• Scenariusz
 • PUBLIKACJA: 28.08.2018
 • EDYCJA: 29.08.2018
 • 1 
„O finansach… w bibliotece”- edycja 5. (MBP Działdowo)
„O finansach… w bibliotece”- edycja 5. (MBP Działdowo)

 • Budżet działania: 850 zł
 • Czas przygotowania: 30 dni
 • Czas trwania: 18 dni
 • Liczba organizatorów: 4
 • Liczba uczestników: 25
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie (woj. warmińsko- mazurskie) wzięła udział w projekcie „O finansach… w bibliotece – 5. edycja” Były to szkolenia dla użytkowników bibliotek z całej Polski, którzy ukończyli pięćdziesiąty rok życia (wraz z towarzyszącymi im osobami w wieku 35+). Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a jego założenia są zgodne z celami Programu Rozwoju Bibliotek.

Były to kursy z zakresu edukacji ekonomicznej, szkolenia były podzielone na 5 modułów, które dotyczyły następujących zagadnień:

 • Jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem? – planowanie wydatków, oszczędzanie, nowa ustawa konsumencka;

 • Bank przez Internet – jak założyć e-konto i robić przelewy przez Internet?

 • Kredyty, lokaty i karty? Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową? (Na tym module pokazywałam uczestnikom kursu np. etui antyRFID, którym można zabezpieczyć kartę płatniczą przed odczytaniem jej zawartości.)

 • Jak wybrać polisę ubezpieczeniową?

 • Bank centralny a inne banki – czy stopy procentowe mają wpływ na nasz budżet domowy?

Dla użytkowników są do wyboru kursy podstawowe i kursy zaawansowane (o tematyce rozszerzonej w stosunku do podstawowego). Każdy z kursantów uzyskał dostęp do kursu e-lerningowego, rozpoczyna się on krótkim quizem, którego rozwiązanie pomaga bibliotekarzom prowadzącym zajęcia wybrać interesujące kursantów moduły, które będą wspólnie realizowane. Po zakończeniu szkolenia (zaliczeniu 5 modułów) każdy z kursantów otrzymuje certyfikat ukończenia kursu (szablon certyfikatu i plakatów promocyjnych jest dostępny trzeba go tylko wypełnić własnymi informacjami - dla bibliotekarek niemających umiejętności graficznych, super sprawa). W trakcie szkolenia wspólnie oglądaliśmy filmy, które pojawiły się w poszczególnych modułach i dyskutowaliśmy o nurtujących nas kwestiach. Dodatkowo przez okrez trwania szkoleń zbieraliśmy interesujące naszych kursantów zagadnienia, organizatorzy przewidzieli webinaria tematyczne, np. o dziedziczeniu,o zakupach przez internet i przelewach internetowych. Wszystkie webinaria po obróbce trafiają na kanał YT FRSI, gdzie można je obejrzeć.

Dlaczego warto?

Nasza biblioteka prowadziła już kursy z podstawowej obsługi komputera i usług internetowych, dzięki uczestnictwu w tym projekcie mogliśmy poszerzyć swoją ofertę o kolejny typ działania dla osób dorosłych. Poza tym my bibliotekarze biorący w nim udział zdobyliśmy nowe kompetencje potrzebne do pracy z osobami dorosłymi, sami poszerzyliśmy swoją wiedzę ekonomiczną i mieliśmy możliwość pracy z wykorzystaniem kursu e-learningowego. Przez cały czas realizacji projektu, byliśmy pod czujną opieką opiekuna regionalnego, trenerów i fundacji, jeśli w trakcie szkolenia pojawiły się jakieś pytania mieliśmy możliwość zadawania pytań ekspertom z dziedziny ekonomicznej za pomocą specjalnego forum na portalu labib. Dodatkowo, co jakiś czas przygotowano dla nas: szkolenia stacjonarne, webinaria. W trakcie realizacji projektu mieliśmy nieustanny kontakt telefoniczny z opiekunem regionalnym. Otrzymaliśmy też materiały dla kursantów i środki finansowe (na ciasteczka i kawę), a także zestaw gotowych scenariuszy, jak krok po kroku przeprowadzić każdy moduł, oczywiście można je zmieniać i dostosowywać do własnych potrzeb.

 

W TRAKCIE PRZYGOTOWANIA

Rekrutacja na szkolenia odbywała się za pomocą plakatów, ogłoszeń w prasie i na naszych kontach na mediach społecznościowych. Głównie jednak uczestnikami kursu byli "absolwenci" naszych kursów z podstawowej obsługi komputera i usług internetowych. Ponadto mamy w bibliotece otwartą przestrzeń (żaden dział nie jest oddzielony zamykanymi drzwiami i prowadząc kurs, przechodzili inni czytelnicy, którzy słuchając o czym rozmawiamy, chcieli zapisać się na kurs.

W TRAKCIE REALIZACJI

Można zrobić np. wystawę z książkami o tematyce finansowej, gdyby ktoś z kursantów chciał poszerzyć swoją wiedzę. Wiadomo, że mogą to być publikacje stricte naukowe, ale jest też dużo książek dla dzieci, np. "Grosz do grosza czyli ekonomia wierszem" - Grzegorz Strzeboński, Patrycja Wojtkowiak-Skóra; "Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela 50 opowiastek z ekonomią w tle (plus jedna)"- Grzegorz Kasdepke, Ryszard Petru; "Basia i pieniądze" - Zofia Stanecka; "Pieniądze nie rosną na drzewach"- Paul Mason są to książki, które absolwenci mogliby czytać swoim wnukom i dzielić się z nimi informacjami z kursu:)

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
 •   flamastry, białe kartki, rzutnik, ekran
 •   torby płócienne; kredki, pastele, farby do malowania na płótnie
Po zakończeniu

Po zakończeniu szkoleń, prowadzący zobowiązany jest wypełnić sprawozdanie merytoryczne, zajmuje to około 45 min.

DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY!

Co mogłoby być zrobione inaczej?

Nasi kursanci ostatniego dnia szkolenia robili sobie torby na zakupy, ponieważ na pierwszym module dowiedzieli sie jak oszczędzać, więć taka torba na pewno im się przyda na małe szaleństwa. Torby miały być też na pamiątkę po ukończeniu szkolenia, poza certyfikatem. (Poniżej przykładowe torby i uczestnicy kursu podczas tworzenia, a także torba ewaluacyjna: Fajnie jest:), oczywiście mogłyby to być np. torby z symboliką odwołującą się do finansów i bibliotekarze mogliby przygotować szablony z papieru do odrysowywania).

Podczas szkolenia była tez okazja, aby spotkać się z dzielnicowym, który opowiadał kursantom o bezpiecznych zachowaniach, metodzie na wnuczka i innych niebezpieczeństwach, ktorych należy unikać. Była to wspaniała okazja, aby poznać kogoś kto na co dzień troszczy się o nasze bezpieczeństwo.

Zamiast realizować projekt dla dużej dwudziestopięcioosobowej grupy, podzielilśmy naszych kursantów na mniejsze około ośmioosobowe grupy. Myślę, że dzięki temu panowała wręcz rodzinna atmosfera, wszyscy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami, nawet Ci, którzy nie lubią wypowiadać się na forum.

Informacje dodatkowe

W trakcie trwania jednego z naszych kursów odwiedziła nas lokalna telewizja (TV Mazury). Poniżej załączam link do nagrania:

https://www.youtube.com/watch?v=jL60eySfF0k

Link do jednego z kursów na naszym bibliotecznym koncie na fb:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1358926174251637&type=3