• Sceariusz
  • Publikacja: 08.03.2020
  • Edycja: 08.03.2020
  • 1 
Poznanie różnorodnych zbiorów biblioteki
Poznanie różnorodnych zbiorów biblioteki

  • Budżet działania: 0 zł
  • Czas przygotowania: 1 dzień
  • Czas trwania: 10 miesięcy
  • Liczba organizatorów: 1
  • Liczba uczestników: 10
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Problem - brak czasu, kadry pracowniczej. Co wówczas? Najprościej rozejrzeć się... I cóż się okazuje? Wystarczy to co mamy: sprzęt, no i nasze zbiory! A wśród nich przepięknie wydane prace Roberta Sabudy. Nic, tylko je pokazać.

Dlaczego warto?

Biblioteka może być postrzegana jako miejsce nudne, nieciekawe... Nie musi tak być, a nasze działania - zorganizowane zajęcia mają zaprzeczać temu stereotypowi. Prace pop-up, a poniektóre - po prostu cudne dzieła, zaskoczą i zauroczą uczestników spotkań.

W trakcie przygotowania

Co nam potrzeba? Niedużo:

Płyta z piosenkami Klanzy (powitalna i pożegnalna)

Zbiory biblioteczne do pokazu (płyty dvd, audiobooki, czasopismo i mapa brailowska, książki typu pop-up w tym dźwiękowe - piszczące, grające, rozkładane, z zakładkami, z ruchomymi elementami, z okienkami i dziurkami, 3D, z okularami itp.)

Walizka (z tajemniczą zawartością – książkami Robert Sabudy)

Tablica interaktywna z łączem internetowym (dot. linków z pop-up)

Tektura, papier do oklejenia np. tapeta, klej, nożyczki

W trakcie realizacji

Przede wszystkim nie stresujemy się. Mamy przygotowany sprzęt, materiał do demonstracji. Jest plan i scenariusz. Skupiamy się na obecnych i działamy.

Po zakończeniu

Po zakończeniu spotkania wiemy, że mamy już kilku chętnych do uczestnictwa w kolejnych zajęciach. Oczywiście, zapraszamy ich i przygotowujemy kolejny "superacki" materiał do prezentacji.

DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY!

Co mogło być zrobione inaczej?

Czy zajęcia można modyfikować? Jak najbardziej. Każda rzecz (stara maszyna do pisania, PRL-owskie rzutniki do wyświetlnia bajek), wyciągnięta z zakamarków podniszczona książka z lat 50. (z retro ilustracjami), może stać się hitem kolejnych zajęć.

Informacje dodatkowe

Scenariusz powstał w trakcie kursu: Otwarte zasoby edukacyjne w bibliotece, przeprowadzonego przez Spółdzielnię Otwartej Edukacji.

Autor: Gabriela Folek
Licencja: CC-BY