20 czerwca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. W tym roku, w ramach święta uchodźcy, Fundacja Batorego organizuje w dniach 18-25 czerwca tygodniową akcję informacyjno-edukacyjną, do której zaprasza organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, placówki kulturalne i edukacyjne, biblioteki, teatry, galerie, szkoły, klubokawiarnie, osoby indywidualne i media. Wszystkich, którzy chcą wyrazić swoją solidarność z osobami uciekającymi przed wojną, kataklizmem, więzieniem i represjami.
Osoby zainteresowane włączeniem się w akcję Dzień Uchodźcy zachęcamy do zorganizowania w tym czasie własnego wydarzenia poświęconego problematyce uchodźstwa i migracji. Może to być dowolne działanie artystyczne: happening, pokaz filmów, konkurs, wystawa, koncert, czytanie sztuki czy poezji, dyskusja, wykład, rozmowa o uchodźcach. Akcja ma na celu przezwyciężanie wrogości, niechęci, lęków, uprzedzeń i stereotypów wobec innych.
Inspiracją do przygotowania wydarzeń mogą być przykładowe działania zamieszczone na stronie uchodzcymilewidziani.com w zakładce „Włącz się”. Znaleźć tam można scenariusze lekcji i gier edukacyjnych, wskazówki jak zorganizować pokaz filmowy, wystawę, festyn, czytanie literatury o tematyce uchodźczej, wystawić monodram, zrobić koncert. A także, jak wesprzeć akcję w internecie.
Każdy uczestnik i każda uczestniczka akcji dostanie pakiet materiałów promocyjno-informacyjnych do wykorzystania przy organizacji swojego wydarzenia (przypinki, wlepki, broszury, plecaki): http://uchodzcymilewidziani.com/zamow-materialy/
Wiadomości o planowanych działaniach (co, gdzie, kiedy się odbędzie) prosimy przesyłać na adres: wspolpraca@batory.org.pl . Pod tym adresem oraz pod telefonem 22 536 02 67 można też uzyskać odpowiedź na wszelkie pytania związane z akcją.
Informacje o wszystkich organizowanych wydarzeniach zamieszczane będą na stronie akcji i na Facebooku.
Gorąco zachęcamy do włączenia się w Tydzień Uchodźcy i promowania wydarzenia na Facebooku!
Akcja Dzień Uchodźcy organizowana jest przez Fundację Batorego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, tzw. Funduszy EOG.