• Artykuł
  • Publikacja: 14.02.2022
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
PODRÓŻE GWIAZD BCK W SZCZUCZYNIE

Z okazji 330. rocznicy nadania praw miejskich Szczuczynowi maskotka GWIAZDA Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie odbędzie wyjątkową podróż, która z pewnością zapisze się nie tylko w historii naszej biblioteki i miasta ale też w historii wszystkich bibliotek, które GWIAZDA odwiedzi. Swoją podróż rozpocznie już w przyszłym tygodniu!

GWIAZDA posiłkując się eliksirem, który odtworzyła zgłębiając lekturę „Alicji w krainie czarów” podróżować będzie pocztą w mniejszej postaci po szesnastu województwach a w każdym z nich odwiedzi jedną lub dwie biblioteki! Towarzyszyć jej będzie „Podróżnicza kronika Gwiazdy”, w której przy pomocy bibliotekarek i bibliotekarzy spisze podróżnicze relacje. Podróż GWIAZDY pozwoli też jej i nam lepiej poznać inne biblioteki i zespoły w nich pracujące. GWIAZDA podczas swoich wizyt namawiać będzie również zespoły w poszczególnych bibliotekach do publikacji relacji na portalach społecznościowych a my
z pewnością i z wielką radością je udostępnimy, śledząc z wypiekami na twarzy jej podróż.

GWIAZDA z wielką radością opowie w innych bibliotekach o niezwykłej historii Szczuczyna, w którym na przestrzeni wieków mieszały się kultury i religie. GWIAZDA z wielką radością opowie historię życia założyciela i właściciela Szczuczyna – podkanclerzego Stanisława Antoniego Szczuki, wybitnego męża stanu, doradcy królów polskich, jednego z głównych przywódców politycznych kraju przełomu XVII i XVIII wieku, mecenasa artystów i uczonych, bibliofila, który stworzył miejsce gdzie żyjemy, mieszkamy, uczymy się, pracujemy i rozwijamy.

W tym celu zabiera ze sobą niezwykłą książkę, „Kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny – perła baroku polskiego w Szczuczynie” autorstwa Janusza Siemiona – dyrektora Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie, którą wypożyczyła z bibliotecznych zbiorów.

Warto ostrzec biblioteki, w których progi zawita GWIAZDA, że jest ona bardzo żywiołową osóbką. Nie brakuje jej energii i z pewnością jej wizyta pochłonie Was bez końca. Bezustannie opowiada nam kogo to ona nie pozna, co chciałaby zwiedzić w miejscowościach, które odwiedzi a z racji, że jest też bardzo ciekawska będzie chciała podpatrzeć Waszą codzienną pracę. Obiecała nam, że na bieżąco będzie robić zdjęcia i je nam wysyłać – w to akurat nie wątpimy – obiektyw kocha naszą GWIAZDĘ! Przekonacie się o tym sami!

GWIAZDA zabiera ze sobą w podróż małe upominki dla bibliotek a po zakończeniu podróży dla każdego odwiedzonego zespołu bibliotecznego szykuje prezent niespodziankę! Nie byłaby sobą gdyby nie zabrała ze sobą szykownej torebki na upominki, które zgromadzi w podróży.

A oto biblioteki, które szczuczyńska GWIAZDA planuje odwiedzić:
- województwo podlaskie:
Gminna Biblioteka Publiczna w Krypnie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy
- województwo warmińsko – mazurskie:
Gmina Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich
- województwo pomorskie:
Biblioteka – Ośrodek Kultury w Konarzynach
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
- województwo zachodniopomorskie:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach
- województwo kujawsko – pomorskie:
Gminna Biblioteka Publiczna w Kęsowie
- województwo mazowieckie:
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy
- województwo wielkopolskie:
Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim
- województwo lubuskie:
Biblioteka Publiczna w Bytomiu Odrzańskim
- województwo dolnośląskie:
Biblioteka Publiczna w Bystrzycy Kłodzkiej
- województwo łódzkie:
Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej
- województwo lubelskie:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
- województwo świętokrzyskie:
Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach
- województwo opolskie:
Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim
- województwo śląskie:
Gminna Biblioteka Publiczna w Godowie
Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich
- województwo podkarpackie:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
- województwo małopolskie:
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Po zakończeniu podróży zgromadzone pamiątki, zdjęcia i nagrania oraz „Podróżniczą kronikę Gwiazdy” umieścimy w kapsule czasu na dziedzińcu biblioteki. Przyszłe pokolenie będą mogły odtworzyć trasę bibliotecznej maskotki i - w co głęboko wierzymy - powtórzyć to przedsięwzięcie!
ZAPRASZAMY DO ŚLEDZENIA PODRÓŻY GWIAZDY NA NASZYM FACEBOOKU: https://tiny.pl/9f4bt ORAZ INSTAGRAMIE: https://tiny.pl/9pzjs

Kontakt do koordynatora „Podróży Gwiazdy”:
Andrzej Kosmowski / Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie
tel. 501639043 / 86 2621036 / Messenger
adres e-mail: bckszczuczyn@wp.pl
PODRÓŻE GWIAZD BCK W SZCZUCZYNIE