• Sceariusz
  • Publikacja: 11.09.2014
  • Edycja: 11.09.2014
  • 5 
Biblioplaner - zaplanuj bibliotekę marzeń. II Edycja Strefy Eksperymentu
Biblioplaner - zaplanuj bibliotekę marzeń. II Edycja Strefy Eksperymentu

  • Budżet działania: 4000 zł
  • Czas przygotowania: 3 miesiące
  • Czas trwania: 45 dni
  • Liczba organizatorów: 6
  • Liczba uczestników: 25
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Z czym kojarzy się biblioteka? To oczywiście miejsce w którym znajduje się tysiące książek, które można wypożyczać do domu lub czytać na miejscu. O ile taka funkcja biblioteki może wydawać się wystarczająca (choć coraz rzadziej) dla dorosłego czytelnika, o tyle dla dzieci jest nie do przyjęcia. Na szczęście takie biblioteki odchodzą do lamusa. Warsztaty, bale, konkursy i spotkania, zajęcia wakacyjne to niemal codzienność w bibliotekach dziecięcych, ale niestety wiedzą o tym tylko te osoby, które nas odwiedzają. A chcielibyśmy, żeby przychodziło do nas coraz więcej dzieci. Z drugiej strony nie zawsze wiemy, co najmłodsi chcieliby znaleźć w swojej bibliotece, oczywiście oprócz wspaniałych i interesujących książek. Dlatego postanowiłam zaprosić ich do eksperymentu i zbudować prototyp biblioteki marzeń. Metoda, na której opiera się eksperyment to design thinking i service design – projektowanie oparte o głębokie zrozumienie potrzeb użytkownika. Dzieci biorące udział w projekcie będą nie tylko wizjonerami i projektantami. Ich potrzeby i doświadczenia staną się inspiracją do działań całego zespołu, najmłodsi uczestnicy, na żywym organizmie będą testować wypracowane innowacyjne rozwiązania. Będziemy myśleć, rozmawiać, kleić, rysować, wycinać, malować, składać, drzeć, filmować, robić zdjęcia – czyli jednym słowem dobrze bawić się przy pracy:)

Dlaczego warto?

Przede wszystkim warto współpracować! Interdyscyplinarny zespół eksperymentatorów będzie się składał z 14 ochotników w wieku od 8 do 12 lat, 5 bibliotekarzy, 3 wolontariuszy i profesjonalnego zespołu złożonego z animatora i designera. Ponieważ zależy mi również na świeżym spojrzeniu na naszą instytucję do współpracy zapraszamy wolontariuszy – szczególnie kierunków związanych z architekturą, designem i bibliotekami. Jeśli eksperyment się powiedzie, wspólnie wypracujemy prototyp biblioteki i zdobędziemy doświadczenie, które będzie służyć innym. Spotkania eksperymentatorów będą się odbywać w październiku i listopadzie bieżącego roku w WiMBP na Targu Rakowym 5/6. Efektem naszej wspólnej pracy będzie model 3 D biblioteki, plan najbardziej pożądanych usług oraz instrukcja, opisująca krok po kroku nasze działania. Rozwiązania, które wypracujemy staną się również inspiracją i znajdą zastosowanie podczas projektowania Pomorskiego Centrum Czytelnictwa Dziecięcego – projektu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Szkic, który publikuję jest początkiem wszystkiego, dlatego z góry przepraszam za niezbyt szczegółowy plan działań - będę uzupełniała go na bieżąco:)

W trakcie realizacji

To wszystko przede mną:) I etap będzie polegać na wyłonieniu eksperymentatorów - dorosłych i dzieci i zakontraktowaniu animatora i designera - cały czas szukam. Dzieci będą brać udział w konkursie "Pomysł na bibliotekę" - nie muszą być czytelnikami biblioteki. Wolontariuszy szukam przez portal kiwi.pl oraz bezpośrednio na uczelniach. Kolejny etap to spotkanie dla dorosłych uczestników projektu: miniszkolenie z metody pracy na warsztatach. Potem czeka nas 5 spotkań całej grupy eksperymentatorów (październik - listopad) a po zakończeniu eksperymentu opracowanie i publikacja manuala.