• Sceariusz
  • Publikacja: 13.04.2014
  • Edycja: 10.09.2014
  • 11 
Kampania na rzecz licznika
Kampania na rzecz licznika

  • Budżet działania: 4000 zł
  • Czas przygotowania: 14 dni
  • Czas trwania: 90 dni
  • Liczba organizatorów: 3
  • Liczba uczestników: 100000000000000000000000000
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Wszystko zaczęło się pewnego dnia w Warszawie, kiedy hulał orkan Ksawery, a w ramach LABiB jeszcze przez dwa dni można było złożyć projekt do Strefy Eksperymentu.

Bibliotekarze często pytają: czy odwiedziny osób, które przyjdą na spotkanie autorskie, zajęcia plastyczne, podczas przerwy szkolnej, zapytać o drogę na dworzec - mogą uznać za odwiedziny? Często zabiegani nie mają czasu, aby dokładnie policzyć wszystkie osoby przychodzące do biblioteki. W efekcie Ci, którzy działają aktywnie, a ich biblioteki odwiedzają licznie mieszkańcy, są w stanie mniej dokładnie policzyć odwiedzających, niż Ci którzy są przywiązani do skrupulatności i pieczołowitości. Odbija się to negatywnie na wynikach ich pracy odzwierciedlonych w statystyce bibliotecznej.

Częstym obrazkiem w bibliotekach jest zeszyt odwiedzin - najczęściej zwykły zeszyt w kratkę, w którym użytkownicy wpisują się odręcznie lub kartka, na której bibliotekarze stawiają "pałki" odliczając kolejne osoby. Codziennie poświęcają czas na zliczenie odwiedzin - z systemu bibliotecznego, zeszytów i kartek, aby otrzymaną liczbę wpisać do Dziennika Statystycznego.

Użytkownicy coraz częściej mają do dyspozycji dobrze wyposażone biblioteczne pracownie komputerowe, w których króluje zeszyt w kratkę - wpływa to negatywnie na wizerunek współczesnej biblioteki.

Dlaczego warto?

Warto szukać łatwych rozwiązań, rozsądnych cenowo, które ułatwią bibliotekarzowi pracę, wpłyną pozytywnie na wizerunek biblioteki i zgodnie z obowiązującą definicją wskażą dokładną liczbę odwiedzin w bibliotece.

Jednym z takich rozwiązań jest licznik odwiedzin. Może to być rozbudowany system. Ale może być też proste, tanie urządzenie, którego instalacja nie wymaga naruszania ścian czy podłączania się do najbliższego gniazdka. Urządzenie to ma minimalne wymagania techniczne, działa na baterie, a zamontowane może być nawet za pomocą taśmy dwustronnej. Szczególnie sprawdzi się w małych jednoosobowych placówkach bibliotecznych, które mają lokale z jednym wejściem.

Warto także dlatego, że działanie jest proste, a jego efekty mogą posłużyć całemu środowisku - bezpośrednio kolejnym bibliotekom, które zdecydują się zakupić i stosować licznik, instruktorom, którzy wdrażają nowe metody pracy na obszarze swojego działania, którzy projektując szkolenia online i stacjonarne z obszaru statystyki bibliotecznej otrzymają gotowe materiały metodyczne i promocyjne do wykorzystania podczas szkoleń.

Z efektów projektu korzystać będą mogły biblioteki wszystkich sieci. Wypracowane doświadczenia i materiały projektu opublikowane będą także na portalu Analizy Funkcjonowania Bibliotek - www.afb.sbp.pl - w miejscu, gdzie koncentrują się działania związane ze statystyką biblioteczną na poziomie ogólnopolskim.

W trakcie przygotowania

W trakcie przygotowania najważniejsi są przyszli partnerzy, sojusznicy, współpracownicy - warto zapewnić sobie do współpracy ludzi, którzy z pasją podejmą się realizacji zadania - czyli takich, których łączy wspólny cel - w tym przypadku wsparcie bibliotek i bibliotekarzy :)

W ramach Eksperymentu "Kampania na rzecz licznika" współpracować będą ze sobą bibliotekarze Warmii i Mazur, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie - Biblioteka LAB, członkowie zespołu roboczego LABiB - statystyka, członkowie zespołu SBP ds. opracowania wskaźników funkcjonalności bibliotek publicznych i pedagogicznych, który realizuje projekt Analiza Funkcjonalności Biblioteki (www.afb.sbp.pl) oraz agencja promocyjna doświadczona w obszarze promocji bibliotek i bibliotekarzy.

W trakcie realizacji

Realizacja Eksperymentu zakłada szereg działań, które opisane są poniżej. Ważne jednak jest, że ewentualni kontynuatorzy akcji skorzystają z efektów pełnej (obecnej) realizacji w takim stopniu, że faktyczny koszt realizacji działania w innej bibliotece nie powinien przekroczyć minimum 700 zł.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Wiedza na temat możliwości technicznych w budynku biblioteki, w której instalowany będzie licznik.
  •   Licznik odwiedzin / licznik wizyt klientów (plus akumulatorki i ładowarka).
  •   Samochód z kierowcą (w przypadku realizacji pełnej wersji Eksperymentu lub realizacji Eksperymentu przez działy instrukcyjno-metodyczne bibliotek wojewódzkich lub powiatowych).
  •   Materiały metodyczne i promocyjne (wypracowane w trakcie pierwszej edycji Eksperymentu).
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Opracowanie zasad udziału i zaproszenie 4 bibliotek (MBP Morąg, GBP Łukta, MGBP Pisz i MBP Reszel) z terenu województwa warmińsko-mazurskiego do Eksperymentu.
  2. Zakup licznika zgodnego z potrzebami i uwarunkowaniami technicznymi bibliotek.
  3. Opracowanie przebiegu badania i metod zbierania doświadczeń z 4 bibliotek.
  4. Opracowanie materiału metodycznego - Odwiedziny w bibliotece.
  5. Wizyty i instalacja licznika w 4 bibliotekach wraz z instruktażem.
  6. Podsumowanie badania - zebranie doświadczeń i opracowanie wniosków.
  7. Opracowanie pakietu materiałów promocyjnych / metodycznych - film obrazujący działanie licznika dostępny jest pod linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=i_L63XFoLZM
  8. Dystrybucja materiałów promocyjnych / metodycznych.
Po zakończeniu

Cieszysz się kiedy widzisz, że materiały promocyjne są udostępniane i podawane dalej :)

Pijesz portugalskie wino i czekasz, aż spełnią się Twoje kolejne marzenia słuchając Any Moury: https://www.youtube.com/watch?v=6flpj__mTRc&list=RDHC45GCGAu3iSw&index=17.

Lub też robisz coś innego co kochasz ;)