• Artykuł
 • PUBLIKACJA: 05.06.2019
 • EDYCJA: 13.06.2019
 • 0 
Dołącz do akcji „My ‘89” i wygraj książki dla swojej biblioteki!

Wszystkie biblioteki publiczne i szkolne zachęcamy do udziału w akcji organizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Aby zgłosić się do akcji, wystarczy wypełnić krótki formularz online.

Zapraszamy biblioteki do nagrywania wspomnień i zbierania pamiątek (np. zdjęć, plakatów) związanych z wydarzeniami 1989 roku, a następnie zaprezentowania ich w swoich placówkach. Zachęcamy do spojrzenia na przełom 1989 roku oczami mieszkańców lokalnej społeczności. Do gromadzenia wspomnień związanych z ich życiem codziennym w tym okresie i do przyjrzenia się temu, jak historyczne zmiany zachodzące trzydzieści lat temu w Polsce na to życie wpływały i jak zostały zapamiętane.

Namawiamy, by akcja miała wymiar integrujący lokalną społeczność. Do współpracy warto zaprosić przedstawicieli różnych grup społecznych i wiekowych: młodzież może się świetnie sprawdzić w roli ekipy filmowej, a wspomnieniami mogą podzielić się zarówno ci, którzy wydarzenia 1989 roku przeżywali jako osoby dorosłe, jak i ówcześni kilku- czy nastolatkowie. Ci, dla których był to czas prawdziwego przełomu i wielkich nadziei, jak i ci, którzy wspominają ten okres jako trudny i pełen wyzwań.

Jesteśmy ciekawi, jak było!

Pięć bibliotek, które przygotują najciekawsze relacje z przeprowadzonych działań, zostanie nagrodzonych zestawami nowo wydanych książek (każdy zestaw o wartości około 800 zł). Wśród nich znajdą się m.in. reportaże, wspomnienia, biografie i książki historyczne.

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Aby zgłosić udział biblioteki w akcji, do 24 czerwca (do godziny 23:59) należy wypełnić krótki formularz online pod adresem https://my89.evenea.pl/.


CO ZAPEWNIAMY?

Biblioteki mogą skorzystać ze wsparcia merytorycznego eksperta Ośrodka KARTA w postaci:

 1. webinarium „My ’89 – nagrywanie wspomnień” 11 czerwca o godz. 10.00 (obejrzyj nagranie webinarium!),
 2. scenariusza, który krok po kroku prowadzi przez proces realizacji nagrań (scenariusz opublikowany został pod nagraniem webinarium).

Pod artykułem na biblioteki.org (tutaj!) zamieszczamy również materiały promocyjne do wykorzystania przez biblioteki uczestniczące w akcji.


PRZEBIEG AKCJI

 1. 11 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 odbędzie się webinarium „My ’89 – nagrywanie wspomnień” (zarejestruj się!).
 2. Do 24 czerwca 2019 roku biblioteki wypełniają formularz zgłoszeniowy pod adresem: https://my89.evenea.pl/.
 3. Do 28 czerwca 2019 roku FRSI ogłasza listę bibliotek uczestniczących w akcji.
 4. Do 30 września 2019 roku biblioteki mają czas na:
  1. zmobilizowanie grupy użytkowników do włączenia się w akcję zbierania pamiątek i nagrywania wspomnień,
  2. zorganizowanie spotkania prezentującego nagrane wspomnienia i zebrane pamiątki,
  3. przygotowanie i umieszczenie w Internecie filmowej relacji z przeprowadzonych działań (relacja nie powinna być dłuższa niż 3-5 minut i może zostać zamieszczona np. na koncie biblioteki na Facebooku, YouTube czy na jej stronie WWW),
  4. przesłanie za pośrednictwem formularza online linku do filmowej relacji wraz z krótkim opisem przeprowadzonych działań – formularz zostanie uruchomiony na początku września, a link do niego zostanie wysłany do wszystkich bibliotek biorących udział w akcji.
 5. Do 18 października 2019 roku wyłonionych zostanie pięć najciekawszych relacji, za które biblioteki zostaną nagrodzone zestawami książek. Ocenie podlegać będzie:
  1. sposób zbierania wspomnień, w tym różnorodność rozmówców,
  2. sposób realizacji spotkania prezentującego nagrane wspomnienia i zebrane pamiątki,
  3. relacja – jej oryginalność, atrakcyjność, kreatywność twórców.


KONTAKT

Bogna Mrozowska: bogna.mrozowska@frsi.org.pl, 722-002-115


DO POBRANIA

Regulamin udziału w akcji "My '89"

 Dołącz do akcji „My ‘89” i wygraj książki dla swojej biblioteki!