• Sceariusz
  • Publikacja: 20.09.2018
  • Edycja: 20.09.2018
  • 0 
"O finansach... w bibliotece" w Gminnym Centrum Kultury w Dubinach

  • Budżet działania: 800 zł
  • Czas przygotowania: 4 tygodnie
  • Czas trwania: 11 dni
  • Liczba organizatorów: 2
  • Liczba uczestników: 22
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

"O finansach...w bibliotece" jest to projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Narodowy Bank Polski. Były to zajęcia z edukacji ekonomicznej, z wykorzystaniem e-learningu, skierowane do osób 50+ . W ramach projektu odbyło się pięć spotkań. Podczas kursu uczestnicy uczyli się jak założyć elektroniczne konto bankowe, sprawdzić oprocentowanie kredytu, skutecznie zarządzać domowym budżetem oraz jak wybrać ubezpieczenie, lokaty.

Dlaczego warto?

Obecne czasy wymagają od nas korzystania i stałego dostępu do komputera, sieci internetowej. Brak umiejętności korzystania z dobrodziejstw Internetu sprawia, że osoby nie potrafiące korzystać z dostępu do sieci są wykluczone cyfrowo, a wraz z postępującą cyfryzacją naszego życia – także społecznie. Korzystanie z Internetu przyczynia się do zwiększenia i przedłużenia aktywności życiowej, zarówno w obszarze zawodowym, jak i społecznym i towarzyskim. Kurs oferował osobom 50+ „bycie na bieżąco” w świecie finansów, pogłębienie wiedzy ekonomicznej, racjonalnego planowania swoich wydatków oraz inwestowania zaoszczędzonych pieniędzy. Dojrzali użytkownicy kursu zyskali umiejętność korzystania z bankowości elektronicznej. Pracownicy Biblioteki poszerzyli swoją wiedzę i zdobyli doświadczenie w pracy z osobami dorosłymi. Biblioteka zyskała również nowych czytelników.

W trakcie przygotowania

Rekrutacje przeprowadziliśmy przy pomocy plakatów, ogłoszeń na portalu społecznościowym, rozdawaliśmy ulotki, informowaliśmy użytkowników biblioteki. Uczestnicy projektu "O finansach... w bibliotece" to w większości osoby, które brały udział w kursie podstawowej obsługi komputera. Kursanci zostali podzieleni na dwie grupy.

 

W trakcie realizacji

Kurs rozpoczął się quizem wiedzy ekonomicznej, który pomógł w wyborze poziomu kursu dla poszczególnych zagadnień. Zagadnienia były ilustrowane krótkimi filmikami, przydatnymi linkami np. porównywarki internetowe kont osobistych, kalkulator budżetu domowego. Po realizacji pięciu modułów uczestnicy wypełnili ankietę i otrzymali certyfikat. Lokalny przedsiębiorca przekazał artykuły papiernicze dla uczestników projektu. Atmosfera podczas spotkań była przyjazna, kursanci dyskutowali nie tylko na tematy finansowe.

Po zakończeniu

Projekt został zrealizowany pod patronatem Wójta Gminy Hajnówka, która uczestniczyła w uroczystym podsumowaniu projektu. Swoją obecnością zaszczyciła nas również przedstawicielka Narodowego Banku Polskiego, od której kursanci otrzymali upominki. Po uroczystym wręczeniu certyfikatów organizatorzy zapewnili kursantom miłą niespodziankę w postaci koncertu zespołu Sunniczki z Białowieży i utalentowanej młodej wokalistki. Był także pokaz taneczny zespołu Hunters, a także kawa, herbata i pyszny torcik.

W ramach "Podaj dalej" zorganizowaliśmy spotkanie z pracownikami okolicznych bibliotek. Dzieliliśmy się wrażeniami i doświadczeniami z przeprowadzonego kursu zachęcającego do promowania edukacji ekonomicznej korzystając z sieci.