• Artykuł
  • Publikacja: 31.08.2020
  • Edycja: 03.09.2020
  • 0 
Uniwersytet Pszczelich Przyjaciół

Albert Einstein twierdził, że gdy z powierzchni Ziemi wyginą pszczoły, to ludziom pozostanie tylko 4 lata życia. 

Ocena doświadczeń i przemyśleń autora wypowiedzi powinna skłaniać nas- ludzi do refleksji nad dalszym postępowaniem, wobec maleńkich stworzeń, dzięki którym otaczająca nas przyroda jest bogata w gatunki i obfituje w pokarm dla większości istnień.

Adamowska młodzież, zatroskana o losy pszczół i całej planety odłożyła na bok telefony i zaangażowała się w projekt ekologiczny "Uniwersytet Pszczelich Przyjaciół", realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Adamowie dzięki dotacji z Programu Równać Szanse 2019, Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

Głównym celem projektu był rozwój kompetencji społecznych młodzieży, poznanie siebie i środowiska lokalnego oraz uświadomienie sobie i innym ważności owadów pszczołowatych, pogłębienie świadomości ekologicznej mieszkańców gminy Adamów oraz nauka postawy szacunku dla środowiska naturalnego. 

Półroczne działania 15 osobowej grupy młodzieży skupiły się wokół pszczół, niewielkich owadów, których życie i praca są nie tylko godne podziwu ale wpływają znacząco na jakość i ilość plonów roślinnych. 

Obok integracji, pierwszym działaniem nowo powstałej grupy były warsztaty z lokalnym pszczelarzem - pasjonatą. Uczestnicy spotkania zostali wdrożeni w cykl życia pszczół, hierarchię mieszkańców ula, spróbowali produktów pszczelej pracy i poznali zagrożenia oraz choroby czyhające na życie rodzin pszczelich. Usłyszeli o wielkiej roli pszczół, nie tylko w produkcji miodu ale przede wszystkim w zapylaniu roślin i zwiększaniu produkcji roślinnej. Prowadzący zajęcia przekazał wiedzę dotyczącą roślin miododajnych czyli lubianych przez pszczoły. Wiele takich gatunków (m. in. lawenda, miodunka, aksamitka, szałwia, przetaczniki, bzy, i inne) zakupiła młodzież i zasadziła na Placu Niedźwiedzi, który w zeszłym roku powstał w sąsiedztwie biblioteki. Nowe gatunki wzbogaciły istniejącą roślinność w wiele kolorów i smaków. Ogród stworzony przez młodzież codziennie nabiera innych barw , karmi okoliczne owady i cieszy oczy bywalców pięknego placu. Projektowa młodzież zadbała także o miejsce schronienia dla pszczół samotnic, biedronek i motyli. Własnoręcznie zbudowała i naturalnymi materiałami typu : szyszki, słoma, rurki z tataraku, stare cegły, wyposażyła  trzy hoteliki dla owadów, które swoje docelowe miejsce znalazły również na Placu Niedźwiedzi. Aktualnie czekają na lokatorów. 

Postawę ekologiczną i troskę o środowisko naturalne należy zaszczepiać w ludziach już od najmłodszych lat i dlatego Uniwersytet Pszczelich Przyjaciół, jak na szkołę przystało, przygotował scenariusz, materiały i przeprowadził zajęcia ekologiczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Warsztaty odbyły się na powietrzu, w  amfiteatrze o wyglądzie baryłki miodu. Spotkanie umiliła maskotka projektowa- pszczółka Ada. 

Edukacja ekologiczna mieszkańców gminy Adamów ( i nie tylko) odbywała się zdalnie , poprzez media społecznościowe: facebook/Równać Szanse Adamów i Instagram:rownacszanseadamow. Młodzież zapoznawała obserwatorów z ciekawostkami dotyczącymi życia pszczół, przekazywała apele o ochronie zapylaczy, przeprowadzała konkursy ekologiczne. 

Panująca pandemia wirusowa uniemożliwiła młodzieży wyjazd edukacyjny do Pszczelej Woli. W zamian, odwiedzili Krainę Rumianku, wyjątkowe miejsce w Hołownie. Uczestniczyli tam w warsztatach zielarskich, wykonali świece z węzy pszczelej, nauczyli się obrabiać bursztyny. Wzięli udział w grze terenowej, podczas której poznali dawne obowiązki rolników, takie jak dojenie krów czy pranie na tarze. 

Zakończenie projektu planowane było uroczyście, w licznym gronie mieszkańców, z mnóstwem atrakcji , jednak panujący wirus wymusił zmianę planów. Sukcesy świętowaliśmy we własnym gronie. Napotkanym mieszkańcom Adamowa zostały rozdane własnoręcznie przygotowane niespodzianki ( słoiczki z miodem, pyłek pszczeli i nasiona miododajne do posiania we własnym ogrodzie)i ulotki z apelem o ochronie pszczół oraz co może zrobić każdy z nas aby polepszyć sytuację zapylaczy. 

Działania projektowe zostały podsumowane w broszurze, w której znalazło się także mnóstwo zdjęć z działań. 

Projekt " Uniwersytet Pszczelich Przyjaciół" oficjalnie zakończył działania ale efekty pracy można nadal obserwować na Placu Niedźwiedzi w Adamowie: ogród pszczeli pięknie kwitnie i jest odwiedzany przez zapylacze, hoteliki pszczele przyjmują gości, maskotka projektowa ( pszczółka Ada) jest stałym gościem bibliotecznych imprez. Zwiększyła się także świadomość ekologiczna młodzieży i innych mieszkańców gminy Adamów, co na pewno zaowocuje w przyszłości i sprawi, że sytuacja pszczół polepszy się na tyle, że nie będziemy musieli się o nie martwić a nasze środowisko naturalne będzie bioróżnorodne i piękne. 

Edyta Dziudzik

Gminna Biblioteka Publiczna w Adamowie

Artykuł bierze udział w konkursie "Dziel się wiedzą i wygrywaj nagrody z labib.pl"

Uniwersytet Pszczelich Przyjaciół