• Artykuł
  • PUBLIKACJA: 04.03.2020
  • EDYCJA: 04.03.2020
  • 0 
NIEPODLEGŁA W NASZEJ BIBLIOTECE

„ Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy „ i Filipowicach 

   Do ogólnopolskiej akcji odbywającej się pod patronatem Lustra Biblioteki, przyłączyła się również Biblioteka Publiczna w Filipowicach. Książka swoją tematyką doskonale wpisuje się  w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 

  Jak wiemy, kształtowanie postaw i wartości historycznych u młodego człowieka jest równie ważne, jak pielęgnowanie rodzimych korzeni. Dlatego na warsztaty „ Mirabelka’, zostali zaproszeni najmłodsi użytkownicy Biblioteki Publicznej w Filipowicach, by podczas dwudniowych spotkań wspólnie z bohaterką książki,  odbyć podróż przez historię.

   Na warsztatach prezentujących historię i losy pewnego drzewa – Mirabelki, dzieci przeniosły się do tamtych przedwojennych czasów…. W skupieniu oglądając film i słuchając czytanego przez Grażynę Wolszczak audiobooka, znaleźliśmy się na warszawskim przedwojennym podwórku, przy którym rosła Mirabelka. Opowiedziała nam ona historię mieszkających tam ludzi: Dorki, pana Friedmana, braci Alfusówi innych mieszkańców warszawskich Nalewek. Była to lekko baśniowa opowieść, bo rosnące tam drzewko, czuło, słyszało, widziało i miało zdolność rozmawiania z dziećmi.

  Pracując ze scenariuszem do książki” Mirabelka” dzieci zobaczyły na przygotowanych mapach przedwojennej Warszawy z zaznaczonym gettem, miejsca, gdzie żyli mieszkańcy ówczesnej dzielnicy.

  Przyszedł także czas na trudne tematy. Rozmawialiśmy o tym czym jest wojna, getto i kim byli Żydzi. Poznaliśmy również ważną postać, która występuje w tej książce – Irenę Sendlerową. Na koniec, zgodnie doszliśmy do wniosku, że wojna nie przynosi nic dobrego i jest to przerażający czas.

    Dużym zainteresowaniem cieszyło się układanie wcześniej przygotowanych puzzli, jak również wspólne wykonanie pięknego pamiątkowego drzewa z bibułkowych mirabelek, które „gości” w naszej bibliotece cały czas i przy którym można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

   Za udział w warsztatach każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom jak również mirabelkowe zakładki do książek.

   Scenariusz zajęć został dostosowany do grupy wiekowej dzieci, które uczestniczyły w akcji „ Mirabelka”, a organizatorem warsztatów był pracownik biblioteki Ewa Lis


CC BY-SA 4.0

 

NIEPODLEGŁA W NASZEJ BIBLIOTECE