• Scenariusz
 • PUBLIKACJA: 18.09.2018
 • EDYCJA: 18.09.2018
 • 1 
O finansach, o budżecie i zakupach w internecie - „O finansach… w bibliotece – 5. edycja”
O finansach, o budżecie i zakupach w internecie - „O finansach… w bibliotece – 5. edycja”

 • Budżet działania: 750 zł
 • Czas przygotowania: 14 dni
 • Czas trwania: 5 tygodni
 • Liczba organizatorów: 2
 • Liczba uczestników: 20
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie wzięła udział w projekcie „O finansach… w bibliotece – 5. edycja” przeznaczonym dla osób 50+. Projekt był realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim i Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Na szkoleniach korzystaliśmy z profesjonalnie przygotowanych materiałów edukacyjnych.

 

Dlaczego warto?

Szczerze polecamy projekt " O finansach ... w bibliotece", ponieważ jest to innowacyjne działanie, które w sposób jasny i przystępny ugruntowało wiedzę uczestników o domowym budżecie, bankowości elektronicznej, ubezpieczeniach i roli Narodowego Banku Polskiego. Nakierowany jest na zdobywanie praktycznych umiejętności korzystania z dobrodziejstw wpółczesnej bankowości. Ćwiczenia na testowych kontach bankowych pokazały seniorom jak w łatwy sposób można zarządzać i kontrolować swoje wydatki. Wirtualne konta bankowe pozwoliły seniorom na korzystanie z nich w sposób prosty i dla nich zrozumiały, Obsługa finansowa stała się dla nich bardziej zrozumiała.

Dzięki dofinansowaniu projektu spotkania uatrakcyjnione były słodkim poczęstunkiem i wycieczką integrującą uczestników i bibilotekarki.

 

W TRAKCIE PRZYGOTOWANIA

Aby wziąć udział w projekcie przeszłyśmy kurs e-learningowy dla edukatorów zakończony testem sprawdzającym. Po zakwalifikowaniu się do udziału w 5. edycji odbyłyśmy szkolenie w Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie. Naładowane optymizmem przyswoiłyśmy wiedzę zawartą w materiałach szkoleniowych. Przeprowadziłyśmy rekrutację uczestników i zorganizowałyśmy spotkanie organizacyjne, aby zapoznać się z potrzebami i oczekiwaniami seniorów.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
 •   materiały promocyjne,
 •   czas organizatorów.
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
 1. Merytoryczne przygotywanie się do przeprowadzenia szkoleń.
 2. Rekrutacja uczetników /plakaty, ogłoszenia w mediach i forach internetowych, spotkanie w Klubie Seniora, rozmowy z czytelnikami i użytkownikami biblioteki/.
 3. Spotkanie organizacyjne /Rozpoznanie potrzeb uczestników/.
W TRAKCIE REALIZACJI

Spotkania rozpoczynały luźne rozmowy przy kawie, w czasie których uczestnicy dzielili się doświadczeniami i problemami związanymi z omawianym modułem. Następnie wspólnie na dużym ekranie zapoznawaliśmy się z wiadomościami na dany temat. Po zapoznaniu się z materiałami przygotowanymi przez FRSI i NBP seniorzy indywidualnie rozwiązywali test kończący dany moduł, a na zakończenie wspólnie omawialiśmy problemy pojawiające się w czasie jego wypełniania.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
 •   komputery dla uczestników, duży ekran do omawiania modułów.
 •   poczęstunek.
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
 1. Luźne rozmowy przy kawie.
 2. Wspólne zapoznanie się z kursem e-learningowym na dużym ekranie korzystając z materiałów on-line przygotywanym przez FRSI.
 3. Indywidualne rozwiązywanie przez uczestników testu kończącego moduł .
 4. Omawianie problemów wynikłych w trakcie rozwiązywania testu.
Po zakończeniu

Na zakończenie uczestnicy rozwiązali ankietę on-line dotyczacą szkolenia. W czasie poczęstunku wszyscy uczestnicy, którzy odbyli nasze szkolenie otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.

Rozmawialiśmy o wpływie szkolenia i wykorzystaniu zdobytych wiadomości w codziennym życiu.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
 •   drukarka, papier
 •   poczęstunek
DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY!

Co mogłoby być zrobione inaczej?

Sugerujemy minejszą zawartość materiału w niektórych modułach.

Termin wakacyjny nie sprzyjał realizacji projektu.

 

 

Informacje dodatkowe

Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta. Rozmowa z rzecznikiem pozwoliła na rozwiązanie wielu problemów i niejasności związanych z nierzetelnością handlowców oraz z reklamowaniem produktów i usług.

Atrakcją na zakończenie naszych spotkań była wycieczka do Kozłówki, w czasie której w innowacyjny sposób przedstawiłyśmy informacje dotyczące wirtualnych pieniędzy, a test kończący uczestnicy rozwiązali w bibliotece w Serokomli, dzięki uprzejmości pani dyrektor i bibliotekarek.

Dofinansowanie jest dużym atutem projektu, ponieważ pozwoliło nam na uatrakcyjnienie spotkań.

liniki do relacji ze spotkań:

 

https://www.facebook.com/mpbp.garwolin.7/posts/1035180626634306? _xts [0]=68.ARCGvCGwhiZGFlSvIe0Ahli1x1qaWue cybMmSounzilUbmuM B6 GO0ha5N SM3l-BS nUBtrjiqKDYGZkdkMXGtExJ3a2HGmkpMq7WcmXCMUXiVGSiXeAESmpT8IzNN0KBrs-C5NMf3-MgTSuyjMo8qC9smw17xYW3WtmhSz4SsucDUOvpog& _tn =C-R

https://www.facebook.com/pg/bibliotekagarwolin/photos/?tab=album&album id=1393315574148611& _tn =-UC-R

https://www.facebook.com/pg/bibliotekagarwolin/photos/?tab=album&album id=1410711519075683& _xts %5B0%5D=68.ARAFrtUjTe1Xs193KcnhPmsY8pUVYXjWH55vWPkzzKNUXGZ8sd3BnC6TTnjRa-32d35-crXhNq6fSWJBXDgC0MmGKNNJ3eHKgjRlOJcK2pooNL1Npj7a2AMPy6H9wc2cEqpFfLNSbI311r7PWmUmXSYDPoZoNdr7yY3Mv2cufPXGIKYHAj89ew& tn =-UC-R

 

https://www.facebook.com/story.php?story fbid=1432847246862110&id=132993933514121