• Artykuł
  • Publikacja: 28.12.2016
  • Edycja: 28.12.2016
  • 1 
Program szkoleniowy Wolontariusz Kultury

Warsztaty Kultury w Lublinie współpracują z wolontariuszami od momentu powstania w 2009 roku, a od ponad 6 lat realizują programy szkoleniowe z myślą o wolontariuszach.

Inspiracja dla powstania programu Wolontariusz Kultury była bardzo prosta. Wielu pracowników instytucji w przeszłości udzielało się wolontarystcznie i wszyscy dostrzegaliśmy ten sam problem. Brak informacji o wolontariacie oraz odpowiedniego przygotowania wolontariuszy.

Dodatkowym bodźcem do powstania programu był również fakt, iż wolontariat w mojej instytucji opiera się na akcyjności, rozumianej w taki sposób, że co prawda współpracujemy ze stałą grupą wolontariuszy w ciągu roku, ale w sezonie wiosenno-letnim ta grupa wzrasta z liczby 40 do 400 osób. Stąd istotnym jest dla nas, aby dawać sobie szansę na lepsze poznanie naszych podopiecznych, a w rezultacie lepsze nimi zarządzanie.

Program pomyślany jest jako zestaw kilkunastu spotkań warsztatowych (początkowo realizowanych w trybie 4miesięcznym, obecnie rozłożonych na cały rok), uzupełnianych blokiem zajęć praktycznych, skierowanych do wolontariuszy między 16, a 75 rokiem życia. Co istotne - program można, a przede wszystkim warto budować z myślą o potrzebach własnej organizacji. Moja instytucja pracuje w obszarze kultury aktywnej, a to oznacza, że wolontariusze bardzo często spotykają się z naszymi odbiorcami. W związku z tym gros oferowanych szkoleń to: komunikacja i praca w grupie, sztuka wystąpień publicznych, techniki animacji, obsługa widowni, opieka nad dziećmi podczas wydarzeń kulturalnych czy obsługa osób z niepełnosprawnością, a zatem mówimy o tematach, które sprawią, że nasi wolontariusze poczują się pewniej w swoich zadaniach w przyszłości.

Do prowadzenie zajęć zapraszamy zawsze praktyków kultury. Tam, gdzie jest to możliwe - angażuję do prowadzenia zajęć pracowników mojej instytucji (bo dzięki temu dajemu naszemu zespołowi kolejną szansę na poznanie wolontariuszy) oraz moich dawnych wolontariuszy, często absolwentów programu (którzy obecnie specjalizują się w konkretnych tematach i są naturalną inspiracją dla innych). Natomiast jeśli możemy sobie na to pozwolić finansowo - warto jest również zapraszać dodatkowych ekspertów (na przykład Fundację Kultura bez Barier w przypadku tematyki obsługi osób z niepełnosprawnością). Najważniejsze jest aby pamiętać o dwóch kwestiach: po pierwsze o zarezerwowaniu sporej ilości czasu na integrację naszej grupy, a po drugie o budowaniu planu warsztatów tak, aby wykorzystywały jak najwięcej praktycznego doświadczenia, a jak najmniej czystej teorii.

Jakie są efekty pracy takiego programu? W naszym przypadku mówimy o zatrudnieniu kilku wolontariuszy do stałej współpracy, powstaniu kilku organizacji pozarządowych, które stworzyli sami wolontariusze (po uzyskaniu potrzebnej, wstępnej wiedzy), a przede wszystkim lepszym poznaniu naszych wolontariuszy, w związku z tym wiemy kogo wybrać do funkcji pomocniczego koordynatora, a kto absolutnie nie będzie się czuć komfortowo w pracy z dziećmi. etc. Najcenniejszym efektem jest natomiast niezliczona liczba pięknych znajomości, wliczając w to zaręczone już pary. I mimo, że mamy za sobą już 6 edycji, chętnych do wzięcia w nim udziału nadal nie brakuje.

Po więcej informacji zapraszam tutaj: http://www.warsztatykultury.pl/projekty/wolontariusz-kultury/o-projekcie/

A dbając o to, aby absolwenci naszego programu nie nudzili się w ciągu roku, prowadzimy dla nich profil facebookowy, gdzie umieszczamy ciekawe propozycje aktywności i warsztatów oferowanych nie tylko przez naszą instytucję: https://www.facebook.com/WolontariuszKultury/?fref=ts

Bo naprawdę są tego warci! https://www.facebook.com/WarsztatyKultury/videos/10154719314435912/

 

 

Program szkoleniowy Wolontariusz Kultury