- Budżet działania: 300 zł
- Czas przygotowania: 3 dni
- Czas trwania: 1 dzień
- Liczba organizatorów: 2
- Liczba uczestników: 10
Czy pisanie odręczne ma jeszcze jakieś znaczenie? Czy świat oczekuje od nas, że będziemy pięknie pisać? A może dla nas to bardzo ważne? Przelewać myśl na papier, kreśląc fantazyjne litery? Wracamy do sztuki pięknego pisania! Zaglądamy do starych dokumentów i przeglądamy listy. Przypominamy tradycję wysyłania kartek i odświeżamy ją! Pióra w dłoń!
Warto! Pisanie to nie tylko piękny charakter, ale umiejętność wyciszenia się, skupienia. A o to coraz trudniej w czasach krzyczących reklam i migających obrazków informacji. Ćwiczenia przygotowane na podstawie zasobów cyfrowej biblioteki Polona.
Wstępne przygotowania - kontakt z biblioteką, w której odbędą się warsztaty. Szukanie mistrza kaligrafii. Znalezienie miejsc, w których warto powiesić plakaty. Omówienie szczegółów technicznych.
-
Zasoby internetu. Program lub aplikacja graficzna.
-
Ustalenie terminu z biblioteką oraz z gościem - mistrzem kaligrafii. Omówienie szczegółów technicznych: komputer, projektor, stoły, krzesła, czajnik.
-
Przygotowanie informacji tekstowej oraz graficznej - na stronę internetową biblioteki, plakaty do sklepów itp.
I. Powitanie. Przedstawienie planu zajęć.
- Zapoznanie się uczestników oraz przedstawienie zaproszonego gościa, który poprowadzi warsztaty kaligrafii.
- Zabawa integracyjna pomagająca zapamiętać imiona - związana z pisaniem (każdy się przedstawia pisząc imię na tablicy, na kartce, palcem w powietrzu, wzrokiem po ścianie, komuś na plecach itp).
- Wprowadzenie w temat. Dlaczego w dobie komputerów sztuka pięknego pisania może być ważna? Rozmowa, wymiana doświadczeń.
II. Zapoznanie uczestników z kaligrafią różnych kultur.
- Nakreślenie historii pięknego pisma.
- Przedstawienie obiektów z cyfrowej biblioteki POLONA (dokumenty, listy) i filmu ukazującego pisanie.
- Porównanie rękopisów z dawnych lat z obecnymi.
- Przedstawienie humorystycznych błędów pisma ręcznego (np. tatuaże z błędami ortograficznymi).
- Zabawa "Jaka to czcionka?" szukanie liter z jednej rodziny.
- Pokaz pisania przez zaproszonego gościa, przybliżenie narzędzi i technik, wskazanie na użyte narzędzia i różnorodne efekty.
- Ćwiczenia praktyczne uczestników - wprowadzenie, odtwarzanie linii, ćwiczenia kaligraficzne, samodzielne próby opanowania różnych technik, wypisywanie kartek okolicznościowych.
- Wspólne obejrzenie prac, omówienie dobrych stron, wskazanie kierunku ćwiczeń, motywacja uczestników do dalszych ćwiczeń.
III. Podsumowanie.
- Prezentacja literatury nt. kaligrafii, stron internetowych, sklepów z narzędziami, zeszytami do kaligrafii.
- Zakończenie spotkania - każdy podpisuje się finezyjnym pismem na dużej kartce papieru z tytułem zajęć, która potem zostaje oprawiona i zawieszona na ścianie w bibliotece.
-
Prezentacja multimedialna, rzutnik, książki nt. kaligrafii oraz na ćwiczenia praktyczne: wzorniki liter, kalka, pisaki ze ściętą końcówką, tusz, pióro. Czyste karty okolicznościowe, które uczestnicy wypełnią w czasie warsztatów.
Kawa, herbata i ciastka pomagają wprowadzić swobodną atmosferę na warsztatach.