• Sceariusz
  • Publikacja: 29.04.2016
  • Edycja: 29.04.2016
  • 3 
Od Finasów do Klubu Emeryt:)pl
Od Finasów do Klubu Emeryt:)pl

  • Budżet działania: 805 zł
  • Czas przygotowania: 30 dni
  • Czas trwania: 30 dni
  • Liczba organizatorów: 5
  • Liczba uczestników: 31
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie bierze udział w kursie „O finansach w bibliotece” od drugiej jego edycji. Po raz pierwszy spotkaliśmy się z seniorami w czerwcu 2013 r., i tego okresu sięga proponowana przez nas inspiracja. Podczas finału naszego pierwszego kursu spytaliśmy uczestników o opinie. Okazało się, że seniorzy mają silną potrzebę dalszych spotkań. Nie czekając długo postaraliśmy się o zorganizowanie kolejnych zajęć, które odbywać zaczęły się pod szyldem Klub Emeryt:)pl. W każdą środę Dyrektor MBP we Włodawie Jacek Żurawski spotyka się z klubowiczami rozwijając temat finansów internetowych (np. zakupy na Allegro i innych portalach, czy doskonalenie umiejętności korzystania z płatności online). Już kilkakrotnie w ramach Klubu odbywały się spotkania ze specjalistami z zakresu finansów – ubezpieczyciele, urzędnicy skarbowi itp. Bardziej szczegółowo przyjrzeliśmy się tym zagadnieniom realizując podczas kilku ostatnich zajęć program „Bezpieczny e-konsument” w ramach „Tygodnia z Internetem”, podczas którego spotkaliśmy się z dyrektorem jednego z banków. Członkowie klubu z chęcią angażują się też w kolejne edycje OFB, zyskując zaawansowaną wiedzę. W minionej edycji, ze względu na duże zainteresowanie przeszkoliliśmy blisko dziesięć osób więcej niż było to przewidziane w projekcie. Osoby, które chciały powtórzyć pewne kwestie, czy dowiedzieć się więcej korzystały z indywidualnych konsultacji. Niespodziewanie też edycja ta stała się okazją do integracji z osobami niepełnosprawnymi. Podczas finału podopieczni Powiatowego Ośrodka Wsparcia we Włodawie wystąpili z muzyczną dedykacją dla kursantów. Dlaczego bierzemy udział w kolejnych edycjach? Bo nieustanie otrzymujemy informacje zwrotne dotyczące przydatności kursu. Seniorzy każdego muszą zmagać się w tej dziedzinie z wieloma niezrozumiałymi kwestiami, czy zagrożeniami. Nasza popularność rośnie, bo nie ma lepszej reklamy niż dobre słowo uczestnika. A dobre słowo motywuje do dalszych działań, dlatego też postanowiliśmy podzielić się naszym doświadczeniem z bibliotekami gminnymi w ramach akcji „Podaj dalej”.

 

Finanse to nie jedyny temat zajęć – seniorzy uczą się korzystania z portali internetowych, narzędzi google – głównie map, poznają ciekawe strony internetowe np. galerie sztuki online. Oprócz zajęć komputerowych seniorzy uczyli się podstaw fotografii cyfrowej, czy języka angielskiego - zajęcia prowadzone były przez pracownika Zakładu Karnego we Włodawie, czy też przez samych skazanych. W maju będziemy realizować wspólnie z Komendą Powiatową Policji we Włodawie zajęcia edukacyjne zatytułowane „Bezpieczny senior” w ramach akcji „Żyj bezpiecznie”, która m.in. przestrzega i uczy jak radzić sobie z oszustami. Ponadto zaplanowane są zajęcia ze specjalistą od ubezpieczeń oraz Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta. Goście eksperci to przyjaciele biblioteki, przedstawiciele instytucji partnerskich i wolontariusze. Wszyscy dzielą się swoją wiedzą nieodpłatnie.

 

I tak oto dla włodawskich seniorów kurs „O finansach w bibliotece” stał się okazją do poznawania świata, którym rządzą Nowe Media. Jak widać nie straszne są im PINy, myszki komputerowe czy specjalistyczne strony Internetowe!:)

Dlaczego warto?

Dlaczego warto podjąć taką inicjatywę? Nasza biblioteka zyskała zintegrowaną grupę seniorów, otwartą na propozycje (często coraz odważniejsze) i chętnie biorącą udział w innych wydarzeniach realizowanych w naszej instytucji – wernisaże, Narodowe Czytanie, wieczory poetyckie, autorskie projekty. Seniorzy odważniej wychodzą z własnymi pomysłami, które staramy się im pomóc realizować, tym samym wzbogacając naszą ofertę. Klub jest tez formą grupy nieformalnej, a istnienie takiej grupy pozwala nam na udział w różnych projektach i dale możliwość pozyskiwania dodatkowych środków. Aktywność seniorów w ramach klubu zaspokaja ich potrzebę poczucia bezpieczeństwa i akceptacji. Staramy się przeciwdziałać wykluczeniu. U nas nie ma „głupich pytań” - Klubowicze wiedzą, że mogą zwrócić się do nas nie narażając się na ośmieszenie.