• Sceariusz
  • Publikacja: 09.05.2016
  • Edycja: 09.05.2016
  • 2 
Świnka skarbonka, czyli... O finansach w Bibliotece
Świnka skarbonka, czyli... O finansach w Bibliotece

  • Budżet działania: 650 zł
  • Czas przygotowania: 15 dni
  • Czas trwania: 3 dni
  • Liczba organizatorów: 2
  • Liczba uczestników: 15
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Pewnego dnia dzwoni telefon. Odebrałam, dzień dobry - dzień dobry. Okazało się, że dzwoni Pani z WiMBP w Rzeszowie z propozycją szkoleń dla osób 50+ w ramach projektu "O finansach w bibliotece". Przekonywała, zachwalała i dała czas do zastanowienia się. Lista za i przeciw wzięciu udziału była długaaa. Zdecydowałyśmy się wziąć udział. Raz się żyje, chociaż u nas z seniorami krucho. Rękawica została rzucona, czas wziąć się do pracy i skompletować grupę osób 50+. Nasze zadanie było proste - przeprowadzić pięć modółów szkolenia dla 15 osób. Udało się. Jaka była nasza radość? Trudno opisać. W tak małej gminie udało nam się znaleźć osoby chętne, to nauki, współnych spotkań i rządne wyzwań. Wsparcie finansowe pozwoliło nam na przygotowanie materiałów biurowych oraz poczęstunków dla naszych kursantów. Staralismy się spotykać w poniedziałki, gotowe scenariusze zajęć i pomoc online ułatwiły nam przeprowadzenie kursu.

Dlaczego warto?

Na pytanie, czy żałujemy? Odpowiadamy zgodne NIE. Chętnie powtórzymy. Senior nie taki trudny, jak go malują, a wręcz przeciwnie, wesoły, doświadczony i ciekawy świata człowiek. Dlaczego warto? Nasza biblioteka pozyskała nowych użytkowników, poszerzyliśmy ofertę biblioteki skierowaną do osób 50+, co dla nas było zupełną nowością. Osoby z zewnątrz na naszą instytucję popatrzyły innym, ciekawym okiem, a nawet padły pytania o inne szkolenia, dla innych grup wiekowych. Dla nas było to zadanie międzypokoleniowe, my uczyłysmy, ale seniorzy dzieląc się swoimi doświadczeniami uczyli nas, młode bibliotekarki. Dla seniorów była to okazja do spotkania się, wypicia kawy w towarzystwie "rówieśników", powspominania starych czasów i dowcipkowania. Luźna i sympatyczna atmosfera pozwalała nam pracować w miłych warunach, bez stresu i spokojnie, nigdzie się nie spiesząc. Warto przełamać się i otworzyć na innych, zwłaszcza na osoby 50+. Wielkie ukłony i podziękwoania dla Pani Ewy z WiMB z Rzeszowa za namówienie nas do wzięcia udziału!

W trakcie przygotowania

Przygotowania rozpoczęły się od zarejestrowania się i akceptacji naszego wniosku w projekcie. Po pomyślnej rekrutacji przyszła pora na przeszkolenie szkoleniowców, czyli nas, dwie bibliotekarki. Przesympatyczne szkolenia w Rzeszowie, doświadczenia bibliotekarzy, którzy brali udział we wcześniejszych edycjach, umocniły nas w tym, że udział był dobrą decyzją. Wsparcie szkoleniowców, pani instruktor dało nam poczucie bezpieczeństwa, że damy sobie radę. Wiele inspiracji, które u nas zaowocowały w delikatnej zmianie. Projekt nazwaliśmy "Świnka skarbonka dla seniora, czyli... O finansach w bibliotece". Tematyka przyjęła się w naszym środowisku. Po szkoleniach przyszedł czas na rekrutację uczeastników, udało się nam zebrać programowe 15 osób. Plakaty i informacja w Internecie pomogły. Materiały biurowe sfinansowane z dotacji projektu pozwoliły nam zaopatrzyć naszych kursantów w niezbędne przyrządy. Na każdym naszym spotkaniu gościły słodkości oraz kawa i herbata. Przed każdym spotkaniem konsultowałyśmy z koleżanką tematykę szkolenia i najważniejsze kwestie jakie poruszymy. Drukowanie materiałów pomocniczych, plansz i przygotowanie sprzętu przed szkoleniem było oczywiście obowiązkowe.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Szkolenie bibliotekarek
  •   Projekt plakatu/ulotki oraz informacja do Internetu
  •   Rekrutacja uczestników
  •   Zakupienie niezbędnych materiałów do przeprowadzenia szkolenia
  •   Przygotowywanie każdego moduły dla kursantów
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Projekt plakatów i ulotek oraz ich dystrybucja
  2. Przygotowanie informacji do zamieszczenia w Internecie i jej zamieszczenie
  3. Przygotowanie się bibliotekarzy do spotkań
W trakcie realizacji

Z naszymi kursantami spotykaliśmy się w poniedziałki, nie były to spotkania cotygodniowe, ale staralismy się nie odbiegać na dłużej niż dwa tygodnie pomiędzy modułami. Za każdym razem z koleżanką przygotowywałyśmy się do przeprowadzenia danego modułu z zaznaczeniem najważniejszych kwestii. Seniorzy chętnie przychodzili i aktywnie brali udział w spotkaniach. Nie zauważyłyśmy żadnych trudności związanych z przeprowadzaniem spotkań, ani ich przygotowywaniem. Wszystko przebiegało sprawnie i w bardzo miłej atmosferze.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Uczestnicy kursu, bibliotekarze, materiały biurowe i szkoleniowe
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Przygotowanie modułu szkoleniowego
  2. Realizacja modułu w wyznaczonym czasie
Po zakończeniu

U nas zakończenie kursów chyli się ku końcowi. Seniorzy są zadowoleni ze spotkań, wynoszą nową wiedzę i doświadczenia. Każdy z uczestników otrzyma Certyfikat, który potwierdza ich aktywność w zajęciach i jest symbolem wytrwałości w kursie. Po zakończeniu spotkamy się jeszcze z innymi bibliotekarzami w ramach akcji "Podaj dalej..." żeby zachęcić ich do wzięcia udziału w kolejnych edycjach o ile takie się pokażą, a nawet jeśli nie, to żeby zachęcić je do otwarcia się na nowe.

DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY!

Co mogło być zrobione inaczej?

Inaczej... Trudno powiedzieć co zrobiłybyśmy teraz inaczej. Spotkania przebiegały planowo, nikt nas nie popędzał z realizacją tematyki. Rekrutacja przebiegła pomyślnie i osoby, które zgłosiły się do wzięcia udziału były zdecydowane i chętne do nauki. Takich użytkowników życzymy wszystkim bibliotekarzom.