• Artykuł
  • Publikacja: 06.12.2018
  • Edycja: 06.12.2018
  • 0 
"Koronkowa parasolka z Gdyni. Opowieść o mieście" - zajęcia literacko-plastyczne

 

26 listopada W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie zorganizowaliśmy zajęcia dla dzieci na podstawie książki wydawnictwa Egmont z serii „Czytam sobie z kotylionem” autorstwa Natalii Fiedorczuk-Cieślak pt.: „Koronkowa parasolka z Gdyni. Opowieść o mieście”. Książkę zilustrowała Izabela Kaczmarek – Szurek. Zajęcia miały na celu przybliżenie dzieciom tematu odzyskania przez Polskę Niepodległości, którego setną rocznicę obchodziliśmy w roku 2018. Spotkanie zorganizowano w ramach konkursu „Czytam sobiew bibliotece. Moje miejsce – moja wolność!” ogłoszonym przez portal Biblioteki.org.

 

„Koronkowa parasolka z Gdyni. Opowieść o mieście” to historia przedstawiająca w bardzo przystępny sposób koleje powstania portu morskiego w Gdyni, ważnej, szeroko zakrojonej inwestycji państwa polskiego w powojennej rzeczywistości. Budowa portu to swojego rodzaju symbol odrodzenia Ojczyzny po 123 latach niewoli. Książka Natalii Fiedorczuk – Cieślak przemawia zarówno do najmłodszych, jak i starszych dzieci. Za pomocą prostego przedmiotu; koronkowej parasolki, którą wiatr unosi ponad Gdynią, autorka przedstawia nam postaci i miejsca związane z wielką budową, a także pokazuje jak miasto zmienia się i rozwija, poprzez powstawanie nowych budynków i rozwój architektury.

 

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy drugiej z Zespołu Szkół Muzycznych nr 1w Rzeszowie. Na zajęciach wspólnie przeczytaliśmy historię parasolki, a następnie obejrzeliśmy slajdy oraz fotografie ilustrujące czasy powojenne w Gdyni i drogę do powstania dzisiejszego rozległego portu morskiego.

Oprócz książki „Koronkowa parasolka z Gdyni. Opowieść o mieście” poznaliśmy również inne opowieści z serii „Czytam sobie z kotylionem.”

Największą frajdę sprawiła dzieciom możliwość stworzenia własnej opowieści – miały za zadanie ułożyć krótką historię starego przedmiotu. Każda z grup wylosowała po jednej kopercie z opisywaną rzeczą oraz zdaniami pomocniczymi, pociętymi w paski.

Na zakończenie naszych zajęć wykonaliśmy godła Polski, które dzieci wyklejały przy pomocy białych piórek oraz bibuły.

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=STuAW84SKKw&feature=youtu.be

https://www.facebook.com/oddzialdladzieciimlodziezy/photos/a.288765504605693/1173687599446808/?type=3&theater