• Artykuł
  • Publikacja: 06.05.2020
  • Edycja: 06.05.2020
  • 0 
Druga twarz biblioteki

WSTĘP

Chciałabym podzielić się ciekawą inicjatywą, przeprowadzoną w bibliotece. Współczesna biblioteka to nie tylko wypożyczanie książek, o tym już wiemy… wiemy też, że współczesny bibliotekarz musi być aktywny, kreatywny, umiejący w dobie Internetu przyciągnąć czytelnika. Dlatego też, moja inicjatywa może być inspiracją dla innych, którym brakuje pomysłów, a może nawet... odwagi.

SKĄD WZIĄŁ SIĘ POMYSŁ?

Pracowałam w małej bibliotece znajdującej się na wsi. Biblioteka podlega pod Gminny Ośrodek Kultury w którym obecnie pracuję jako Animator kultury. W moim nowo przejętym miejscu pracy znajdowała się wystawa szkiców jednego z czytelników. Pewnego dnia odwiedził on bibliotekę i w końcu mogłam go poznać. Był to młody chłopak, bardzo uzdolniony plastycznie i manualnie. Chciałam nieco bliżej go poznać, więc zaczęłam wypytywać czym jeszcze się interesuje. „Pająkami” - odpowiedział. W pierwszej chwili pomyślałam, że tymi co mieszkają za szafą i w starych kredensach.

- Nie proszę Panią, hoduje ptaszniki – odpowiedział

Bardzo ciekawe…. Tylko, że ja boję się pająków… nawet tych małych, jeszcze bardziej niż diabeł święconej wody.

- Mógłbym kiedyś przynieść jakiegoś Pani pokazać, albo jeszcze lepiej...skoro w bibliotece jest wystawa moich rysunków, to może zrobilibyśmy tutaj wystawę ptaszników, mam jeszcze dwóch kolegów którzy też je hodują i na pewno się zgodzą!

Pomyślałam, że to świetny pomysł, coś innowacyjnego, czego jeszcze tu nie było, a taka jednodniowa wystawa przyciągnęłaby tłumy, a dzięki temu nowych czytelników. Byłam tak podekscytowana nowym pomysłem, że nawet strach przed pajęczakami odszedł gdzieś w kąt.

PAJĄKI W BIBLIOTECE

Ustaliliśmy termin i godzinę wystawy. Wcześniej zostały rozwieszone plakaty informujące o wystawie pająków w bibliotece, porozsyłaliśmy też informacje do mediów społecznościowych. W dniu wystawy zorganizowaliśmy i ustawiliśmy stoliki, na których stały terraria z pająkami. Wszystko to zostało ustawione między półkami z książkami, bardzo ostrożnie, żeby ani terraria ani półki nie uległy uszkodzeniom. Potem czekaliśmy…

Na „Wystawę pająków w bibliotece” przyszły tłumy. Byli to nie tylko nasi czytelnicy, ale też nowe osoby w różnym wieku. Przede wszystkim były to dzieci z rodzicami. Hodowcy pająków  opowiedzieli sporo o swoich dość oryginalnych zainteresowaniach. Odważni mogli wziąć do ręki niektóre pająki. Na zakończenie dzieci i nowi czytelnicy chętnie wypożyczyli książki przyrodnicze :)

PODSUMOWANIE I REFLEKSJA

Tym ciekawym przeżyciem dzielę się z Wami, ponieważ pragnę pokazać, że jednak łatwo jest  przekroczyć pewne  standardy, że nasze granice znajdują się w naszych głowach i tylko od nas zależy czy wydobędziemy z siebie naszą wewnętrzną odwagę i siłę by je przekroczyć. Warto jest realizować nawet te zwariowane pomysły, które rodzą się w naszych głowach. Poznawajmy więc naszych czytelników, rozmawiajmy z nimi o ich pasjach i zainteresowaniach, może kiedy nie jesteśmy w stanie coś zdziałać sami to zdziałamy to z innymi….. czasami pomysły mogą być tuż za progiem naszej biblioteki.

 

Z tego wydarzenia powstał krótki film pt. „Pająki w Czerniczynie” - link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=IHfMqNgu488

 

„Tekst bierze udział w konkursie “Dziel się wiedzą, wygrywaj nagrody z labib.pl!”

Odsłona - Dziecko i opiekun w bibliotece

Malwina Filańska-Marcych

 

Biblioteka Publiczna w Czerniczynie

działająca w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury

w Hrubieszowie z/s w Wołajowicach

 

Druga twarz biblioteki