- Budżet działania: 1000 zł
- Czas przygotowania: 30 dni
- Czas trwania: 12 dni
- Liczba organizatorów: 2
- Liczba uczestników: 30
Miejska Biblioteka Publiczna w Biskupcu, leżąca na przepięknej Warmii, już po raz trzeci przystąpiła do programu "O finansach... w bibliotece". Po wcześniejszych edycjach kursanci nabrali do nas zaufania i zadeklarowali udział we wszystkich naszych projektach. Grupa biorąca udział w trzeciej edycji wręcz dopytywała się o kontynuację, dlatego gdy pojawiła się informacja o czwartej edycji, złożyliśmy wnoisek. Po zakwalifikowaniu sie, rozgłosiliśmy to na wszystkich innych zajęciach prowadzonych w bibliotece. Ponieważ program dotyczy tylko wieku 50+, spotkałyśmy się z krytycznymi uwagami osób młodszych.Nasza placówka przystąpiła do obu kursów - dla poziomu podstawowego i do oczekiwanego przez uczestników poprzedniej edycji, poziomu zaawansowanego.
Już pierwszy punkt częściowo odpowiedział na pytanie dlaczego warto - osoby, które uczestniczyły w jakichkolwiek zajęciach bibliotecznych same pytają o nowe projekty. Dla nas sprawia to największą radość i satysfakcję, że Biblioteka pomaga seniorom w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Niesie to za sobą pozytywny wpływ na wizerunek biblioteki, przysparza nam czytelników i sprzymierzeńców. Wiele osób patrzy teraz na nas jak na instytucję współczesną.Uczestnikom kurs pozwolił zdobyć nowe umiejętności ułatwiające im poruszanie się w świecie finansów i bankowości. Nauczyli się zakładać konta bankowe, korzystać z porównywarek cenowych, wybierać odpowiednie firmy ubezpieczeniowe...
Pierwszym etapem był kurs e-learningowy dla nas jako prowadzących. Następnie szkolenia stacjonarne w Olsztynie i wymiana doświadczeń między sobą. Później - nabór uczestników. W tym celu przygotowałyśmy plakaty, ulotki, które rozniosłyśmy m.in. do przychodni lekarskich, instytucji, rozwiesiłyśmy w gablotach i witrynach księgarń. Taką samą informację zamieściłyśmy też na naszej stronie internetowej. Jednak najbardziej trafionym sposobem były rozmowy indywidualne i zapraszanie na innych imprezach, np. "Spotkaniach literackich", "Babskim gadaniu"...W marcu spotkałyśmy się z seniorami celem omówienia spraw organizacyjnych. Przy kawie i słodyczach dokonałyśmy wzajemnej prezentacji, przybliżyłyśmy projekt i ustaliłyśmy daty spotkań.Pozostało przygotowanie sprzętu i poczęstunku.
-
Zdobycie wiedzy na temat projektu
-
Rozpropagowanie w środowisku i pozyskanie uczestników
-
Przygotowanie spotkania organizacyjnego
-
Przygotowanie lokalu i sprzętu
-
Wiedzę zdobyliśmy na szkoleniach i webinariach
-
Plakaty, ulotki, informacja na stronę internetową - wszystko kolejno rozmieszczane.
-
Wszyscy uczestnicy zostali telefonicznie powiadomieni o terminie spotkania organizacyjnego
-
Czytelnia została przygotowana do realizacji projektu
Od początku zakładałyśmy, że kursy odbędą się na początku kwietnia (stąd tytuł). Jest to czas piękny, wiosenny, ale jeszcze przed pracami działkowymi. W pierwszym tygodniu przeprowadziłyśmy kurs dla początkujących, a w drugim dla zaawansowanych. Obie grupy były zdyscyplinowane i zaangażowane, co bardzo ułatwiało pracę. Starałyśmy się przekazać wszystko w sposób przystępny, tak by każdy uczestnik miał możliwość zadać pytanie lub poprosić o powtórzenie. Zachęcałyśmy też do dzielenia się wiedzą z własnych doświadczeń życiowych. Rozmowy o problemach i ich rozwiązywaniu w przerwach kawowych stały się u nas regułą. Przygotowałyśmy i na ekranie wyświetlałyśmy adresy stron do ankiet, testów, teryt biblioteki... Dla grupy zaawansowanej, na każdym monitorze wgrane były skróty do stron projektu, tak aby można je było sprawnie uruchomić.
-
Plan spotkań uzgodniony z uczestnikami
-
Sprzęt komputerowy i łącze internetowe, materiały edukacyjne
-
Poczęstunek
-
Tablety
-
Ustaliłyśmy programy i daty spotkań
-
W czytelni ustawiłyśmy rzutnik, ekran, komputery i sprawdziłyśmy łącze. Wydrukowałyśmy potrzebne materiały edukacyjne. Wszystkim kursantom rozdałyśmy notesy i długopisy
-
Zakupiłyśmy słodycze i przygotowałyśmy kącik kawowy
-
Przygotowałyśmy tablety do robienia zdjęć
Po zakończeniu kursów, obie grupy spotkały sie na uroczystym wręczaniu certyfikatów. Dla podniesienia rangi imprezy, zaprosiłyśmy p. V-ce Burmistrz, która wysłuchawszy podsumowania p. Dyrektor, pogratulowała uczestnikom zaangażowania, otwartości i zachęciła do udziału w innych projektach. Były pyszne ciasta, kawa, ale przede wszystkim miła atmosfera i prośby o "jeszcze".
Dnia 6 maja zorganizowałyśmy spotkanie "Podaj dalej". Ponieważ odbyło się przed Dniem Bibliotekarza, uatrakcyjniłyśmy je zwiedzaniem wystawy w Domu Kultury i obiadem .Zaprosiłyśmy trzy ościenne Biblioteki, z którymi zawsze współpracujemy. Pokazałyśmy materiały nagromadzone w trakcie przygotowań (jest tego gruba teczka), ogólnie naświetliłyśmy zasady kursu i sposób przeprowadzenia. Dłużej mówiłyśmy o "zyskach" dla promocji biblioteki w środowisku.
-
Ustalenie terminów obu spotkań
-
Wydrukowanie certyfikatów
-
Zamówienie ciast
-
Przygotowanie pomieszczenia
-
Ustalono terminy: z uczestnikami i p. Burmistrz - zakończenie, z bibliotekami - podaj dalej
-
Przygotowano certyfikaty
-
Zamówiono ciasta
-
Przygotowano czytelnię na przyjęcie gości
Oba kursy przebiegały sprawnie, były dobrze przygotowane. Nawet sprzęt wytrzymał (mamy już nie najnowszy).
Nie mamy dodatkowych uwag, ale tylko w tym punkcie mogę umieścić swój pomysł na rozszerzenie tego kursu.W czasie rozmów tzw. kawowych, wypłynął problem wprowadzenia w podstawowy świat finansów ludzi niepełnosprawnych. W naszym mieście mamy taki ośrodek i są tam osoby, które przychodzą do biblioteki na różne inne zajęcia. Myślę, że gdyby przygotować dla nich taki kurs, to z chęcią by z niego skorzystały. Mamy też obietnicę naszych tegorocznych uczestników, że nam w tym pomogą. Pomysł jest do rozważenia, gdyż Ci ludzie też korzystają z Banków a czasami są wykorzystywani (w złym tego słowa znaczeniu) ze względu na swoją niewiedzę.