• Artykuł
  • Publikacja: 08.11.2019
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
Dwa pierwsze cykle warsztatów „O finansach w bibliotece” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie za nami

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przystąpiła po raz pierwszy do udziału w projekcie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizowanym z Narodowym Bankiem Polskim. W październiku przeprowadziliśmy dwa cykle bezpłatnych spotkań z zakresu edukacji ekonomicznej „O finansach w bibliotece”. Ich uczestnikami były osoby w wieku 50+ z Rzeszowa i okolic.

Rekrutację uczestników prowadziliśmy już od czerwca tego roku. Aby dotrzeć z informacją o warsztatach do jak najszerszego grona odbiorców, przeprowadziliśmy kampanię promującą projekt - plakaty z notatką prasową o kursach zamieściliśmy na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. Komunikaty o planowanych szkoleniach przekazaliśmy do lokalnych portali informacyjnych, a także rozesłaliśmy do filii i oddziałów Biblioteki. Ponadto przygotowaliśmy plansze informacyjne na ekrany LED w komunikacji miejskiej. Zapowiedzi pojawiły się również w lokalnej prasie i radiu, dzięki czemu mogliśmy zainteresować szkoleniami wielu potencjalnych uczestników.

Zebraliśmy planowaną grupę sześćdziesięciu uczestników oraz - ze względu na odległe terminy spotkań - stworzyliśmy listę rezerwową. Telefoniczna i osobista rozmowa z osobami zainteresowanymi kursem, pozwoliła nam ustalić czy kursant posiada podstawowe umiejętności z zakresu obsługi komputera. Aby nikt nie czuł się wykluczony, przed każdym z dwóch cykli, przeprowadziliśmy jednodniowy kurs przygotowawczy, podczas którego ćwiczyliśmy technikę klikania myszką, pisanie na klawiaturze i obsługę przeglądarki internetowej.

Kolejnym etapem projektu było przeprowadzenie spotkań organizacyjnych, podczas których  przedstawialiśmy główne cele zajęć, organizatorów i trenerów oraz harmonogram warsztatów. Opowiedzieliśmy o formie i szczegółowej tematyce planowanych zajęć. Uczestnicy spotkania otrzymali hasła i loginy do portalu z kursem online, dzięki którym mogli dokonać rejestracji w serwisie. Tym sposobem byliśmy gotowi do rozpoczęcia zasadniczej części warsztatów. Na początku zajęć kursanci otrzymali także materiały biurowe niezbędne do nauki.

Aktywności kursantów wymagało dokonanie wyboru  pięciu z dziesięciu modułów kursu, szczególnie dla nich interesujących. W obu grupach warsztatowych uczestnicy zdecydowali się na cztery pierwsze moduły: Bank przez Internet, Bezpieczne finanse w sieci, Płatności bezgotówkowe i Zakupy przez Internet. Jedynie wybór piątego modułu był rozbieżny - pierwszą grupę szczególnie zainteresowało Zarabianie na emeryturze, natomiast drugą grupę zaintrygował temat Dziedziczenia.

Na zakończenie każdego cyklu wręczaliśmy uczestnikom certyfikaty, Miniporadniki dotyczące zarządzania finansami osobistymi oraz pendrive'y z pakietem dodatkowych materiałów dotyczących kursu.

Warsztaty spotkały się z bardzo dobrym odbiorem. Dały możliwość wymiany doświadczeń oraz przekonania się, że technologia i finanse bardzo się ze sobą łączą i nie są „takie straszne jak je malują”. Osoby starsze chętnie uczestniczyły we wszelkich proponowanych aktywnościach, były zainteresowane podnoszeniem swoich umiejętności oraz uczestniczeniem w kolejnych tego typu inicjatywach.

Poza celem dydaktycznym, warsztaty były też doskonałą okazją do integracji i nawiązania nowych znajomości oraz sposobem na aktywne spędzenie czasu. Przed nami jeszcze dwa cykle spotkań pod hasłem "O finansach w bibliotece", na ich uczestników oraz na kolejne zajęcia z ich udziałem nie możemy się już doczekać.

Dwa pierwsze cykle warsztatów „O finansach w bibliotece” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie za nami