Zbliżający się koniec roku to dla przedstawicieli trzeciego sektora czas rozliczania projektów i związanej z tym ewaluacji. To ważne narzędzie często stanowi integralną część projektu, ponieważ umożliwia rzetelną analizę jego wartości i wyciągania wniosków z prowadzonych działań. Ale jak przeprowadzić ewaluację sprawnie i skutecznie? Z jakich narzędzi i pomocy korzystać? Fundacja Stocznia przychodzi z podpowiedzią!
Fundacja Stocznia przygotowała specjalny poradnik dotyczący ewaluacji dla organizacji i osób realizujących projekty w dziedzinie edukacji, kultury i animacji lokalnej, zwłaszcza takie o niewielkich budżetach.
„Miniporadnik ewaluacji dla realizatorów projektów” to zbiór porad i zaleceń, jak dobrze przygotować projekt do ewaluacji, jak skutecznie ją przeprowadzić oraz jak mądrze korzystać z jej wyników. W publikacji znajdują się również uniwersalne, proste i gotowe do użycia narzędzia, które pomogą w realizacji badań ewaluacyjnych. Wszystkie propozycje powstały przy udziale praktyków - realizatorów projektów z zakresu edukacji kulturalnej oraz badaczy, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i opinią na temat konkretnych rozwiązań badawczych.
– Zaproponowane w poradniku metody i narzędzia mogą być z powodzeniem stosowane w obecnym kształcie, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzać w nich drobne zmiany, na przykład takie, które pozwolą na bardziej komfortowe korzystanie z narzędzia, lepsze dopasowanie go do specyfiki projektu. My również w naszej pracy często to robimy – dostosowujemy sprawdzone wcześniej metody i narzędzia do konkretnego projektu i możliwości, ostatnio zwłaszcza ze względu na konieczność pracy online – mówi Maria Wiśnicka z Fundacji Stocznia.
Aktualne wydanie poradnika zostało wzbogacone o nowe rozwiązania i narzędzia internetowe, które w czasie pandemii mogą stanowić jedyną możliwą formę przeprowadzenia efektywnych i bezpiecznych działań badawczych.
– Mamy nadzieję, że nasz poradnik będzie wsparciem w procesie planowania, realizowania i rozliczania projektów, a zaproponowane przez nas narzędzia będą pomocne w codziennej pracy – dodaje Maria Wiśnicka.
Więcej informacji oraz poradnik do pobrania w formie pliku PDF znajduje się na stronie https://stocznia.org.pl/publikacje/miniporadnik-o-ewaluacji/.
Miniporadnik powstał jako element projektu „Jak dobrze ewaluować projekty kulturalne?”, który został zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Redakcję i opracowanie graficzne aktualizacji miniporadnika sfinansowano ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.