Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości . Kotarbiński
Akcja ma na celu kultywowanie pamięci o wybitnych bibliotekarzach. Skierowana jest do wszystkich, którym bliski jest temat historii książki - bibliotekoznawców, bibliotekarzy, studentów oraz młodzieży szkolnej. Akcja ma na celu integrowanie środowiska bibliotekarskiego poprzez przywoływanie wspólnych celów działalności bibliotek, promowanie wartości zawodu bibliotekarza oraz przełamywanie stereotypów.
W świecie bibliotekarzy i bibliotek bardzo popularne jest zagadnienie tzw. stereotypu tego zawodu. Nie będę się tu rozwodzić nad przyczynami tego zjawiska. Każdy zawód ma jakiś stereotyp, najważniejsze jest jednak podejście samych bibliotekarzy do tego problemu.Bibliotekarz musi być przede wszystkim autorytetem. To przekonanie zadecydowało o zorganizowaniu Akcji " Bibliotekarze Bibliotekarzom ", której głównym celem będzie prezentacja sylwetek dawnych bibliotekarzy, wielkich autorytetów nauki i kultury, patriotów, ludzi z wielką pasją. Zamiast użalać się nad owym stereotypem proponuję zachwycać się autorytetem!
Przełamywanie stereotypów w zawodzie bibliotekarza
Umocnienie rangi zawodu bibliotekarza
Integracja środowiska bibliotekarskiego
Zapobieganie wypaleniu zawodowemu bibliotekarzy
Promowanie wartości pracy bibliotekarzy poprzez ukazywanie autorytetów
„Światełko dla bibliotekarzy” - palenie zniczy na grobach zasłużonych bibliotekarzy w dniu 1-2 listopada, w tygodniu bibliotek. Zbliża się jesień, okres zadumy nad tym co przeminęło, melancholii i wspomnień o tych, którzy odeszli. Jest to czas w którym wspominamy naszych bliskich a także osoby zasłużone dla narodu, nauki i kultury. Listopad jest miesiącem pamięci o zmarłych, czasem który w sposób szczególny nastraja do refleksji nad życiem i jego przemijaniem. Cmentarz jest miejscem spotkania tych, co umarli z tymi, którzy wciąż chodzą po tej ziemi. W listopadzie zostaną zapalone znicze pamięci na grobach zasłużonych dla bibliotekarstwa polskiego. Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim. By pamięć o wybitnych bibliotekarzach ocalić od zapomnienia, trzeba wspomnieniami o nich dzielić się z innymi, przywoływać ich nazwiska, podkreślać osiągnięcia dla kultury polskiej.
-
znicze
-
kwiaty
-
biogramy
-
„Autorytet kontra stereotyp”
-
Przedstawienie sylwetek zasłużonych dla bibliotekarstwa polskiego podczas spotkań Sieci współpracy, kółek bibliotecznych
-
Sporządzenie spisu pochowanych na lokalnym cmentarzu zasłużonych bibliotekarzy
Spotkanie pracowników bibliotek różnych typów na cmentarzu przy grobach wybitnych bibliotekarzy w okresie święta Wszystkich Świętych było okazją do integracji środowiska bibliotekarskiego oraz do zacieśnienia więzi zawodowych.W atmosferze zadumy i refleksji towarzyszącej Świętu, przedstawiono sylwetki bibliotekarzy, podkreślając ich zasługi na polu kultury i nauki polskiej. Następnie, dla upamiętnienia tych wybitnych osób, zapalono znicze na ich grobach.
Poszukiwanie grobów bibliotekarzy nie było rzeczą łatwą, głównie ze względu na to, że wiele grobów jest w złym stanie, a tabliczki nagrobne uległy zatarciu. W przyszłości planuje się odchwaszczanie grobów oraz w miarę możliwości zabezpieczenie ich przed dalszym zniszczeniem.