• Sceariusz
  • Publikacja: 09.01.2016
  • Edycja: 09.01.2016
  • 2 
Zakładamy profil biblioteki na Instagramie - 7 prostych kroków na start
Zakładamy profil biblioteki na Instagramie - 7 prostych kroków na start

  • Budżet działania: 0 zł
  • Czas przygotowania: 1 dzień
  • Czas trwania: 1 dzień
  • Liczba organizatorów: 1
  • Liczba uczestników: 1000
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Instagram to prężnie rozwijające się medium społecznościowe, które umożiwia użytkownikom publikowanie atrakcyjnych treści w formie wizualnej.

Jak każda nowość, może nas nieco onieśmielać na samym starcie, dlatego przygotowałam kilka prostych wskazówek, które pozwolą szybko i w kilku krokach rozpocząć przygodę z tą aplikacją. Wystarczy Ci 20 minut na to, by założyć nowe konto, opublikować pierwsze zdjęcie i zapoznać się z podstawowymi funkcjonalnościami.

Dlaczego warto?

Instagram to świetne miejsce, w którym swoje działania może zacząć promować również biblioteka. W jaki sposób? Za pomocą zdjęć, np. przedstawiających nowe bibliotekarskie zbiory, działania podejmowane w przestrzeni biblioteki, bibliotekarzy i czytelników między regałami, czy też wydarzenia mające miejsce w przestrzeni biblioteki.

Aplikacja jest darmowa, prosta w obsłudze i umożliwiająca nawiązanie szybkich relacji z innymi użytkownikami. Jeśli czytelnicy Twojej biblioteki znają i lubią Instagram, zdecydowanie warto wypróbować ten kanał promocji.

W trakcie przygotowania

Zainstaluj aplikację Instagram na swoim telefonie.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Smartfon
  •   Dostęp do internetu w telefonie
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Z menu aplikacji wybierz Sklep Play (system Android) lub AppStore (iOS)
  2. Wyszukaj w sklepie aplikacji Instagram i ją zainstaluj (jest bezpłatna)
  3. Po zainstalowaniu aplikacja dostępna jest w menu Twojego telefonu.
  4. Zarejestruj się na Instagramie.
  5. Potwierdź swój adres e-mail.
  6. Rozpocznij korzystanie z aplikacji.
W trakcie realizacji

Wykonaj 7 prostych kroków, które nie są czasochłonne, a pozwolą Ci szybko zaprzyjaźnić się z Instagramem i poznać jego podstawowe funkcje.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Aplikacja Instagram
  •   Dostęp do internetu w telefonie
  •   Logo biblioteki
  •   Zdjęcie do opublikowania w aplikacji Instagram
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Edytuj swój instagramowy profil: - Imię i nazwisko - tutaj najlepiej będzie wpisać nazwę biblioteki. Strona www - to ważne miejsce, ponieważ ten link będzie klikalny i pomoże Ci w promocji strony, bloga biblioteki, czy też strony wydarzenia. Nazwa użytkownika - możesz ją zmienić, dostosowując do własnych potrzeb - warto by nazwa była krótka i łatwa do zapamiętania. Staraj się unikać skomplikowanych ciągów liter i cyfr - postaw na prostotę. Uzupełnij też biogram - tutaj umieść opis, czyli kilka zwięzłych słów na temat biblioteki.
  2. Ustaw zdjęcie profilowe - najlepiej by było to logo biblioteki, albo inny książkowy symbol.
  3. Udostępnij pierwsze zdjęcie na profilu - możesz wybrać jedno gotowe z galerii swoich zdjęć z telefonu lub wykonać całkiem nowe zdjęcie (np. zdjęcie książkowych regałów w Twojej bibliotece, a może na powitanie pokusicie się na selfie z czytelnikami?). Wybrane zdjęcie możesz edytować i wykorzystać szeroki wybór filtrów - pobaw się i potestuj różne opcje.
  4. Zanim Twoje zdjęcie wyląduje na Instagramowym profilu, zadbaj o jego odpowiedni opis, w przeciwnym wypadku nikt zdjęcia nie zobaczy. Napisz kilka słów w opisie, przywitaj się na Instagramie. Do tego koniecznie dodaj hashtagi, czyli hasła poprzedzone znakiem #, które pozwalają na porządkowanie treści dotyczących określonego tematu (klikając w hashtag widzisz różne inne zdjęcia w danym temacie opublikowane przez innych użytkowników). Po prostu wpisz kilka hashtagów w treści opisu zdjęcia. Na starcie polecam Ci kilka popularnych hashtagów, które pozwolą Ci dotrzeć do większej ilości użytkowników: np. #book #bookworm #bookstagram
  5. Oprócz hashtagów warto (z dużym umiarem i tylko w uzasadnionych przypadkach!) oznaczać w opisie naszego zdjęcia konkretne osoby - użytkowników Instagrama. Przykładowo możesz w ten sposób oznaczyć autora, który brał udział w spotkaniu w Twojej bibliotece. Wówczas powiadomienie o dodanym przez Ciebie zdjęciu dotrze bezpośrednio do oznaczonej osoby, a dzięki temu zdjęcie nie umknie jej uwadze. Jak to zrobić? Wystarczy, że przed nazwą danego profilu umieścisz znak @ Jeśli założysz profil swojej biblioteki na Instagramie możesz mnie oznaczyć w taki sposób w opisie Twojego zdjęcia: @paulinapamula.pl - z przyjemnością będę obserwować Twoje poczynania na tej platformie! :) Po dodaniu interesujących Cię hashtagów i opisu dodaj zdjęcie do profilu klikając na strzałkę (prawy góry róg).
  6. Zacznij obserwować inne profile na Instagramie. Zobacz, jak inni wykorzystują swoje konta do promocji działań. Wejdź w interakcję komentując ich zdjęcia. Jak znaleźć inne biblioteki na Instagramie? Zerknij na poniższy załącznik. Kliknij w nazwę wybranego profilu, a następnie w "Obserwuj" (od teraz w instagramowych aktualnościach zobaczysz nowe zdjęcia dodawane z tego profilu).
  7. Polub zdjęcia udostępniane przez innych użytkowników. Na Instagramie możemy komentować i polubiać zdjęcia dowolnego użytkownika (nie musimy go obserwować, ani on nas). Jeśli chcesz polubić zdjęcie, kliknij na serduszko pod nim lub dwa razy pacnij w fotografię.
Po zakończeniu

Warto powiadomić fanów na Facebooku o naszym nowym instagramowym profilu, udostępniając link do niego. Link do naszego poriflu tworzy się następująco: **www.instagram.com/ + nasza nazwa użytkownika **

DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY!

Informacje dodatkowe

Ku inspiracji - kilka ciekawie prowadzonych instagramowych kont polskich bibliotek:

  • **Biblioteka Sopocka: ** https://www.instagram.com/mbpsopot/

  • Biblioteka UŁ: https://www.instagram.com/bibliotekaul/

  • Biblioteka CKU Bytom: https://www.instagram.com/bibliotekackubytom/

  • **MBP Gdynia: ** https://www.instagram.com/mbpgdynia/

  • Biblioteka Zabratówka: https://www.instagram.com/biblioteka_zabratowka/