Niemal 1000 książek, 14 zjawiskowych rowerów transportowych i 75 pokonanych kilometrów! Tak niezwykłej akcji, w dodatku w połowie jesieni, chyba jeszcze w Polsce nie było! A to wszystko efekt współpracy czterech nadzwyczajnych partnerów!
WYZWANIE
„Usuń ze swojego słownika słowo problem i zastąp słowem wyzwanie. Życie stanie się nagle bardziej podniecające i interesujące”. Tym jednym cytatem można podsumować historię wyjątkowej dostawy książek, która odbyła się 23 listopada 2019 r. na dolnym śląsku. Ta nietypowa inicjatywa rowerowa nie zostałaby zrealizowana gdyby nie kooperacja nietypowych, wydawać by się mogło, partnerów: Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja, Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Wrocławskich Kurierów Rowerowych, oleśnickiej grupy rowerowej Oleśnica Bajk Stajl i sympatyków rowerów cargo z Wrocławia. Ale „problemy”, które nas połączyły do prozaicznie typowych już należały.
KLĘSKA URODZAJU
Zaczęło się dobrze. Oleśnicka Biblioteka Publiczna od 2007 roku prowadzi i wspiera Dyskusyjne Kluby Książki. Pomaga nam w tym działaniu m.in. Dolnośląska Biblioteka Publiczna. Gdy z Wrocławia więc dotarła do Oleśnicy wiadomość, że przygotowano dla nas niemal 1000 książek dla działających na terenie powiatu DKK, byliśmy zachwyceni. Ponad 30 paczek - rewelacja! Do odbioru osobistego w centrum Wrocławia – Aha, ok… Ponad 30 kilometrów od naszej biblioteki - ehhh… To co teraz?
TO MOŻE INACZEJ?
Nie jest źle, ale zaczyna się dyskusja. Kurierem? Za drogo… Prywatnym autem? Można ale wygodnie pod drzwi dolnośląskiej biblioteki na Rynku Miejskim i tak nie podjedziemy… To może znajdziemy miejsce parkingowe niedaleko rynku i skorzystamy z wózków na książki? Brzmi dobrze ale szalenie niepraktyczne gdy do przewiezienia jest 30 paczek książek, z III piętra starej kamienicy i to po nawierzchni Rynku składającej się głównie z kostki brukowej… To może WYPOŻYCZALNIA ROWERÓW CARGO* we Wrocławiu? Duża pojemność skrzyni, szybki, cichy i wygodny w poruszaniu się po mieście, ekonomiczny i ekologiczny! Hmmm….To może się udać!
PASJA PRZEPEŁNIONA ODROBINĄ SZALEŃSTWA
„Staszek, a co powiesz, żeby podjechać rowerami cargo…trochę dalej?” Pytanie Pawła, szefa Wrocławskich Kurierów Rowerowych, zabrzmiało dla mnie intrygująco. Dwa zdania wyjaśnienia później nie mogę się doczekać by o nowym pomyśle opowiedzieć koleżankom z pracy i kolegom z grupy rowerowej. Okazało się, że wrocławscy kurierzy wraz z sympatykami rowerów cargo nie tylko pomogą nam odebrać wszystkie książki z wrocławskiego rynku ale dowiozą je pod same drzwi… oleśnickiej biblioteki. Koszt? Zero złotych! Ale tak chyba dzieje się zawsze gdy w jednym miejscu i czasie siły łączą ludzie, których pasja przepełniona jest odrobiną szaleństwa.
ROWERY CARGO W SŁUŻBIE LUDZKOŚCI!
Akcja zaplanowana na sobotę 23 listopada okazuje się bardziej niż "WYJĄTKOWA"
- 75 przejechanych kilometrów,
- 14 niesamowitych rowerów cargo (w jednym miejscu, w jednym czasie, zjednoczonych w realizacji jednego celu!)
- 14 wspaniałych rowerzystów,
- ponad 30 paczek z książkami,
- 9 cudownych cargo-dzieciaków wspierających mocno swoich rodziców na trasie…
- … i 1 radosny piesek wspierający swojego pana na trasie!
To tylko część sprawdzonego przepisu na jedną z naszych najlepszych inicjatyw w 2019 roku! Oprócz wsparcia bibliotek w codziennej pracy z czytelnikami i mieszkańcami, akcja udowodniła także jak uniwersalnym, ekologicznym i praktycznym rozwiązaniem jest transport rowerowy. Bo jazda na ROWERZE, podobnie jak kontakt z KSIĄŻKĄ, poszerza wiedzę o świecie, dostarcza przeżyć wewnętrznych i refleksji kształtujących nie tylko umysły ale również charaktery! Wiem coś o tym, jestem w końcu KRÓLEM łączenia w pracy przyjemnego z pożytecznym!
*ROWER CARGO (rower towarowy/rower transportowy) – rodzaj roweru o szerokości nie przekraczającej 90 cm, zbudowany lub przystosowany do przewozu towarów lub osób. Rowery towarowe są współcześnie popularnym środkiem transportu w krajach takich jak Dania, Holandia czy Niemcy. Roweru towarowego nie należy mylić z rikszą, która po pierwsze służy wyłącznie do przewozu osób, a po drugie jej szerokość zwykle przekracza 90 cm (zgodnie z polskim prawem jest to wtedy wózek rowerowy, któremu nie wolno korzystać z infrastruktury przeznaczonej rowerzystom).
Staszek Król
Specjalista ds. Promocji Biblioteki i Czytelnictwa, Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja
Założyciel i członek grupy rowerowej Oleśnica Bajk Stajl
Rowerowy Bibliotekarz
Tekst bierze udział w konkursie “Dziel się wiedzą, wygrywaj nagrody z labib.pl!”