• Artykuł
  • Publikacja: 03.03.2016
  • Edycja: 03.03.2016
  • 0 
Zgłoś bibliotekę do akcji "Żonkile"!

Już po raz czwarty w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. W tym roku FRSI wspólnie z MHŻP zachęca czytelników i pracowników bibliotek w całej Polsce do udziału w akcji w szczególny sposób.

**W dniu 19 kwietnia 2016 roku o godzinie 12:30 na stronie muzeum ** www.polin.pl **odbędzie się internetowa premiera filmu o Powstaniu w Getcie Warszawskim. **

Zachęcamy pracowników bibliotek do zgłaszania się do udziału w akcji i obejrzenia filmu wraz z czytelnikami w dniu jego premiery (o 12:30 lub w późniejszych godzinach)! Aby to zrobić, należy wypełnić formularz dostępny tutaj .

Dodatkowo na początku kwietnia do wszystkich zgłoszonych bibliotek zostanie wysłany drogą mailową specjalny pakiet materiałów dydaktycznych. Z jego pomocą będziecie mogli przeprowadzić spotkanie przygotowawcze w dowolnym terminie przed premierą filmu oraz spotkanie podsumowujące po filmie. Dzięki temu czytelnicy zostaną wprowadzeni w tematykę powstania i lepiej zrozumieją film.

Wszystkie przygotowane przez Muzeum materiały będą dostępne bezpłatnie.

Tego dnia wolontariusze mogą też rozdawać w szkole, bibliotece lub w swoich miejscowościach przygotowane przez siebie wcześniej papierowe żonkile. Szablon i wszystkie niezbędne informacje zostaną przesłane wraz z pakietem materiałów dydaktycznych na początku kwietnia.

Kontakt:

Zofia Mioduszewska

zonkile@polin.pl

tel. 501 950 551

Prosimy o kontakt telefoniczny w podanych godzinach:

poniedziałek, wtorek: 13.00-16.00

środa: 9.00-17.00

Więcej informacji o filmie:

Film o powstaniu w getcie warszawskim składa się z trzech spójnych części. Pierwsza – przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foun-dation i Filmoteki Narodowej. Jego reżyserką jest Kamila Veymont, animację tworzy Łukasz Rusinek.

Sercem filmu jest pokazanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów. Chcemy opowiedzieć historię powstania w sposób, w jaki nigdy jeszcze tego nie robił – metodą animacji poklatkowej. Dzięki niej, będziemy mogli pokazać powstanie z całym ładunkiem emocjonalnym i potencjałem dramatycznym, nie korzystając przy tym z materiałów filmowych zro-bionych przez nazistów. Projektujący animację Łukasz Rusinek poszedł tropem zaproponowanym w słynnych produkcjach: "Walcu z Baszirem" i "Persepolis".

Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta, na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz obecny wygląd miejsc związanych z gettem warszawskim. Zdjęcia to tej części zostały zrobione przy pomocy kamery umieszczonej na dronie.