• Artykuł
  • Publikacja: 13.11.2022
  • Edycja: 13.11.2022
  • 0 
BOOM na komiksy! Baw się z nami emocjami! RELACJA ze spotkania w kowarskiej bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Kowarach wzięła udział w akcji „BOOM2! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece”, realizowanej przez FRSI wspólnie z Wydawnictwem Story House Egmont sp. z o.o., dzięki czemu otrzymała pakiet komiksów i gier planszowych. Mając do dyspozycji przysłane materiały, zorganizowaliśmy spotkanie, którego myślą przewodnią były EMOCJE.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od luźnej rozmowy o tym,  czym dla uczestników są komiksy, czy je czytają i czy je lubią. Zapytaliśmy, czy łatwo jest „czytać” komiksy. Okazuje się, że dla jednych łatwo, dla innych nieco trudniej. Korzystając z komiksów znajdujących się w bibliotece i przeprowadzając mały eksperyment, uczestnicy próbowali uzgodnić co jest w komiksie najważniejsze: tekst czy obraz. Grupa doszła do wniosku, że komiks jest „napisany językiem” wymagającym, ponieważ odbiorca musi jednocześnie śledzić  tekst i obraz.

Następnie dzieci  przeglądały swoje komiksy i odgadywały: kto jest głównym bohaterem, o czym jest komiks, gdzie i kiedy dzieje się akcja.

Kolejnym zadaniem było losowanie nazw emocji zapisanych na kartkach. Każdy z uczestników musiał wyszukać w swoim komiksie postać z daną emocją na twarzy. Zwracał uwagę w jaki sposób są narysowani bohaterowie komiksów, tak aby każdy czytelnik mógł  bezbłędnie rozpoznać jego emocje. Podczas tego zadania rozmawialiśmy o tym, czym są emocje, kiedy je odczuwamy, czy są nam potrzebne, jak możemy sobie z nimi radzić. Dzieci szczególnie zainteresowała mapa emocji, opisująca relacje między różnymi emocjami, analogicznie do kolorów.

Następnie zaprosiliśmy uczestników do zabawy. Każdy losował ponownie karteczkę z emocjami, po czym próbował zademonstrować wylosowaną emocję pozostałym uczestnikom.  Przy tym zadaniu było mnóstwo śmiechu. Czasami zdarza się, że komunikowanie się tylko za  pomocą gestu i mimiki może zostać odebrane inaczej, niż sobie to wyobrażaliśmy. Prawdziwa komedia pomyłek! Była to świetna okazja do rozmowy o komunikacji za pomocą gestów i min. Zgodziliśmy się, że autorzy komiksu wyposażają swoich bohaterów w bardzo ekspresyjną mimikę i gesty, po to by podkreślić sytuacje, wydarzenia zawarte w komiksie a przede wszystkim emocje bohaterów

Ostatnim zadaniem było narysowanie krótkiej komiksowej historyjki, w której uwydatnione zostały emocje bohaterów. Wyszło naprawdę fantastycznie!

Obejrzyjcie krótki komiks z naszych zajęć:
https://www.facebook.com/100064862193355/videos/559935282608614
http://mbpkowary.pl/2022/11/13/boom-na-komiksy-baw-sie-z-nami-emocjami-relacja-ze-spotknia/

BOOM na komiksy! Baw się z nami emocjami! RELACJA ze spotkania w kowarskiej bibliotece