• Artykuł
  • Publikacja: 31.07.2019
  • Edycja: 31.07.2019
  • 0 
W miodowej krainie pana Henryka Zaremby

Filia Biblioteki Publiczne Gminy Kłodzko w Wojciechowicach od kilku tygodni organizuje zajęcia dla miejscowych seniorów. W każdy czwartek od godziny 10.00 do 14.00 można przyjść do miejscowego Domu Ludowego, gdzie oczekują na seniorów pani bibliotekarka Iza oraz pani świetlicowa Ela.

 

Za nami rozmowy na temat różnorodnych zainteresowań. Dyskusja nad wzruszającą komedią polską pt. „Po prostu przyjaźń”. Warsztaty wielopokoleniowe ze String.Art.-u. W ostatni czwartek pojechaliśmy do Pasieki do Starego Wielisławia, gdzie spotkaliśmy się z jej właścicielem panem Henrykiem Zarembą.

 

Pogoda dopisała. Dużo słońca, dużo pięknej roślinności. I jeszcze więcej pracowitych pszczół. O tym wszystkim z ogromną pasją i znajomością tematu opowiadał właściciel. Tutaj każdy kwiatek, każdy krzaczek, każde drzewo czemuś służy. Pszczoły znajdą tu wszystko, czego im potrzeba do produkcji miodu i nie tylko…

 

Wizyta w pasiece była też dla nas okazja do degustacji miodów oraz ich zakupu. Po lekcji pszczelarstwa oraz zwiedzaniu posiadłości seniorzy zasiedli do wspólnego grillowania.

 

Oto kilka pszczelich smaczków:

 

140 milionów lat temu wykształciły się rośliny owadopylne. U wybrzeży Ameryki Południowej bursztyn z zatopioną prymitywną pszczołą sprzed 96-74 mln lat. W bursztynie bałtyckim znaleziono zatopioną pszczołę z okresu 40 mln. lat temu.

 

Rozwój i życie pszczoły to bardzo ciężka i mozolna praca. Etapy życia pszczoły:

 

  1. Robotnice przez pierwsze trzy dni po wygryzieniu pełnią rolę sprzątaczek. Do przygotowania jednej komórki plastra do zaczerwienia przez matkę, niezbędna jest praca od 15 do 30 pszczół.

 

  1. Kolejny etap pracy to „karmicielki”. Czterodniowe pszczoły dostarczają pokarmu tylko starszym larwom. Pokarm – to pierzga pomieszana z miodem i mleczkiem. Około szóstego dnia gruczoły mleczne robotnic osiągają maksymalną aktywność co umożliwia karmienie młodszych larw i matki w świcie. Jedna robotnica może wykarmić do trzech larw.

 

  1. Około dziewiątego dnia życia gruczoły woskowe zaczynają produkować wosk. Pszczoły te w tym okresie nazywamy „woszczarkami”. Woszczarki odbudowują plastry, zasklepiają komórki.

 

  1. Następne z czynności to przerabianie nektaru na miód, odparowywanie wody, utrzymywanie odpowiedniej temperatury w gnieździe.

 

  1. Zakończenie tego okresu tzw. „ulowego” to objęcie funkcji strażniczek. Ponieważ w tym okresie żądło jest już wystarczająco twarde a zbiorniczek jadowy pełny.

 

  1. Ostatni etap życia pszczoły to „zbieraczka”. Okres ten trwa około dwóch tygodni. Robotnice przynoszą do ula nektar spadź i wodę w wolu a pyłek i substancje balsamiczne (do produkcji propolisu) w koszyczkach na trzeciej parze nóg.

 

Niektórzy naukowcy twierdzą, iż pszczoła zbieraczka żyje określoną ilość kilometrów tzn. jeżeli przeleci około 500 (+/-) 250km to kończy życie przeważnie poza ulem. Do ostatniego lotu z którego już nie powraca wylatuje z taką samą energią jak do pierwszego.

 

Za to wszystko bardzo dziękujemy Panu Henrykowi, który nie szczędził swojego czasu oraz cierpliwości do naszej gromadki.