• Artykuł
  • Publikacja: 10.11.2022
  • Edycja: 10.11.2022
  • 0 
Komiksowo i planszowo w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli.
4 listopada w bibliotece spotkali się miłośnicy komiksów i gier planszowych. Dla najmłodszych, młodzieży i dorosłych bibliotekarze przygotowali szereg atrakcji. A wszystko to w ramach akcji „Boom 2! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece” organizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Egmont, do której przystąpiła stalowowolska MBP.
Już od porannych godzin trwało w stalowowolskiej książnicy spotkanie z komiksami. Pierwsze zajęcia odbyły się w „Szkole Latania”. Jak przystało na słowiańskich wojów, każdy uczestnik nosił dawne słowiańskie imię. Sprawdziliśmy wiedzę naszych uczniów, którzy w grupach trzyosobowych rozwiązywali zadania pracując z tekstem komiksu Kajko i Kokosz. Szkoła Latania. Okazuje się, że wśród nas są prawdziwymi komiksowi eksperci! Zaproszeni 3-klasiści z pobliskiej PSP nr 7, którzy zjawili się na zajęciach w bibliotece mieli okazję wykazać się również wiedzą o komiksach stawiając czoła kolejnym wyzwaniom przygotowanym specjalnie na ten dzień w MBP. Dzięki ostatniemu zadaniu z okularami „Zgadnij jaka to postać komiksowa?” udało się rozstrzygnąć, kto zostanie posiadaczem latającej miotły oraz najlepszym uczniem w Szkole Latania. Jako pamiątkę spotkania uczniowie wykonali magnesy na lodówkę - przypominajki w kształcie chmurki komiksowej, by pamiętać o kolejnej wizycie w bibliotece. Każdy otrzymał również okolicznościową przypinkę. Na koniec zajęć był czas na zapoznanie się z literaturą komiksową wydawnictwa Egmont, zarówno w języku polskim jak i ukraińskim. Dodatkową atrakcją były również gry planszowe, w tym gra karciana o bohaterach spotkania. Nie tylko Kajko i Kokosz chcieli nauczyć się latać. Do komiksowej Szkoły Latania przybył także Spiderman, Muminki oraz Kaczor Donald.
W drugiej odsłonie akcji „Boom2! Na komiksy i planszówki w bibliotece” dowodził Kaczor Donald. Ale nie tylko Donald, bo zaszczycił nas swoją obecnością Spiderman we własnej osobie. Jego pojawienie się wywołało nie lada poruszenie wśród uczniów tym razem klasy VI z PSP nr 7. Po bombowym wejściu komiksowych postaci przyszedł czas na gry, zabawy, zadania sprawdzające wiedzę naszych uczniów z zakresu literatury komiksowej. Wędrujące pudełko skrywało w sobie różne wyzwania i zagadki, mimo że wymagały szerokiego zasobu wiedzy to nie sprawiły młodzieży większego problemu. Za to komiksowe koło fortuny okazało się prawdziwym wyzwaniem: kaczy quiz, zagadki i poplątane tytuły ujawniły, że przyszło do nas wielu amatorów komiksów. Na koniec każdy wykonał przypominajkę – magnes na lodówkę oraz otrzymał przypinkę „król lub królowa komiksów”.
Po południu przygotowaliśmy szereg atrakcji dla wszystkich miłośników gier planszowych i komiksów z naszego miasta i okolic. Najmłodsi mogli spróbować swoich sił w rozmaitych zabawach oraz wykazać się znajomością komiksowych bohaterów. Ich zaangażowanie zostało nagrodzone drobnymi upominkami. I tym razem każdy uczestnik mógł również wykonać komiksowy magnes. Na naszych gości czekały także m.in. koło fortuny, wędrujące pudełko czy kalambury.
Dla młodzieży i starszych zorganizowaliśmy spotkanie z Aleksandrą Basak. Pani Aleksandra mieszka w Stalowej Woli i tutaj profesjonalnie od 2019 roku zajmuje się ilustracją i grafiką komputerową. Od 3 lat pracuje nad serią komiksową  Merciless z gatunku „dark romance”, rysowaną na podstawie książek napisanych przez amerykańską autorkę  Willow Winters oraz nad polskim komiksem osadzonym w realiach PRL. Hobbistycznie prowadzi kanał na YouTube /ilustratOlka/, gdzie opowiada o tworzeniu komiksów i rysunku. Nasz gość przybliżał zasady tworzenia komiksu. Na podstawie przygotowanej prezentacji multimedialnej i opowieści uczestnicy mogli dowiedzieć się o tym czym jest komiks, poznać  jego etapy tworzenia od  scenariusza i storyboard  po szkice, nakładanie tuszu, kolorowanie/nakładanie szarości i nadkładanie tekstów. Pani Aleksandra opowiadała jak powstają komiksowe publikacje w dużych wydawnictwach oraz gdzie szukać zleceń, gdzie publikować. Wszyscy, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę jako ilustratorzy, dostali szereg wskazówek. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac naszego gościa. Przy niej zgromadziła się grupka młodzieży, która miała jeszcze mnóstwo pytań do autorki. 
Każdy mógł też zasiąść i pograć w gry Wydawnictwa Egmont m.in. Ubongo, Kajko i Kokosz Szkoła Latania, Tytus, Romek i A’tomek. W gablotach zaś były wyeksponowane gry i komiksy z bogatego zasobu naszej biblioteki oraz informacje o autorach komiksów pochodzących z naszego miasta: Grzegorzu Rosińskim, Marzenie Sowie, Jakubie Woynarowskim.
Od organizatorów akcji: Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Wydawnictwa Story House Egmont sp. z. o.o. otrzymaliśmy pakiet komiksów i gier planszowych, które już można pożyczać w naszej bibliotece.  
                                                                                                                                         

Linki:

https://mbpstalowawola.pl/aktualnosci/relacje-z-wydarzen/biblioteka-glowna/2877-w-komiksowym-%C5%9Bwiecie-kajko-i-kokosza

https://mbpstalowawola.pl/aktualnosci/relacje-z-wydarzen/biblioteka-glowna/2879-kaczor-donald-wkracza-do-akcji

https://mbpstalowawola.pl/aktualnosci/relacje-z-wydarzen/biblioteka-glowna/2881-plansz%C3%B3wki-i-komiksy-rz%C4%85dzi%C5%82y-w-bibliotece

https://stalowemiasto.pl/artykuly/artykuly.php?mode=pokaz&id=54931

https://www.stalowka.net/wiadomosci.php?dx=26779

https://stalowawola.naszemiasto.pl/milosnicy-komiksow-i-planszowek-spotkali-sie-w-miejskiej/ar/c1-9075869

https://leliwa.pl/stalowa-wola-juz-w-piatek-w-mbp-gratka-dla-fanow-komiksow-i-planszowek/

 

Komiksowo i planszowo w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli.