• Artykuł
  • Publikacja: 27.07.2016
  • Edycja: 27.07.2016
  • 0 
Nowy nabór do sieci LABiB - zgłoś się do 22 sierpnia!

Program LABiB został zainicjowany w 2012 r. przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

CZYM JEST LABIB? POZNAJ GŁÓWNE ZAŁOŻENIA PROGRAMU

„Jak działać na rzecz społeczności, jak poprowadzić lokalnych mieszkańców, aby chcieli działać dalej, chcieli coś zmieniać – to było dla mnie najistotniejsze w LABiBie.”Labibianka

LABiB to sieć ludzi, dla których biblioteka jest miejscem szczególnym, choć nie wszyscy członkowie sieci pracują w bibliotekach. LABiB to odpowiedź na problemy i wyzwania bibliotekarek i bibliotekarzy pracujących zarówno w małych ośrodkach miejskich i na wsiach, jak i w dużych miastach. Odwołuje się do doświadczeń zgromadzonych przez uczestniczki i uczestników Programu Rozwoju Bibliotek oraz wyników jego ewaluacji.

W zmieniającym się świecie bibliotekarki i bibliotekarze, a także inne osoby aktywne społecznie, nieustannie stają przed nowymi wyzwaniami. Peter Drucker mówi, że „największym zagrożeniem w czasach dynamicznych zmian jest się nie zmieniać”. Dlatego pragniemy wspierać tych, którzy nieustannie stawiają pytanie, jaka powinna być biblioteka, aby odpowiadała na zmieniające się potrzeby użytkowników.

W ramach programu LABiB:

  • **Łączymy ** tych, którzy dostrzegają potencjał biblioteki i potrafią go wykorzystać - bibliotekarki i bibliotekarzy, animatorki i animatorów kultury, przedstawicielki i przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządów. Łączymy tych, którzy działają, mają pomysły, realizują projekty. Chcą zaszczepić entuzjazm w innych. Obecnie sieć Labibian to 37 osób z całej Polski. Ta sieć powstaje od 2012 r., Labibianie biorą udział w zjazdach sieci, współpracują przy kongresach bibliotek publicznych, realizują eksperymentalne projekty, działają w sześciu grupach roboczych, współtworzą portal www.labib.pl, organizują miesiące tematyczne na portalu oraz webinaria. Uczą się, tworzą, eksperymentują, dyskutują i inspirują.

  • **Tworzymy ** specjalną platformę internetową www.labib.pl, zaprojektowaną z myślą o bibliotekarkach i bibliotekarzach oraz bibliofanach, którzy chcą się dzielić wiedzą, zbierać doświadczenia i pomnażać pomysły. To możliwość poznania nowych narzędzi i technologii oraz sprawdzonych metod pracy. Przestrzeń spotkań, poszukiwania rozwiązań i wspólnych eksperymentów. Obecnie portal liczy już ponad 2760 zarejestrowanych użytkowników i liczba ta stale rośnie.

  • **Proponujemy ** osobom tworzącym sieć korzystanie ze wsparcia w ramach nowatorskiego programu liderskiego opartego na cyklicznych spotkaniach, warsztatach, konferencjach, wymianach bibliotecznych oraz konkursach grantowych. Osoby te będą mogły same komponować poszczególne elementy swojego programu rozwojowego.?Do aplikowania zapraszamy bibliotekarki i bibliotekarzy oraz pracowników bibliotek, dla których współpraca jest wartością, a misją jest skuteczne odpowiadanie na potrzeby mieszkańców swoich gmin i środowisk.

Trochę więcej szczegółów…

  • zapraszamy Cię, jeśli jesteś bibliotekarką/bibliotekarzem, pracujesz w bibliotece w małej miejscowości lub wsi (również z bibliotek, które do tej pory nie uczestniczyły w Programie Rozwoju Bibliotek),

  • zapraszamy Cię, jeśli jesteś bibliotekarką/bibliotekarzem, pracujesz w bibliotece w dużym mieście - bibliotece publicznej, pedagogicznej, szkolnej, naukowej i każdej innej.

A to nasze kryteria wyboru uczestniczek i uczestników LABiB:

  • aktywność zawodowa (adekwatna do miejsca pracy – na terenie miejscowości, gminy, miasta),

  • aktywność pozazawodowa (w tym zainteresowanie własnym rozwojem, działalność na rzecz społeczności, ze społecznością),

  • gotowość do dzielenia się wiedzą (zarówno w trakcie spotkań, jak i za pośrednictwem nowych technologii) oraz chęć uczenia się od innych,

  • niegasnący zapał i gotowość do podejmowania nowych wyzwań w swoim środowisku,gotowość na eksperymenty,

  • refleksyjność w stosunku do swojej pracy, realizowanych działań,

  • gotowość do opowiadania o swoich doświadczeniach i wyzwaniach,

  • elastyczność w odniesieniu do podejmowania nowych zadań,

  • elastyczność czasowa (zjazdy odbywają się w weekendy, Labibianie coraz częściej zapraszani są do reprezentowania sieci przy okazji różnych wydarzeń),

  • umiejętności interpersonalne (łatwość w nawiązywaniu kontaktu, komunikatywność).

DLACZEGO WARTO? KORZYŚCI Z UDZIAŁU W SIECI LABIB

LABiB to sieć ludzi z pasją, dla których biblioteka jest ważnym i inspirującym miejscem. Interesują się zmianami, jakie zachodzą we współczesnym świecie i chcą przełożyć zdobytą wiedzą na konkretne działania.

Korzyści dla osób uczestniczących w sieci LABiB:

Osobisty rozwój zawodowy:

  • zdobycie nowych kompetencji i umiejętności,

  • szansa na refleksję nad swoją pozycją i przyszłością zawodową,

  • udział w cyklu warsztatów, spotkań, wydarzeń nastawionych na rozwój umiejętności, wiedzy i kompetencji.

„Moim zdaniem, duży nacisk jest kładziony na nasz rozwój indywidualny. To dobrze. Prawda jest taka, że ciężko jest innych uczyć, jak się samemu nie umie uczyć.” ( Labibianka)

Działanie w sieci:

  • nowe znajomości/ kontakty/ networking,

  • współpraca z liderami i ekspertami środowiska,

  • możliwość konsultowania swoich pomysłów z innymi,

  • wpływ na kierunek rozwoju sieci LABiB.

„Wreszcie jestem w miejscu, gdzie wszyscy mają dobre pomysły.” (Labibianka)

Nowe pomysły i ich testowanie:

  • dostęp do nowych rozwiązań i sprawdzonych pomysłów,

  • możliwość odwiedzin innych bibliotek,

  • wymiana wiedzy oraz wdrażanie i promowanie nowych rozwiązań,

  • konsultacje eksperckie.

_„Gdyby nie LABiB, nie ciągnęłabym trzech projektów w ciągu roku – siła i kompetencje do pracy.” _ (Labibianka)

ZASADY REKRUTACJI DO SIECI LABIB

Jeśli chcesz włączyć się w sieć LABiB, wykonaj poniższe kroki:

  1. Zarejestruj się na portalu www.labib.pl, link do Twojego profilu będzie potrzebny na etapie wypełniania formularza zgłoszenia. Zależy nam, abyś wiedział/a, co nas inspiruje, zastanawia, co i jak robimy w bibliotekach i wspólnie z bibliotekami.

  2. (OPCJONALNIE) : Pozyskaj rekomendację od: członka sieci LABiB lub osoby z zespołu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego lub innej organizacji/instytucji/osoby. Wzór rekomendacji znajdziesz tutaj: http://www.biblioteki.org/dam/jcr:1682cf94-8949-4d30-b5ac-c2e4c05bd79d/nabor2016 labib wzorrekomendacji.docx. Skan wypełnionej i podpisanej rekomendacji prześlij pocztą elektroniczną na adres: elzbieta.jankowska@frsi.org.pl.

  3. LABiB opiera się na sile i potencjale sieci – razem wiemy więcej. Dlatego w aplikowaniu ważne jest posiadanie rekomendacji od osoby, z którą współpracujesz, która zna Twoje mocne strony, widziała Cię „w akcji”. Pozyskanie rekomendacji to pierwszy krok w stronę myślenia w kategoriach networkingu (sieciowania). Rekomendacja nie jest obowiązkowa, ale zwiększa Twoje szanse w procesie rekrutacyjnym.

  4. Wypełnij formularz rekrutacyjny dostępny tutaj: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSca-nXSg9KAjjwEQ7iMQdY8WzrR0ZHUrchIwSQa-328m-XZnA/viewform. Sieć LABiB jest współtworzona przez jej członków – zgłoszenia będą czytać zarówno Labibianie, jak też osoby z zespołu FRSI.Zarezerwuj czas na rozmowę przez Skype w dniach **od 30 sierpnia do 8 września br. **

W obecnym naborze planujemy przyjąć do 10 osób.

TERMINY

  • Ogłoszenie naboru do programu: 25 lipca 2016 r.

  • Wypełnienie formularza zgłoszenia (co oznacza spełnienie następujących warunków: rejestracja na portalu www.labib.pl, pozyskanie rekomendacji, wypełnienie formularza: ** do 22 sierpnia 2016 r. (włącznie) **

  • Rozmowy Skype z wybranymi kandydatami: 30 sierpnia-8 września 2016 r.

  • Planowane ogłoszenie listy osób przyjętych: ** 12 września 2016 r.**

Złożenie aplikacji jest równoznaczne z zobowiązaniem do wstąpienia do sieci LABiB (w sytuacji pozytywnego wyniku rekrutacji) oraz akceptacją terminu zjazdu osób zakwalifikowanych do programu w dniach 23-25 września oraz zjazdu sieci LABiB w dniach 4-6 listopada 2016 oraz deklaracją udziału w zjazdach w kolejnych latach.

Złożenie aplikacji jest równoznaczne z akceptacją przez uczestnika niniejszych zasad w całości.FRSI nie ponosi odpowiedzialności za zgłoszenia, które nie dotarły w terminie z przyczyn niezależnych od FRSI, m.in. wskutek awarii łączy internetowych czy systemu uczestnika.

Zakończenie procesu rekrutacji nastąpi w dniu 12 września 2016 roku. Do wszystkich osób aplikujących do LABIB zostanie wysłana informacja o wynikach rekrutacji. Informacje zostanie przesłana drogą emailową na adres podany w formularzu.

FRSI zastrzega sobie prawo do przedłużenia lub odwołania rekrutacji w przypadku niewystarczającej liczby zgłoszeń.

Koszt udziału w zjazdach jest finansowany przez FRSI.

Z każdą osobą FRSI podpisuje porozumienie o współpracy na zasadach wolontariatu.

Z myślą o Tobie – nowej uczestniczce/uczestniku sieci LABiB zaplanowaliśmy:

*** Turbo-LABiB – warsztat dla nowych członków sieci LABiB – 23-25 września 2016 r. (udział obligatoryjny) **

To „przyspieszony kurs labibowania” – celem tego warsztatu jest poznanie specyfiki sieci LABiB, refleksja nad metodami sieciowania, dzielenia się wiedzą i doświadczeniami. Możliwość poznania części osób działających już aktywnie w sieci LABiB. To także konkretne korzyści indywidualne – warsztat będzie okazją do osobistej refleksji i identyfikacji własnych potrzeb rozwojowych. Turbo-LABiB przygotowuje nowych członków do pełnego udziału w zjazdach sieci i aktywnego korzystania z możliwości, jakie daje członkostwo w sieci.

Wszyscy uczestnicy sieci LABiB w tym roku wezmą też udział w:

*** XII zjazd sieci LABiB – 4-6 listopada 2016 r., Wielka Wieś (udział obligatoryjny)**

Program zjazdu tworzony jest przede wszystkim przez samych uczestników sieci LABiB. Przewidujemy intensywne prace grup roboczych skupionych wokół tematów takich jak: animacja, biznes, nowe technologie, komunikacja i promocja, projekt i statystyka.

Już teraz uczestnicy sieci planują działania integracyjne i włączające nowych Labibian do prac grup roboczych. Jednocześnie w ramach sieci możesz założyć własną grupę roboczą i skupić innych wokół zagadnień, które uznasz za ważne. To praktyczny sposób na ćwiczenie się w liderskim podejściu.

Na zjeździe weźmiesz udział w warsztatach prowadzonych przez samych Labibian, zaproszonych przez nich ekspertów, będziesz miał/a okazję włączyć się w pracę już działających grup roboczych lub zainicjować powstanie nowej grupy.

Będziesz mieć też okazję włączyć się do organizacji zjazdu i samodzielnie poprowadzić wybrane aktywności.

NIE OBIECUJEMY, ALE...

A poza tym nie ominą Cię… wspólne konferencje Skype, współtworzenie dokumentów za pomocą Dysku Google, nowinki technologiczne i wsparcie innych w razie kłopotów z technologią.

… to co wydarzy się w LABiB zależy od Ciebie. Zapraszamy!

FORMULARZ REKRUTACYJNY I FORMULARZ REKOMENDACJI

Tu znajdziesz Formularz rekrutacyjny do sieci Labib 2016: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSca-nXSg9KAjjwEQ7iMQdY8WzrR0ZHUrchIwSQa-328m-XZnA/viewform

Pamiętaj, że do wypełnienia formularza zgłoszenia będzie potrzebny link do Twojego profilu na portalu www.labib.pl. Zarejestruj się na nim wcześniej.

Tu znajdziesz formularz rekomendacji: http://www.biblioteki.org/dam/jcr:1682cf94-8949-4d30-b5ac-c2e4c05bd79d/nabor2016labibwzorrekomendacji.docx

Na ten adres mailowy możesz wysłać skan wypełnionej i podpisanej rekomendacji: elzbieta.jankowska@frsi.org.pl

KONTAKT

Wszelkie pytania dotyczące LABiBu i naboru można kierować na adres e-mail: nabor2016@labib.pl

Więcej informacji o programie znajduje się na stronie http://programrozwojubibliotek.org/labib/ i www.labib.pl.

 

 

Nowy nabór do sieci LABiB - zgłoś się do 22 sierpnia!