• Artykuł
  • Publikacja: 05.08.2020
  • Edycja: 05.08.2020
  • 0 
Ekologiczne wyzwanie, czyli #mobydickchallenge

Od jakiegoś czasu, w mediach społecznościowych, pojawiają się coraz to nowe pomysły na „challenge”. Czyli po naszemu mówiąc – wyzwania. Było już oblewanie się zimną wodą, udawanie manekinów czy pozowanie do zdjęć z poduszką zamiast ubrania. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Również Koszalin rzucił wyzwanie swoim mieszkańcom.

Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela przygotowała projekt „#mobydickchallenge czyli koszaliński sztorm ekologiczny”, na który pozyskała dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury. Wydarzenie miało na celu włączenie mieszkańców we wspólne działania kulturalne, zwracające uwagę na problem zaśmiecania plaż i mórz. Całe wydarzenie było również hołdem złożonym w rocznicę urodzin Hermana Melville`a, autora jednej z najsłynniejszych powieści, jaką jest „Moby Dick”.

Odpady, które trafiają do Morza Bałtyckiego i na plaże, stanowią wielkie zagrożenie dla organizmów żyjących w tym ekosystemie. Przyczyniają się do chorób, czy nawet śmierci zwierząt. Poza tym śmieci porzucone na plaży mogą być także zagrożeniem dla turystów czy osób związanych z morzem zawodowo. Problem ten jest globalnym wyzwaniem współczesnego świata i dotyczy nie tylko mieszkańców nadmorskich miejscowości, ale nas wszystkich – stąd pomysł na challenge.

Konkurs #mobydickchallenge został przeprowadzony na Instagramie. Warunkiem udziału w nim było zrobienie zdjęcia podczas sprzątania – nie tylko plaż ale tez parków, ulic, skwerów czy innych miejsc użyteczności publicznej. Następnie trzeba było zamieścić zdjęcie na swoim profilu na Instagramie i oznaczyć je hashtagiem #mobydickchallenge. Łatwe zadanie konkursowe a nagrody warte wysiłku – biblioteka rozdała wiele nagród rzeczowych, wejściówek do kina, biletów do muzeum oraz bonów do knajpek.

Wielu koszalinian przyciągnęły tez projekcje filmu „W samym centrum morza” (2015) w reżyserii Rona Howarda, czyli autentycznej historii, która zainspirowała Hermana Melville`a do napisania powieści „Moby Dick”. Film opowiada o statku wielorybniczym, który zostaje zaatakowany przez kaszalota. W wyniku tego zdarzenia załoga pozostaje na morzu przez 90 dni, tysiące mil od domu. Film był pretekstem do zapoczątkowania dyskusji na temat degradacji i zaśmiecania mórz, plaż, ale także naszego najbliższego otoczenia, oraz w jaki sposób możemy temu przeciwdziałać. Uczestnicy dowiedzieli się jak prawidłowo segregować śmieci, co nam daje segregacja, jak dużo jest możliwości ponownego wykorzystania plastikowych odpadów i po co warto zbierać plastikowe nakrętki od butelek.

Bardzo ciekawym elementem projektu było wykonanie muralu, zwracającego uwagę na problem zaśmiecania mórz i oceanów. Jego autorem jest Maciej Mazurkiewicz – koszaliński artysta, absolwent wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Mural łączy w sobie 2 techniki, część jest tradycyjnie namalowana, drugą część natomiast stanowi ogromna mozaika stworzona przez uczestników projektu z plastikowych nakrętek. Znajduje się on na ścianie budynku, położonego w często uczęszczanej okolicy miasta. Został opatrzony tablicą z informacją o książce „Moby Dick” i jego autorze, która zwraca uwagę przechodniów na tematykę ekologii.

W ramach projektu „mobydickchallenge czyli koszaliński sztorm ekologiczny” odbyły się też spotkania w filiach bibliotecznych. Dotyczyły one zarówno książki „Moby Dick”, jak również zagadnień związanych z ekologią i globalnym problemem zaśmiecania mórz i plaż, pokazywały uczestnikom negatywny wpływ nadmiernej ilości plastikowych odpadów na nasze otoczenie i uczyły, jak ograniczyć ilość plastiku w naszym życiu.

Mamy nadzieję, że niektóre elementy projektu uda się jeszcze powtórzyć ponieważ tematyka zaśmiecania naszej planety oraz zmian, zachodzących w klimacie Ziemi, jest coraz bardziej palącym problemem.

Anna Podgórska
Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela

Tekst bierze udział w konkursie "Dziel się wiedzą, wygrywaj nagrody z labib.pl"

Ekologiczne wyzwanie, czyli #mobydickchallenge