• Artykuł
  • Publikacja: 15.11.2022
  • Edycja: 15.11.2022
  • 0 
BOOM 2! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece zagościł Gliwicach

BOOM 2! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece zagościł i w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach. Nie od dziś wiadomo, że zarówno dzieci, jak i dorośli uwielbiają czytać komiksy z wyjątkowymi bohaterami w roli głównej, a także spędzać godziny na planszówkowych rozgrywkach. Taki właśnie był początek listopada w gliwickiej Bibliotece Centralnej.

3 listopada zaprosiliśmy naszych młodych czytelników wraz z rodzinami na popołudniowe warsztaty, których tematem przewodnim były gry planszowe. 

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od przywitania i zabaw integracyjnych, dzięki którym każdy mógł poczuć się swobodnie. Dzieci bawiły się fantastycznie, podczas gimnastyki ciała i języka oraz gry - znajdź kogoś, kto... Ta druga zabawa w szczególności spodobała się uczestnikom, a warunki wypowiadane przez prowadzącą, m. in. wstają i zamieniają się miejscami osoby, które... mają dobry humor... lubią przychodzić do biblioteki... lubią czytać komiksy... lubią grać w gry planszowe..., umożliwiły sprawne przejście do części poświęconej grom planszowym.

Warsztaty zostały podzielone na części: Sprint przez historię, Skok w teraźniejszość oraz Projektowanie własnej gry planszowej i prezentacja. Sprint przez historię rozpoczęła burza mózgów na temat tego - kiedy powstała gra planszowa, jak wyglądała, z czego mogła być wykonana i kto mógł w nią grać? Uczestnicy na wielkim arkuszu papieru rysowali własne wizje historycznych gier i reguł. Po naradach wspólnie obejrzeliśmy filmy dokumentalne oraz zdjęcia prezentujące jedne z najstarszych gier, m. in. królewską grę z Ur, wari, senet, go, młynek i tryktrak. Weryfikacja wizji z artefaktami sprawiła dzieciom wiele radości i powodów do dumy.

Po kilkunastominutowej prezentacji, dla równowagi zaprosiliśmy dzieci do zapoznania się z różnorodną ofertą komiksów i gier planszowych, którą dysponuje Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach. Wśród wybranych gier znalazły się: Ubongo, Asterix - Wielka wyprawa, Szkoła latania, Goool, Rycerze i zamki, Wyprawa do dżungli oraz wiele innych. Po omówieniu reguł poszczególnych gier, dzieci zostały zachęcone do wyboru jednej z nich i wzięcia udziału we wspólnej rozgrywce. Emocje towarzyszące rywalizacji były ogromne, wszyscy warsztatowicze bawili się świetnie. Następnie każda z grup opowiadała o wybranej przez siebie grze, o zasadach oraz o swoich wrażeniach. Było to ciekawe doświadczenie dla wszystkich dzieci, ze względu na różnorodność gatunków wybranych gier.

Świetne nastroje wywołane krótką rozgrywką, zachęciły uczestników do próby stworzenia własnych gier planszowych, inspirowanych tymi z zasobów biblioteki. Wykorzystując wcześniej przygotowane, schematyczne plansze dzieci wykonały ilustracje, pionki, a także fabułę oraz reguły. Pomysłowość najmłodszych zrobiła na nas ogromne wrażenie, a powstałe gry powędrowały do domów wraz ze swoimi autorami. Okazuje się, że gry planszowe mogą być nie tylko sposobem na spędzanie wolnego czasu, ale także inspiracją do kreatywnego i twórczego działania! 
Akcja zrealizowana została dzięki Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Story House Egmont sp. z o.o.


Zobacz pełną relację foto na FB MBP w Gliwicach