• Artykuł
  • Publikacja: 16.11.2023
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
W wiosce smerfów znajdziesz przyjaciół - BOOM3 Na komiksy i gry planszowe w bibliotece

Inspiracją do spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kudowie-Zdroju był komiks z serii Smerfy o emocji- Smerf, który czuł się odrzucony. Każdemu z nas zdarzyło się być nieakceptowanym lub sami kogoś nieakceptowaliśmy. Na przykładzie Słabeuszka dzieci z klasy II poznały mechanizm prześladowania i jakie emocje wywołuje. Wszystkich przywitała Smerfetka, która była narratorem opowieści.
Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od tańca KLANZY Wilk i zając, gdyż zabawa taneczna świetnie prezentuje zwadę i później wspólną zabawę na zgodę. Następnie Smerfetka przeczytała komiks i rozpoczęła się rozmowa na temat sytuacji Słabeuszka i omówienie drogi jaką przeszedł, aby swoją słabość przekuć na zwycięstwo (ucieczka Gargamelowi).
Dzieci odegrały rolę poszczególnych smerfów prezentując się metodą kalamburów. Po wylosowaniu opisu smerfa i odgadnięciu zagadki, wszyscy których los przedstawiał tą postać tworzyli grupę. Po rozwiązaniu wszystkich zagadek smerfy musiały wykonać zadanie- swoją wioskę przenieść na drugą stonę lasu (chusta animacyjna miała zostać przewrócona na drugą stonę prze grupę tak aby z niej nie zejść). Było to trudne zadanie, bo wymagało współprcy całej klasy. 
Następnie smerfy miały dopasować sytuację Słabeuszka do następujących cech: poczucie własnej wartości, obrażanie, brak szacunku, pogarda, obrażanie. 
Później ułożyliśmy z puzzli złotą zasadę Papy Smerfa: "Nie rób innym, co Tobie nie miłe" i tworzyliśmy kodeks przyjaciela wpisując brakujące wyrazy w chmurki. Taka gazetka zawiśnie w klasie, aby każdy mógł sobie przypominać o wartości jaką jest przyjaźń.