• Sceariusz
  • Publikacja: 30.06.2020
  • Edycja: 02.07.2020
  • 0 
Piłkarze kontra pisarze - niezwykły pojedynek
Piłkarze kontra pisarze - niezwykły pojedynek

  • Budżet działania: 0 zł
  • Czas przygotowania: 10 dni
  • Czas trwania: 1 dzień
  • Liczba organizatorów: 2
  • Liczba uczestników: 25
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Projekt możemy podzielić na 2 części. W pierwszej ogłaszamy konkurs na zdjęcie/pracę literacką dotycząca sportu i literatury. Tematem może być np. „Kocham książki, kocham sport” , „Czytam na stadionie”– zaprezentuj temat w formie zdjęcia/dowolnej treści literackiej. Załącznik 2 prezentuje przykładowy regulamin konkursu, który można zmodyfikować. Załącznik 3 to przykładowa zgoda na wykorzystanie zdjęć/pracy literackiej. Są to materiały przykładowe, które można modyfikować i konsultować z inspektorem RODO w Państwa bibliotekach. Druga część wymaga zorganizowania mini-spektaklu. Scenariusz można modyfikować według potrzeb, ograniczać lub zwiększać liczbę aktorów. Muzykę można dobrać z darmowych zasobów (można również zaprosić do współpracy lokalną szkołę muzyczną), podobnie z darmowych portali można pobrać zdjęcia (można także wykorzystać zdjęcia z zał. 4). Projekt zakłada współpracę z uczniami, może z wybraną klasą, która przygotuje wspólnie z biblioteką spektakl. Być może do współpracy zaprosimy jedną z drużyn piłkarskich dzieci trenujących w Państwa miejscowościach. Scenariusz łączy wypowiedzi pisarzy i piłkarzy – są one odpowiednio dopasowane, by pokazać, że świat literatury i świat piłki nożnej może być podobny. W scenariuszu zakładam wykorzystanie fragmentu filmu z youtube w celach edukacyjnych, można także wykorzystać zdjęcia, które dzieci wykonają w ramach konkursu ;lub samemu wykonać kilka zdjęć na miejscowym stadionie np. czytanie na trybunach, czytanie na murawie). w Zał udostępniam link do zdjęć z których można skorzystać w spektaklu.

Dlaczego warto?

Najmłodszych do biblioteki przyprowadzą rodzice, dziadek, babcia. Trochę starsi przychodzą z grupą przedszkolną na dedykowane im zajęcia. Przychodzą bo mamy atrakcyjny kącik dla dzieci, strefę gier... Uczniowie podstawówki zajrzą z nauczycielami w ramach lekcji, czasem po lekturę. Może jeszcze odnajdą ciekawe zajęcia w ferie, wakacje. Noc w bibliotece, poszukiwanie skarbu. Znajdziemy rodzynki czytelnicze, pożeraczy serii itd. Problem pojawia się, gdy stają się starsi lub gdy po prostu czytanie i bibliotekę zawsze kojarzyli z nudą. Mimo, że przebijamy się z coraz bardziej atrakcyjną ofertą, ciężko „utrafić” nam w niektóre grupy np. nazwijmy ich młodymi mężczyznami. A mężczyźnie dogodzić trudno, temu małemu też… bo marudny, komfortowy, bo zapatrzony w jeden temat itd., bo to po prostu facet i czasem szufladkuje. Piłka nożna – ciekawa, czytanie – nudne. Bywają oczywiście wyjątki, które potrafią pogodzić dwa światy. Mężczyzna bywa kreatywny, zadaniowy, konkretny.

Lubi gdy się go zauważy, gdy zauważy się jego pasję, w którą się zanurza całym sobą. Idąc tym torem chciałbym zaproponować nietypowe połączenie: futbolu i czytelnictwa. I nie trzeba być wielkim fanem piłki nożnej, by zrealizować ten projekt. Chciałbyś, żeby ktoś razem z tobą „zanurzył” się w świat czytania, książek? Spróbuj ty na chwilę zanurzyć się w kogoś świat, nawet jeśli Tobie wydaje się nudny (nie jesteś wtedy podobny do użytkownika, który na wejściu komunikuje „nudne”?).

W trakcie przygotowania

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
W trakcie realizacji

Prezentacja spektaklu dla zaproszonych grup.  W przypadku ograniczeń pandemicznych, spektakl można nagrać i opublikować. W trakcie przedstawienia na ekranie pojawiają się zdjęcia pisazy i piłkarzy - trzeba zwrócić uwagę na prawa autorskie). Po spektaklu wręczenie nagród i wyświetlenie najlepszych zdjęć konkursowych (ewentualnie czytanie fragmentów najlepszych prac).


Po zakończeniu

Mini spektaklowi towarzyszyć może wystawa popularnych w ostatnich latach biografii słynnych piłkarzy i książek o szeroko rozumianej tematyce sportowej. Można z tych książek ułożyć np. boisko na które zaprosimy dzieci. Wchodząc do niego będą zapoznawać się z tą ciekawą literaturą.

DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY!

Informacje dodatkowe

Można założyć dwie wersje projektu:

Wersja bez wkładu finansowego

Koszulki dla pisarzy i piłkarzy można przygotować we własnym zakresie naklejając na zwykłych t-shirtach  nazwiska piłkarzy i pisarzy. Jako pokaz sztuczek piłkarskich może wystąpić trener lub wytypowany przez trenera najzdolniejszy zawodnik z lokalnego klubu, można także wykorzystać film ze sztuczkami wyświetlić go, a po nim pojawi się mistrz – szczegóły w scenariuszu. Zamiast drukować zdjęcia konkursowe można je wyświetlić w albumie na fanpage i stronie internetowej oraz podczas występu. Do organizacji mini-spektaklu możemy zaprosić lokalną grupę taneczną, klasę, która sprawdziłaby się w zadaniu.

Wersja z wkładem finansowym

  1. Koszulki piłkarskie z nazwiskami zawodników (5 białych) i pisarzy (5 czarnych) - koszt około. 300-500 zł.
  2. Umowa z przedstawicielem Freestyle Football, który w finale spektaklu zaprezentuje kilkuminutowy pokaz sztuczek (kwota od 200 do 500 zł). Reprezentanci tej dyscypliny znajdują się w każdej części Polski i chętnie podejmują się występów.
  3. Wydruk zdjęć na piankach na wystawę (10 -12 zdjęć) – koszt ok 500 zł


Tekst bierze udział w konkursie “Dziel się wiedzą, wygrywaj nagrody
z labib.pl!”

Paweł Piwowarczyk
Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach