• Sceariusz
 • Publikacja: 06.05.2016
 • Edycja: 06.05.2016
 • 2 
Znają się na finansach....
Znają się na finansach....

 • Budżet działania: 750 zł
 • Czas przygotowania: 30 dni
 • Czas trwania: 2 miesiące
 • Liczba organizatorów: 6
 • Liczba uczestników: 24
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Biblioteki Publiczne Gminy Radomyśl nad Sanem (woj. podkarpackie) po raz trzeci mogły uczestniczyć w projekcie pt. "O finansach... w bibliotece". Celem przedsięwzięcia było dostarczenie seniorom wiedzy i informacji na temat finansów oraz wspólna integracja społeczna mająca na celu stworzenia miejsca, w którym można wziąć udział w spotkaniach oferujących wiadomości z zakresu ekonomii i finansów. Poprzez rozmowy z mieszkańcami naszej gminy wnioskowaliśmy, że osoby powyżej 50 roku życia pragną nauczyć się obsługi komputera oraz rozszerzyć wiedzę na temat finansów. Kurs realizowaliśmy w 5 bibliotekach na terenie Gminy Radomyśl nad Sanem poprzez działanie wychodzimy na przeciw potrzebom dla społeczeństwa.

Dlaczego warto?

Warto brać udział w tym przedsięwzięciu, ponieważ, kurs w formie on-line jest bardzo dobrą formą do nauki jak i do integracji osób starszych. Kursanci chętnie przychodzili na spotkania i poznawali tajniki finansów. Bardzo dobrze czuli się w swoich grupach, chętnie pomagali sobie i dyskutowali na temat finansów dzieląc się swoimi przygodami. Uczestnicy szybko chłonęli informacje z zakresu finansów, które ułatwiły bezpieczne korzystanie w nowoczesnej bankowości.

W trakcie przygotowania

Biblioteki jako już poraz trzeci brali udział w tym projekcie, informacje jak przygotować się do prowadzenia spotkań w celu przypomnienia uzyskałyśmy podczas szkoleń w Rzeszowie. Przygotowanie materiałów do projektu był naszym pierwszym krokiem. Przede wszytskim ogłoszenia w lokalnych sklepach, kosciołach (ogłoszenia prafialne - informacja o realizowanym kursie w bibliotekach na terenie gminy), aptekach, banku, ośrodkach zdrowia, szkołach. Wywieszenie plakatów na tablicach ogłoszeń, nawiązanie współpracy z stowarzyszeniami, szkołami, radnymi. Plakaty zostały porozwieszane w filiach bibliotecznych w których odbywały się spotkania. Informacje zostały zamieszczone na stronach interenetowych Urzędu Gminy jak i Gminnego Centrum Kultury. O kursie także ogłosiłyśmy podczas sesji Rady Gminy oraz przy spotkaniach emerytów i rencistów w GCK. Projekt był także promowany wśród czytelników i ich rodzin. Poczta pantoflowa jest najskuteczniejszym przekaźnikiem informacji do realizacji kursu.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
 •   Drukaka
 •   Papier
 •   Tablice ogłoszeń
 •   Pozytywne nastawienie
 •   Materiały
 •   Promocja projektu
 •   Sprzęt komputerowy
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
 1. Wydruk ogłoszeń do poszczególnych bibliotek.
 2. Zebranie uczestników w poszczególnych miejscowościach (5 miejscowości).
 3. Ogłoszenia parafialne w kościołach/na tablicach/sklepach/aptekach/bibliotekach/szkołach.
 4. Szkolenie z podstaw obsługi komputera i Interenetu.
 5. Poinformowanie wszystkich uczestników o terminach spotkań.
 6. Zapewnienie sprzętu komputerowego/sali komputerowej.
W trakcie realizacji

Spotkania " O finansach.... w bibliotece" były realizowane na całym terenie Gminy Radomyśl nad Sanem. Zaczęliśmy od działań takich jak rekrutacja, przeprowadzenie spotkań, oraz wszyscy zainteresowani mieli możliwość skorzystania z dodatkowych lekcji z obsługi komputera i Internetu przed spotkaniami, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród seniorów. Głównym celem przeprowadzenia kursu było podzielenie się wiedzą z zakresu ekonomii i finansów. Pierwsze spotkanie w poszczególnych bibliotekach było zapoznawcze, na rozgrzewkę uczestnicy wykonali ćwiczenie - zmiąć kartkę w kulkę i rozprostować ją jedną ręka, aby myszka w dłoni dobrze kursowała. To zadanie wywołało dużo uśmiechu na twarzy. Każdy kursant otrzymał materiały potrzebne do realizacji kursu. W trakcie spotkań, pod kierunkiem bibliotekarzy, mogli korzystać ze specjalnie opracowanego dla nich kursu e-learingowego, który przybliżył im podstawowe zagadnienia ekonomiczne, tak ważne w codziennym życiu. Uczestniczyli także zaproszeni goście - pracownik Banku, który pokazywał i wyjaśniał, jak można wykonać przelewy przez Internet. Służyłyśmy także pomocą uczestnikom, gdy ktoś miał problemy lub nie rozumiał zadania. Ułatwieniem dla nas było, że uczestnicy przynosili swoje prywatne laptopy. Dzięki temu większość osób pracowała przy komputerach indywidualnie. W jednej z filii bibliotecznych szkolenie odbywało się w wypożyczonej sali komputerowej w Zespole Szkół, więc każdy uczestnik miał swoje stanowisko pracy.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
 •   Sprzęt komputerowy
 •   Aparat fot.
 •   Materiały
 •   Poczęstunek
 •   Pozytywne nastawienie :)
 •   Tablica korkowa
 •   Dostęp do Internetu
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
 1. Przygotowanie się do spotkania - zapoznanie się z modułem realizowanego w danym terminie.
 2. Przygotowanie poczęstunku do każdego spotkania.
 3. Rozgrzewka wstępna dla seniorów - ćwiczenie ręki.
 4. Spotkanie organizacyjne - rozdanie materiałów, PIN-ów i LOGIN-ów.
 5. Rozdanie do wypełnienia zgody na wykorzystywanie i rozpowszechnianie wizerunku uczestników. Zebrałyśmy również dane osobowe niezbędne do realizacji projektu. Ponadto każdy z kursantów wypełnił ankietę poziomującą, która miała za zadanie sprawdzić poziom wiedzy uczestników z zakresu finansów.
 6. Przeprowadzenie 5 szkoleń z zakresu finansów przy pomocy platformy e -learningowej.
 7. Wspólnie oglądanie filmików ekonomicznych oraz dyskusja nad nimi.
Po zakończeniu

Spotkanie „Podaj dalej” IV edycji projektu „O finansach w bibliotece” odbyło się 17 marca 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. Celem było przybliżenie informacji i realizacji zadań, jakie zostały zamieszczone w projekcie. Na spotkaniu Kierownik Bibliotek Publicznych Gminy Radomyśl nad Sanem, przedstawiła krótkie sprawozdanie z realizacji kursu oraz przekazała innym bibliotekom korzyści, jakie płyną z przeprowadzanych szkoleń a także podzieliła się wrażeniami z poprzednich edycji kursu „O finansach w… bibliotece”.

W spotkaniu udział wzięły biblioteki gminne i filie biblioteczne z powiatu Stalowowolskiego min. Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli, Biblioteka Publiczna z Bojanowa, Biblioteka Publiczna z Pysznicy, Biblioteka Publiczna z Zaleszan, Biblioteka Publiczna z Zaklikowa.

Po ukończeniu spotkań w 5 placówkach bibliotecznych nadszedł czas na zakończenie kursu. 28 kwietnia w Urzędzie Gminy w Radomyślu nad Sanem odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów i pamiątkowych długopisów uczestnikom tegoż kursu. Kierownik Bibliotek Publicznych witając gości powiedziała, że „na naukę nigdy nie jest za późno” i podziękowała za tak liczny odzew wśród pięćdziesięciolatków oraz chęć uczestnictwa w kursie. Następnie głos zabrał Pan Wójt Gminy, a po nim Dyrektor GCK Pani. Specjalnie na tę okazję jedna z uczestniczek kursu ułożyła wiersz.

"Może wiecie, a może nie wiecie

Co za nowości są teraz w bibliotece.

Bo odbywa się kurs komputerowy

Jak otworzyć własny rachunek bankowy.

Gdzie szukać pomocy jak braknie gotówki

Lub gdzie ulokować bezpiecznie złotówki.

Debet czy saldo to wcale nic trudnego

Zrozumieć dla staruszka albo dla młodego.

Więc żeby ci się żyło dostatnio, wygodnie

Palcem po klawiaturze klikaj swobodnie.

I przez Internet płać rachunki i rób zakupy

Nie wystawiając nosa z własnej chałupy."

Autorka wiersza: Pani IRENA RYBAK (lat 76) uczestniczka kursu "O FINANSACH...W BIBLIOTECE" w GBP w Radomyślu nad Sanem

Na zakończenie spotkania wszyscy mogli pokosztować pysznego tortu, upieczonego specjalnie na tę okazję.

Wszyscy uczestnicy projektu bardzo pozytywnie ocenili zarówno przebieg jak i jakość spotkań. Wyrazili także chęć uczestniczenia w podobnych szkoleniach i kursach.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
 •   Uśmiech uczestników
 •   Aparat fotograficzny
 •   Certyfikaty
 •   Coś dla ducha - Upominki - długopisy
 •   Coś dla ciała - tort :)
 •   Sala
 •   Zaproszeni goście
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
 1. Wydrukowanie Certyfikatów
 2. Zaproszenie uczestników
 3. Zaproszenie gości
 4. Wręczenie Certyfikatów i upominków
 5. Przygotowanie sali
 6. Przygotowanie poczęstunku dla wszystkich gości i kursantów
DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY!

Co mogło być zrobione inaczej?

Podczas realizacji nie napotkałyśmy problemów związanych z jego realizacją.

Informacje dodatkowe

Projekt realizowany był w 5 bibliotekach Gminy Radomyśl nad Sanem z powodu małej ilości sprzętu komputerowego. Kurs realizowany był w 5 bibliotekach, odległość między bibliotekami wynosi ok. 25 km. Osobom starszym i niepełnosprawnym umożliwiamy uczestniczenie w kursie w swojej miejscowości. Wszyscy uczestnicy wyrazili także chęć uczestniczenia w podobnych szkoleniach i kursach.