• Artykuł
  • Publikacja: 15.11.2023
  • Edycja: 16.11.2023
  • 0 
Nie dzieli nas nic, gry nas łączą w Bibliotece Ekonomika.

Zajęcia uczennic z klasy branżowej fryzjerskiej  Powiatowego Zespołu Nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Dziennym Domu Seniora w Oświęcimiu.
Cel: wspólne poznanie się, korzystanie nabytych podczas nauki w szkole umiejętności - fryzury dla seniorów, turniej gier planszowych Wydawnictwa Egmont (Polska Luxtorpeda, Reakcja Łańcuchowa), nauka empatii, wyważonej rywalizacji, sztuka wzajemnego zrozumienia, 
Etap I:  umieszczenie informacji o zakwalifikowaniu szkolnej biblioteki do projektu na stronie szkoły oraz Biblioteki Ekonomika  (Dostęp: https://bibliotekapz4oswiecim.wordpress.com/2023/10/04/boom3-na-komiksy-i-gry-planszowe-w-bibliotece-ekonomika/).
Etap II: powstanie pomysłu realizacji akcji (dyskusja w gronie nauczycieli, burza mózgów wśród uczniów); wybranie pomysłu odwiedzenia seniorów w Dziennym Domu Pomocy w Oświęcimiu, przeprowadzenia wspólnie z uczennicami szkoły branżowej fryzjerskiej turnieju gier planszowych, a w nagrodę za udział wykonanie seniorom eleganckich fryzur.
Etap III: przygotowania w  szkolnej bibliotece Ekonomika; nauka zasad gry w podarowane w ramach projektu planszówki; zapoznanie uczennic oraz wychowawcy z klasy branżowej fryzjerskiej z ideą projektu "BOOM3 na komiksy i gry planszowe w bibliotece"; finalizacja pomysłu, ustalenia spotkania z kierownictwem placówki; wstępne przygotowania do wyjścia (zapoznanie z możliwościami uczesania różnych fryzur), nauka zasad gier; ćwiczenia; przygotowanie materiałów i narzędzi do uczesania fryzur oraz gier planszowych
Etap IV: finał
We wtorek, 14.11.2023 r., uczennice klasy If  z oświęcimskiego Ekonomika wraz z nauczycielem bibliotekarzem, p. Anną Gawełek, odwiedziły seniorów z Dziennego Domu Pomocy w Oświęcimiu. W czasie kilkugodzinnej wizyty dziewczęta starały się spełnić fryzjerskie życzenia pensjonariuszy. Zadbały także o rozrywkę starszych osób, przynosząc ze sobą gry, które Biblioteka Ekonomika otrzymała od wydawnictwa Egmont w ramach akcji „BOOM3! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece”. Uczestnicy spotkania szybko przyswoili zasady nowych gier i miło spędzili przy nich czas.  Nie zabrakło przy okazji wspomnień o tym, w co i jak grało się dawniej. Rozegrano też kilka rundek tradycyjnych, ulubionych planszówek. Wizyta przyniosła wiele radości zarówno seniorom, jak i uczennicom.
Przekonaliśmy się, że gry planszowe to coś, co naprawdę łączy pokolenia, a piękne fryzury kochają panie w każdym wieku.


Estera Rzenno-Katerla
koordynator projektu "BOOM3! na komiksy i gry planszowe w bibliotece"
Powiatowy Zespół Nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Oświęcimiu