• Sceariusz
  • Publikacja: 13.06.2013
  • Edycja: 02.07.2013
  • 3 
Odjazdowy Bibliotekarz 2013 w Szczecinie
Odjazdowy Bibliotekarz 2013 w Szczecinie

  • Budżet działania: 300 zł
  • Czas przygotowania: 2 miesiące
  • Czas trwania: 1 dzień
  • Liczba organizatorów: 5-10
  • Liczba uczestników: 150
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Zorganizowanie szczecińskiej wersji ogólnopolskiej akcji Odjazdowy Bibliotekarz. W różnych miastach rajd przybiera różne formy, ja opisuję tę ze Szczecina w 2013 roku.

Zadaniem uczestników II Szczecińskiej Edycji Odjazdowego Bibliotekarza było wytropienie miejsc opisanych w literaturze. Z czytanych fragmentów książek z akcją osadzoną w Szczecinie, uczestnicy musieli odgadnąć, jakie miejsce one opisują i z jakich książek pochodzą.

Była to okazja, żeby poznać autorów, dla których nasze miasto stało się inspiracją oraz spojrzeć na znane sobie jego fragmenty przez pryzmat literatury.

Oprócz zagadek literackich Odjazdowców czekała również konkurencja sprawnościowa (przewożenie książek rowerem z punktu A do B na czas) oraz loteria. Dawały one możliwość zdobycia atrakcyjnych nagród (m.in. akcesoria rowerowe, książki, najnowsze numery „Szczecinera”, wolne bilety wstępu do Muzeum Narodowego w Szczecinie, mapy rowerowe).

Napotkani szczecinianie „częstowani” byli książkami ostemplowanymi pamiątkową pieczątką.

Spotkanie zwieńczyło ognisko z pokazem pierwszej pomocy przeprowadzonym przez wolontariuszy ENEI OPERATOR. W punktach przystankowych można było wysłuchać zaskakujących i dygresyjnych opowieści miejskiego przewodnika alternatywnego Przemka Głowy.

Dlaczego warto?

Bo to wspaniała okazja do budowania pozytywnego wizerunku zawodu rozrywki oraz promocji czytelnictwa i dostarczenia naszym użytkownikom. Akcja jest połączeniem zabawy i edukacji. W trakcie akcji zostaje wyznaczany nowy miejski szlak związany z książką .

W trakcie przygotowania

Trzeba było akcję nagłośnić, zdobyć sponsorów, przygotować szprychówki, zebrać książki do 'częstowania', ułożyć trasę przejazdu, wymyśleć atrakcje i konkursy, zgłosić przejazd do ogólnopolskiego organizatora oraz zdobyć pozwolenie na przejazd. Przygotowania: • zdobycie sponsorów (nagrody, prowiant) • uzyskanie pozwolenia Urzędu Miejskiego na akcję na mieście • znalezienie odpowiednich fragmentów opisujących miejsca opisane w beletrystyce, które mogłyby wyznaczyć trasę przejazdu • przygotowanie atrakcji dla uczestników w trakcie przejazdu (konkurencja sportowa, opowiadania o mieście i książkach z zagadek literackich, loteria, znalezienie wykonawcy atrakcyjnej dokumentacja fotograficzna, opowieści o mieście i organizacjach promujących turystykę rowerową i ksiązki) • organizacja ogniska • przygotowanie i przeprowadzenie kampanii reklamowej • załatwienie: nagłośnienia, otwarcia bramy na Zamku Książąt Pomorskich, wejścia na wieże widokową Muzeum Narodowego w Szczecinie. • rozdzielenie zadań m.in.: przygotowanie ogniska, zabezpieczanie przejazdu, umieszczanie bieżących informacji na fb itd. • rozdzielenie nagród

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   1 - 2 spotkania organizacyjne dla całej ekipy plus praca w podgrupach - organizacja
  •   Chęci
  •   Pomysł
  •   Sprzęt biurowy
  •   Plan działań, determinacja i elastyczność
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Zdobycie patronów medialnych
  2. Zdobycie sponsorów
  3. Zgłoszenie akcji do organizatora ogólnopolskiego oraz do stosownych organów władzy (przejazd w grupie większej niż 15 osób musi być zgłoszony)
  4. Zaplanowanie trasy
  5. 1 - 2 spotkania organizacyjne dla całej ekipy plus praca w podgrupach - organizacja
  6. Przygotowanie sprzętu nagłaśniającego (mikrofon, 'szczekaczka')
  7. Ustalenie kto za co odpowiada podczas przejazdu
  8. Zorganizowanie miejsca na ognisko i poczęstunku
  9. Zdobycie wózka do przewozu książek i nagród
  10. Przygotowanie szprychówek i innych potrzebnych materiałów (moga być to chorągiewki, transparent itd.)
  11. Zamówienie koszulek
  12. Wybór fragmentów książek do odczytania (jeśli jest to w planach)
  13. Podjęcie współpracy z partnerami (warto działać we współpracy z organizacjami rowerowymi)
  14. Zebranie wstępnej puli książek do poczęstowania (uczestnicy moga donieść swoje w dzień rajdu)
  15. Przygotowanie konkursów i zadań dla uczestników
  16. Nagłośnienie akcji w mediach
W trakcie realizacji

W efekcie powyższych działań rajd powinien przebiegać jak należy i zgodnie z planem. My przejechaliśmy przez miasto, nie zdradzając wcześniej trasy. Na każdym kolejnym przystanku był odczytywany fragment książki, opisujący jakieś szczecińskie miejsce. Ten, kto odgadł, o jakie miejsce chodzi, otrzymywał nagrodę, a rajd ruszał w stronę tego miejsca. Na miejscu najpierw zaproszone osoby (pisarka, bibliotekarze) mówiły garść ciekawostek o książce, której fragment nas odesłał do danego miejsca, a następnie czytano kolejny fragment - zagadkę. Uczestnikom na początku zdradzilismy tylko miejsce zbiórki i miejsce finałowego ogniska, aby mieli ogólny zarys trasy. Podczas czytania fragmentw największy problem sprawiał sprzęt - mimo, że miałyśmy zarówno mikrofon, jak i szczekaczę, były momenty, że oba zawodziły ( i takie, że oba działały naraz :)) Oprócz konkursów czytelniczych, były konkursy sprawnościowe, np. kto przewiezie więcej książek z punktu a do punktu b w określonym czasie (do przewózki miałyśmy książki stare i zniszczone, którym nie szkodziły upadki z wysokości). Po drodze, na jednym z przystanków (Jasne Błonia, zawsze tam wielu spacerowiczów) częstowałyśmy ludzi książkami, opieczątkowanymi wcześniej pamiątkową pieczątką. Na koniec odbyło się ognisko, a na nim pokaz akcji ratowniczej oraz loteria.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Wszystkie uszykowane książki i gadżety
  •   Rowery
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Powitanie zebranych
  2. Przejazd określoną trasą z konkursami po drodze
  3. Ognisko i loteria
Po zakończeniu

Po zakończeniu warto napisac relację do organizatora ogólnopolskiego oraz do mediów (np. facebook) oraz udostępnić online fotogalerię. Zdjęcia z poszczególnych etapów: https://plus.google.com/u/0/photos/109608391273903456113/albums/5880335490757939297, https://plus.google.com/u/0/photos/109608391273903456113/albums/5880339239747278289, https://plus.google.com/u/0/photos/109608391273903456113/albums/5880342229306048593, https://plus.google.com/u/0/photos/109608391273903456113/albums/5880345633898522161, https://plus.google.com/u/0/photos/109608391273903456113/albums/5880349182454787873, https://plus.google.com/u/0/photos/109608391273903456113/albums/5880352959749504865

Relacja u patrona medialnego: http://szczecinblog.pl/2013/odjazdowy-bibliotekarz-2013-w-szczecinie-relacja/

Strona organizatora ogólnopolskiego: http://bibliosfera.net/odjazdowy-bibliotekarz/

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Łatwość pisania
  •   Umiejętność stworzenia fotogalerii
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Powstała fotogaleria
  2. Patron medialny umieścił relację u siebie na stronie
  3. Została wysłana relacja do organizatora ogólnopolskiego
  4. Powstały 2 artykuły do czasopism branżowych
DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY!

Co mogło być zrobione inaczej?

Można zorganizować sam przejazd, można zmienić atrakcje po drodze, dodac grę miejską, zrobić przejazd między bibliotekami, między miastami, między państwami - jedyne ograniczenie to nasza własna wyobraźnia i pomysłowość.

Trudności w trakcie imprezy: • na tydzień przed akcja zorientowaliśmy się, że w jednym punkcie przystankowym odbywa się inna impreza – Dni Odry – zmuszeni byliśmy zmodyfikować trasę i skontaktować się z organizatorami - wszystko przebiegło dobrze; • policja miła inny plan przejazdu niż ten podany do Urzędu Miejskiego, po wymianie zdań, zgodziła się zrealizować ustalony przez nas plan przejazdu, ale nie było łatwo; • frekwencja przerosła nasze oczekiwania i zabrakło nam szprychówek; • udostępnione przez Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin nagłośnienie nie spełniało naszych oczekiwań; • nie otwarto jak obiecano dużej bramy na dziedziniec zamkowy, mimo próśb na miejscu strażnicy twierdzili, że nie otrzymali polecenia od administracji – mogłyśmy w piątek zadzwonić jeszcze raz do administracji Zamku KP, żeby przypomnieć się na temat tej bramy, załatwiałyśmy jej otwarcie 2 tyg. wcześniej; • zaproszona na mini spotkanie autorskie pisarka nie była przygotowana: nie umiała opowiedzieć o swojej książce, ani dobrze przeczytać zagadkę literacką; • Stowarzyszanie Aktywnej Książki, których zadaniem było wyznaczenie osoby do przeczytania jednej z zagadek literackich poprosiło do tego osobę z upośledzeniem umysłowym (co prawda lekkim, ale związanym z brakiem dobrej wymowy i dykcji), osoba ta nie stała na podwyższeniu, nie została przedstawiona przez co większość uczestników słyszała dukanie dochodzące z głośników, co utrudniało zrozumienie czytanego fragmentu i odgadnięcie o co w nim chodzi; • nie byliśmy przygotowani, że do konkursu sprawnościowego zgłoszą się głównie dzieci, ale zrobiliśmy dodatkową konkrecję tylko dla nich.

Informacje dodatkowe

Zależnie od wybranej formy, zmienia się też ilość osób zaangażowanych w organizację. Trzeba byc przygotowanym na wszystko i elastycznym. Autor scenariusza: Marta Kurzyńska Opis mój uzupełniony uwagami Marty Kurzyńskiej (skrupulatnie zebrała wszystkie napotkane trudności - dodam tylko, że na bieżąco były one rozwiązywane i wszystko wyszło :)).