- Budżet działania: 3000 zł
- Czas przygotowania: 6 miesięcy
- Czas trwania: 2 tygodnie
- Liczba organizatorów: 1
- Liczba uczestników: 1
Projekt polegał na wykonaniu oznakowania biblioteki nie tylko w przestrzeni – w miejscowości, ale również samego budynku i zaprojektowaniu oznakowania wewnętrznego. Biblioteka mieści się w willi wybudowanej w połowie lat 50-tych przekazanej na ten cel przez Marię Dąbrowską. W budynku znajduje się pokój pisarki z oryginalnymi meblami i pamiątkami. Przed biblioteką postawiona została rzeźba naturalnej wielkości patronki biblioteki siedzącej na ławeczce. Projekt miał na celu dopasowanie oznakowania do charakteru miejsca, dlatego oznakowanie zewnętrzne zostało zaprojektowane i wykonane w wersji monochromatycznej, dopasowanej do charakteru budynku. W skład oznakowania zewnętrznego weszło: 7 kierunkowskazów umieszczonych na słupkach z nazwami ulic, wykonanie tablicy informacyjnej umieszczonej przy wejściu na posesję, oznaczenie drzwi wejściowych oraz napis „Biblioteka” z logotypem umieszczony na elewacji budynku. Oznakowanie wewnętrzne będzie realizowane stopniowo – obecnie wykonano tabliczki z oznaczeniem pomieszczeń.
Nowe oznakowanie bardzo się podoba mieszkańcom. Użytkownicy mówią, że: jest teraz elegancko, widać zmiany zachodzące w bibliotece, oznakowanie jest dopasowane do nowoczesności biblioteki, że oznakowanie rzuca się w oczy i jest nowoczesne. Dla samej biblioteki i „starych” pracowników jest to powiew świeżości. Pokazanie, że nowoczesne nie znaczy złe, że czytelnicy chcą widzieć bibliotekę nadążającą za pędzącym światem i zmiany im się podobają. Dla potwierdzenia posłużę się cytatem z planszy z pytaniem do użytkowników: Biblioteka dawniej i dziś: co warto podkreślić, o czym warto powiedzieć: „cieszę się, że jest i na dodatek coraz piękniejsza!” Niesamowicie budujące :-)
Przy realizacji z projektu konkursowego "Kierunek: Biblioteka" było więcej kroków niż można wykonać samemu. U nas było to: zgłoszenie do konkursu, informacja o wygranej, konsultacje z mieszkańcami, konsultacje z architektami, poprawki w notatkach ze spotkań, otrzymanie projektów i instrukcji (ewentualne poprawki), podpisanie umowy, wysłanie zapytań ofertowych do firm wykonujących oznakowanie, zamówienie, montaż i rozliczenie dotacji. To jak można to zrobić samemu podaję w krokach poniżej.
-
Najlepiej przeprowadzić konsultacje w miejscowości, gminie - gdzie potrzebne jest oznakowanie
-
Ustalenie z władzami i/lub właścicielami znaków, ogrodzeń itp. czy można umieścić oznaczenie
-
Lista firm wykonujących oznakowanie
-
Zabezpieczenie budżetu na realizację zadania
-
Dostosowanie projektów "Kierunek: Biblioteka" do potrzeb biblioteki
-
Wysłanie zapytania o cenę do różnych wykonawców i wybranie odpowiedniego
-
Montaż
Na zakończenie można wykonać zestawienie przed i po. Sami zobaczycie, że nowe oznakowanie zachęca do działania. Poniżej znajdują się zestawione razem zdjęcia przed i po. Sami oceńcie czy warto. Koszt oznakowania zewnętrznego z montażem to ok. 2300 zł/ 14 tabliczek wewnętrznych do oznaczenia pomieszczeń wewnątrz ok. 700 zł.
Jak w pełni zrobimy oznakowanie wewnątrz to też się podzielę :-)
-
Odpowiednio zaplanowane działanie (i budżet)
-
Chęci
-
Oznakowanie budynku
-
Drzwi wejściowe
-
Przestrzeń w miejscowości