- Budżet działania: 50-100 zł
- Czas przygotowania: 1 tydzień
- Czas trwania: 1 dzień
- Liczba organizatorów: 1
- Liczba uczestników: 50
Mikołajkowa Fotobudka zainspirowana promocją LABIBU na V Kongresie Bibliotek Publicznych w Warszawie. Jest to wersja dla użytkowników z mniejszymi możliwościami (bez dostępu do Fotobudki) i często z ograniczonymi środkami finansowymi. Do przygotowania potrzeba niewiele. Wystarczy trochę czasu i chęci, aby ze sztywnego, kolorowego papieru (np. brystolu) powycinać różne przedmioty (okulary, czapki, usta), sprawny aparat fotograficzny, statyw (nie jest potrzebny ale zawsze wygodniej), jednolite tło (może być kawałek materiały lub tak jak w moim wykonaniu biały ekran), laptop z programem do edycji zdjęć, papier fotograficzny (w przypadku kiedy oprócz zdjęć chcemy dla naszych czytelników przygotować zakładki do książek.
Dlaczego warto? Myślę, że jest to miła odmiana i fajna zabawa zarówno dla czytelników jak i dla bibliotekarzy. Do zdjęć można pozować samemu, w grupach ze znajomymi czy rodzinnie. Jest to promocja biblioteki połączona z zabawą i miłymi wspomnieniami w postaci wydrukowanych zakładek do książek z własnymi zdjęciami i logiem biblioteki.
A oto efekty: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.888352764517691.1073742655.428281333858172&type=1
Do przygotowania atrybutów potrzebne nam jest troszkę czasu, gdyż nie ukrywam, ze wycinanie wszystkich elementów troszkę trwa. Ale zawsze one nam się przydadzą do innego działania. :)
-
Kolorowy brystol
-
Długie patyczki
-
Nożyczki, klej, taśma
-
POMYSŁ! :)
-
Z kolorowych brystoli wycinamy atrybuty (usta, okulary, czapki, rogi, itp) i przyklejamy za pomocą taśmy do długich patyczków.
Zachęcamy naszych czytelników, nie tylko tych młodszych ale też i tych troszkę starszych do wspólnej zabawy, robimy trzy zdjęcia, zgrywamy i w programie do edycji zdjęć tworzymy z nich ładną całość. Ja do tego użyłam programu Photoscape, ale na pewno w każdym innym też można to zrobić.
-
Papierowe atrybuty
-
Aparat
-
Jednolite tło
-
Laptop z programem do edycji zdjeć
-
Czytelnik wybiera sobie atrybuty, z którymi chciałby mieć zdjęcie
-
Robimy 3 zdjęcia, każde z innym przedmiotem
-
Zgrywamy do komputera i edytujemy zdjęcia.
-
Łączymy 3 zdjęcia i logo w jedną całość.
-
Gotowe zdjęcia za zgodą czytelników możemy opublikować na bibliotecznej stronie i wydrukować na fotograficznym papierze jako zakładkę do książek
Zdjęcia czytelników którzy zgodzili się udostępnić, dodajemy na biblioteczną stronę i na facebooka w celu promocji i inspiracji dla innych bibliotek, które nas obserwują. Drukujemy zakładki i rozdajemy czytelnikom, którzy wzięli udział we wspólnej zabawie.
-
-
-
-
Sądząc po dobrej zabawie naszych czytelników, wszystkim pomysł się podobał.