• Artykuł
  • Publikacja: 14.11.2022
  • Edycja: 14.11.2022
  • 0 
BOOM2 w bibliotece szkolnej - Szkoła Podstawowa nr 9 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lesznie

BOOM! Biblioteka eksplodowała...z radości! Kiedy udało nam się zakwalifikować do akcji "Boom2 Na komiksy i gry planszowe w bibliotece".
Czyste szczęście w postaci fantastycznych komiksów i gier z wydawnictwa Egmont dotarło do nas w ogromnej paczce. 

Nasza szkolna biblioteka trzeci rok prowadzi Komiksotekę - jest to osobny dział biblioteki (a właściwie osobne pomieszczenie!), w którym znajdują się komiksy, mangi oraz gry planszowe, karciane i puzzle. Stale staramy się rozwijać ten dział pozyskując pozycje z darów lub zbierając środki na zakup. Kosztuje nas to ogrom pracy, więc paczka z TAKIMI prezentami to dla nas jak Gwiazdka w środku jesieni!

Poprzedni rok szkolny zaowocował u nas także utworzeniem kółko gier planszowych, które ma swoją kontynuację w tym roku.
Nie mogliśmy się wręcz doczekać , by wypróbować za zajęciach UBONGO w wersji klasycznej oraz UBONGO TRIGO. Gra zrobiła furorę i uczniowie świetnie się przy niej bawili. Po feriach planujemy w szkole zorganizować turniej gier planszowych. Niewykluczone,że jedną z gwiazd będzie właśnie UBONGO.

Aby uczcić przybycie nowości do Komiksoteki zorganizowaliśmy "Komiksowe popołudnie" w bibliotece. Co tam się działo! Zaraz Wam opowiemy.

Na dobry początek zaprosiliśmy uczniów do obejrzenia krótkiego filmiku-prezentacji na temat komiksów. Filmik przybliżył uczniom w jaki sposób tworzymy komiks, jakie są jego składowe, jak ich używać i jak się do tego zabrać. 
Następnie nastąpiła krótka prezentacja historii komiksu i zapoznanie uczniów ze słynnymi nazwiskami twórców z Polski i z zagranicy, na przykładach komiksów, które mamy w swoich zbiorach. Później pokazaliśmy uczniom jakie wspaniałe pozycje udało nam się zdobyć dzięki akcji BOOM2.

Wyedukowani uczestnicy wydarzenia przystąpili do działania! Na początek każdy uczeń otrzymał krótkie zadanie na rozgrzewkę. A zadań mieliśmy dwa typy - jeden polegał na dorysowaniu komiksowych fryzur do twarzy już wcześniej wydrukowanych, a drugi - na nadaniu twarzom bohaterów odpowiednich emocji. Jak się okazało, nasi uczniowie błyskawicznie poradzili sobie z rozgrzewka i szybko przystąpili do zadania właściwego, czyli tworzenia własnego komiksu.

Komiks można było tworzyć solo, w parze lub w trójkach. Konfiguracje były przeróżne, a do inspiracji każda osoba bądź grupa otrzymała trzy kości opowieści z kolekcji STORY CUBES. Większość osób chętnie skorzystała z "wykulania" tematu przewodniego swego dzieła. Na uczestników, którzy zakończyli pracę przed upływem wyznaczonego czasu czekały zadania z uzupełniania dymków do komiksowych przygód ze świata LEGO i STAR WARS. Każda osoba, która wypełniła komiks otrzymała słodką niespodziankę. 
Gdy komiksy były już ukończone zostały wywieszone na gazetce i wtedy nastąpiło wielkie głosowanie. Uczniowie oddawali swoje głosy na ten jeden jedyny komiks stworzony na miejscu, który najbardziej przypadł im do gustu.Walka była zawzięta i bardzo wyrównana. Po dogrywce wyłoniono zwycięzcę, który otrzymał specjalną nagrodę dla mistrza komiksu.

Po takich emocjach nasi uczestnicy mieli chwilę odpoczynku i możliwość skorzystania z komiksowej fotobudki i zrobić sobie sesję zdjęciową. Jak na taką atrakcję przystało były maski zwierzęce, maski superbohaterów, dymki dźwiękonaśladowcze oraz komiksowe dymki, w których uczniowie mogli sami napisać tekst za pomocą markerów suchościeralnych.

Na koniec wjechał gwóźdź programu - quiz wiedzy o komiksach stworzony na platformie QUIZIZZ.
https://quizizz.com/join?gc=11141491 
Każdy uczeń przed przybyciem na wydarzenie został poproszony o zabranie ze sobą smartfona jeśli ma taką możliwość. Osoby, które nie miały własnego sprzętu mogły skorzystać z urządzeń pań bibliotekarek. Ta atrakcja wzbudziła ogrom emocji i radości. Wszyscy uczestnicy poradzili sobie z większością pytań. Jednak tylko najlepsi otrzymali komiksy paragrafowe w ramach nagrody. 

Nie obawiajcie się jednak - nikt z naszej biblioteki nie wyszedł z pustymi rękami. Każda osoba dostała na zakończenie słodką nagrodę.

Obecnie w bibliotece trwa FESTIWAL KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ, w czasie którego uczniowie biorą udział w konkursie czytając pozycje dotyczące wydarzeń historyczny, ciekawostek z przeszłości i sławnych ludzi. Z tej okazji mocno promowana jest u nas seria NAJWYBITNIEJSI NAUKOWCY z wydawnictwa Egmont. Te wspaniałe komiksy o sławnych naukowcach cieszą się ogromną popularnością. Tym bardziej cieszy nas fakt,że otrzymaliśmy je z okazji akcji BOOM2, ponieważ wcześniej nie mieliśmy ich w swoich zasobach. 

Więcej zdjęć z wydarzeń w bibliotece znajdziecie na naszej stronie:
Aktualności – Biblioteka SP9 Leszno (art.blog)