• Artykuł
  • Publikacja: 08.09.2016
  • Edycja: 14.09.2016
  • 1 
Podróżowanie z biblioteką

„Dzień dobry, Europo!” to propozycja dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat wpisana w program „Wakacji z biblioteką”. Bezpłatne zajęcia odbywały się od 4 lipca do 26 sierpnia. W każdy wakacyjny poniedziałek realizowano zajęcia literackie, w środy – zajęcia plastyczne, zaśw piątki – gry i zabawy.

Zainteresowanie zajęciami było ogromne, bowiem w warsztatach brało udział od 28 do nawet 35 dzieci. Uczestnicy, jak się okazało, to nie tylko mieszkańcy Śródmieścia, ale także innych dzielnic miasta, jak i przyjezdni spędzający wakacje w Rybniku.

Każdy wakacyjny tydzień uczestnicy „spędzali” w innej stolicy europejskiej. W pierwszy tydzień „podróżowano” po Warszawie, następnie po: Sztokholmie, Londynie, Kopenhadze, Berlinie, Pradze, Rzymie, a finał nastąpił w Paryżu.

– Dzieci wykazywały się dużą kreatywnością, wyobraźnią, zdolnościami artystycznymi. Kibicowały sobie nawzajem, nigdy nie było między nimi niezdrowej rywalizacji. Bardzo dobrze ze sobą współpracowały. Czuło się ogromną integrację w grupie – relacjonuje Marta Kowalewska-Osada, prowadząca zajęcia.

Największą frajdę sprawiła dzieciom Kopenhaga, a to za sprawą zajęć z klockami LEGO, także Rzym – wówczas zorganizowano grę edukacyjną „Biblioteczni Detektywi”, Paryż – wówczas nawiązano do, przypadającego na 28 sierpnia, Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów i Londyn – tydzień „podróżowania” po tej stolicy zakończono piknikiemw plenerze. Strzałem w dziesiątkę okazała się zabawa z szyfrogramem. Co ważne, zajęcia literackie, najtrudniejsze do zrealizowania, miały bardzo pozytywny efekt. – Zajęcia literackie zmobilizowały małych uczestników do licznych wypożyczeń książek z biblioteki – zapewnia Ewelina Ganiek, prowadząca warsztaty.

Dzieci (zdarzali się uczestnicy, którzy brali udział w zajęciach przez dwa miesiące) żegnając się z paniami bibliotekarkami 26 sierpnia otrzymały tytuł „Super podróżnika”. Z wdzięcznością i łzami w oczach dziękowały prowadzącym i przekonywały, że pojawią się w bibliotece za rok na kolejnych wakacyjnych warsztatach.

  • Duży wysiłek i ogromna satysfakcja. Tak mogę podsumować te dwa miesiące – stwierdza Marta Kowalewska-Osada. – Na zajęciach kładłam duży nacisk na dobrą relację i szacunek. Wymagałam szacunku w grupie, wśród młodych uczestników, jak i wobec mnie. To zaprocentowało. Wiele dzieci początkowo skrytych, zdystansowanych, z biegiem czasu otworzyło się na innych, nie bało się przemawiać w grupie, powiedzieć „dzień dobry”, pożegnać. To ogromna wartość, bardzo się z tego cieszę – dodaje.

– Przy okazji „podróżowania” po Londynie dzieci miały za zadanie odgrywać różne rolew teatrze elżbietańskim. Tego typu zajęcia pozwoliły im przełamać bariery, słabości. Pękaław tych dzieciach wstydliwość, stawali się bardzie śmiali – twierdzi Ewelina Ganiek.

Wakacyjne warsztaty z pewnością pokazały najmłodszym, jak można cudownie spędzać czas z książką, że to ona jest początkiem wielkiej przygody i inspiracją do zabaw w pojedynkę,a przede wszystkim w grupie. Ponadto cykl zajęć „Dzień dobry, Europo!” udowadnia, że nawet najmłodszy czytelnik znajdzie w rybnickiej bibliotece miejsce dla siebie i swoich zainteresowań.