Przygotowanie:
Klocki umieszczamy na dywanie w centralnym miejscu. Wokół stosu klocków układamy poduszki - miejsca do siedzenia dla dzieci.
Na stole umieszczamy flamastry oraz A4.
PRZEBIEG:
Rozgrzewka:
Każde dziecko na początek wbiera klocek w ulubionym kolorze. Na sygnał prowadzącego wyszukuje jak najwięcej klocków w tym kolorze w ciągu 60 sek.
Gdy wybija koniec czasu, prowadzący woła STOP i wszyscy unoszą ręce.
Dzieci siadają i prezentują zbiory. Opowiadają dlaczego wybrali ten kolor, z czym im się kojarzy i co symbolizuje.
Inspiracja - od ogółu do szczegółu.
1.Prowadzący prosi, aby zebrane klocki dzieci połączyły ze sobą w dowolny kształt. Gdy figury są złożone, uczestnicy przechodzą do stolików. Układają swoją rzeźbę na kartce papieru i obrysowują jej kszałt. Klocki odkładaja. Zastanawiaja się, co przypomina narysowany kształt - np. zwierzę. Następnie dorysowują brakujące elementy - np. oczy, by ich abstrakcyjny kształt przeistoczył się w wybrany obrazek.
2. Dzieci z zebranych klocków wybierają ich zdaniem najciekawszy. Kładą go na kartce zastanawiają się, co im przypomina, dorysowują resztę obrazka.
3. Rozmowa na temat inspiracji. Prowadzący odtwarza film o projektowaniu zestawów LEGO.
ZADANIE GŁÓWNE - INTERPRETACJA
Dzieci dostają karty z reprodukcjami znanych obrazów. Prowadzący tłumaczy, co to jest reprodukcja oraz interpretacja. Dzieci mają za zadanie zinterpretować obraz za pomiocą klocków LEGO.
Warsztaty konstrukcyjne LEGO ART i wykorzystane w nich klocki LEGO otwierają umysły, rozwijają wyobraźnię, starzają różnego rodzaju problemy i motywują do ich rozwiązywania.
Podczas wartsztatów uiczestnicy mają szansę zapoznać się z procesami powstawania zestawów w firmie LEGO, stworzyć najróżniejsze projekty własnych konstrukcji i przygotować do nich instrukcje budowy.
W czasie kreatywnej zabawy dzieci dowiedzą się różnych ciekawostek związanych z klockami LEGO, a także poznają intrygujące fakty z różnych dziedzin kultury i sztuki.