• Artykuł
  • Publikacja: 27.04.2023
  • Edycja: 27.04.2023
  • 0 
JAK PRZYGOTOWAĆ I POPROWADZIĆ SPOTKANIE AUTORSKIE? [nagranie webinarium + artykuł]

 17 kwietnia br. odbyło się kolejne webinarium w ramach miesięcy tematycznych LABiB 2023. Tym razem poruszyliśmy temat spotkań autorskich w bibliotekach. Poniżej znajdziecie nagranie webinarium oraz artykuł, który stanowi uzupełnienie webinarium.

NAGRANIE
https://www.youtube.com/watch?v=-q472lWvq14&t=1s

ARTYKUŁ

Chcesz zorganizować spotkanie autorskie i je poprowadzić i nie wiesz, jak się do tego zabrać? Oto kilka wskazówek i rad, które mogą okazać się pomocne.

Zacznij od koncepcji. Jeżeli chcesz zaprosić gościa do biblioteki, musisz mieć na to pomysł. Zadaj sobie pytania: Dla kogo organizujesz wydarzenie? Czy to będzie jakaś specjalna okazja? Czy wydarzenie będzie związane z jakimś tematem przewodnim? Czy może po prostu masz chęć zaprosić autora lub autorkę poczytnej książki? Kogo zatem chcesz zaprosić?

Kiedy masz już gotową koncepcję, czas, aby skontaktować się z wybraną autorką lub autorem. Najłatwiej zrobić to przez jego/jej stronę internetową lub media społecznościowe.

Ustalcie termin i formę spotkania. Czy odbędzie się ono stacjonarnie, czy online, a może planujesz transmisję spotkania na żywo w internecie? Koniecznie musisz mieć na to zgodę zaproszonej osoby. Ustalcie kwotę wynagrodzenia, porozmawiajcie o twojej koncepcji i ustalcie szczegóły. Koniecznie dowiedz się jaką formę rozliczenia preferuje autor/ka (umowa czy faktura). Wspólnie ustalcie datę i godzinę spotkania oraz omówcie jego wymagania techniczne (np.układ sali, ewentualne korzystanie z rzutnika czy mikrofonu itp.). No i najważniejsze: czy potrzebna będzie osoba do poprowadzenia spotkania?

Jeżeli tą osobą prowadzącą jesteś Ty, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać, czujesz lęk i obawę, to dalszy ciąg artykułu jest dla Ciebie.

Moim zdaniem, aby poprowadzić spotkanie autorskie, potrzebujesz tylko trzech rzeczy:

  • lubisz rozmawiać
  • jesteś ciekaw/a drugiego człowieka
  • masz czas, aby się przygotować.

Gdy jesteśmy dobrze przygotowani, wzrasta nasza pewność siebie, a zmniejsza się poziom stresu i tremy. Przygotuj się więc! Przeczytaj oczywiście książkę, wokół której poprowadzisz rozmowę — zazwyczaj jest to najnowsza publikacja zaproszonej osoby. Czytaj, słuchaj i oglądaj wszystko, co dotyczy twojego gościa. Rób notatki, wyłapuj ciekawe dla ciebie sprawy, zapisuj pytania, które chciałbyś zadać. Zajrzyj do mediów społecznościowych, bo stamtąd można zaczerpnąć ciekawe tematy do dyskusji. Dzięki temu pomału stworzysz plan rozmowy. Zapisuj gotowe pytania lub tylko najważniejsze zagadnienia. Zastanów się, co najbardziej cię zaintrygowało w twoim gościu i to na tej podstawie ułóż pierwsze pytanie.  Staraj się zadawać takie pytania, na które sam/a chcesz poznać odpowiedź. W przygotowaniu do spotkania ważne jest również, aby stworzyć scenariusz, czyli ogólny zarys tego, co wydarzy się tego dnia na scenie. Uwzględnij w nim takie sprawy, jak kto przywita gości, kto otworzy spotkanie, czy po rozmowie będzie czas na zdjęcia i autografy, czy i kto wręcza po wydarzeniu kwiaty lub upominek dla gościa.

Nieodzownym elementem wystąpień publicznych jest trema, która może być paraliżująca, ale i motywująca. Poniżej przedstawiam kilka sposobów na poradzenie sobie z nią.

  1. Dobre przygotowanie – nie na ostatnią chwilę, ale zaplanowane dużo wcześniej.
  2. Jedzenie i picie – unikanie słodkich napoi i ciężkich posiłków, które mogą obniżyć zdolność koncentracji i szybkość myślenia.
  3. Ubranie – eleganckie i stosowne, ale wygodne i takie, w którym czujemy się swobodnie.
  4. Pozytywne nastawienie i relaks – przekonanie, że wszystko pójdzie po naszej myśli. Wypocznij, wyśpij się.
  5. Zapoznanie się z miejscem spotkania – usiądź tam, gdzie będzie odbywało się spotkanie, poćwicz z mikrofonem, poczuj się dobrze.
  6. Zaakceptowanie tremy – ona i tak się pojawi. To naturalne
  7. Skupienie – gdy jesteśmy maksymalnie skupieni na tym, co robimy trema prawdopodobnie szybko odpuści.
  8. Założenie, że publiczność jest przychylna – oni przyszli spotkać kogoś, kogo lubią i podziwiają. Ty masz im w tym pomóc.

Gdy nadchodzi dzień spotkania sprawdź, czy wszystko jest gotowe. Gdy będziesz pewny, że o niczym nie zapomniałeś to doda ci to pewności, że wszystko pójdzie dobrze. Podczas rozmowy zapomnij o sobie. To twój gość jest najważniejszy, to on ma się czuć komfortowo. Cała twoja uwaga powinna skupiać się na nim, rozmawiaj, słuchaj, nie trzymaj się sztywno przygotowanych pytań. Ważne, aby być sobą, prawdziwym i szczerym. Czasami przydaje się odrobina improwizacji. Życzę ci samych dobrych rozmów.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ I POPROWADZIĆ SPOTKANIE AUTORSKIE?  [nagranie webinarium + artykuł]