Pomoc


Jeśli masz pytania związane z funkcjonowaniem portalu lub chcesz zgłosić nieprawidłowości, napisz do nas maila na adres portal.labib@frsi.org.pl.

W tym miejscu znajdziesz kilka podstawowych informacji o tym, czym jest i jak funkcjonuje portal LABiB.


Czym jest portal LABiB?

LABiB to LUDZIE: Stworzyliśmy specjalną platformę internetową z myślą o bibliotekarkach, bibliotekarzach i bibliofanach – osobach, dla których rozwój ich lokalnych społeczności jest ważny.

LABiB to IDEA: Platforma daje szansę na powstanie społeczności internetowej opartej na dzieleniu się wiedzą, zbieraniu doświadczeń i pomnażaniu pomysłów – to przestrzeń spotkań, poszukiwania rozwiązań i wspólnych eksperymentów.

LABiB to KONKRETY: Użytkownicy platformy mają możliwość czerpania pomysłów z doświadczeń innych osób, ale także wspólnego znajdywania odpowiedzi na aktualne i konkretne wyzwania.

Podobne platformy od wielu lat z powodzeniem istnieją w środowisku osób związanych z nowymi technologiami. LABiB to pierwsza tego typu platforma stworzona z myślą osobach rozwiązujących ważne lokalnie problemy społeczne, w szczególności o bibliotekarkach i bibliotekarzach.


Co można znaleźć na portalu LABiB?

Po zarejestrowaniu się i zalogowaniu masz dostęp do inspiracji oraz pytań i odpowiedzi zamieszczonych przez innych użytkowników portalu. Możesz również samodzielnie tworzyć inspiracje dla innych oraz zadawać pytania i odpowiadać na pytania innych. Jeśli nie znajdujesz poszukiwanej przez Ciebie treści, możesz skontaktować się z innym użytkownikiem portalu, który posiada doświadczenie w danym temacie.

Portal oparty jest na idei dzielenia się – dawania i brania. Dlatego jego trzy główne komponenty to możliwość:

  • ZDOBYWANIA WIEDZY poprzez szukanie inspiracji i zadawanie pytań,

  • INSPIROWANIA INNYCH poprzez dodawanie inspiracji i odpowiadanie na pytania,

  • SZUKANIA INSPIRATORÓW poprzez kontaktowanie się z innymi użytkownikami, którzy specjalizują się konkretnej dziedzinie.


Co to jest INSPIRACJA?

INSPIRACJĄ na portalu może być opis każdego typu działania lub pomysłu na działanie, który z jednej strony zachęca do jego zrealizowania, a z drugiej daje jak najwięcej praktycznych wskazówek. To może być opis zrealizowanego projektu lub pomysłu na niego, przetestowanego rozwiązania konkretnego problemu lub pomysł jak rozwiązać dane wyzwanie, a także wiele innych scenariuszy działań.

INSPIRACJA jest zawsze żywa! To znaczy, że może ją w dowolnym momencie modyfikować i ulepszać sam autor, ale również inny użytkownik mający pomysł na rozwinięcie danej inspiracji może zbudować na jej bazie własną inspirację.

O tym, czy INSPIRACJA jest inspirująca i przydatna decydują sami użytkownicy poprzez:

  • przyznanie jej gwiazdek w skali od 0 do 5, gdzie 5 to najlepsza ocena,

  • oznaczanie jej jako przydatną, co świadczy o tym, że na pewno z niej skorzystam,

  • polecanie jej innym osobom za pomocą maila, innych portali społecznościowych, czy samego portalu LABiB.


Jak szukać interesujących treści na portalu LABiB?

Każda treść, która jest zamieszczana na portalu musi być przyporządkowana do jednego z dwóch głównych obszarów: Oferta dla mieszkańców i nie tylko lub Rozwój biblioteki i jej pracowników. A następnie oznaczona poprzez dowolną liczbę bardziej precyzyjnych kategorii.

Jeśli zaproponowane w portalu kategorie nie opisują wystarczająco na zawartości danej inspiracji czy pytania, można przypisać dodatkowo dowolne tagi (słowa naprowadzające).

W ten sam sposób działa wyszukiwanie treści – na początku trzeba wybrać obszar, by później można było zaznaczyć intersujące nas kategorie.

Obszar Oferta dla mieszkańców i nie tylko zawiera treści związane z działaniami, których odbiorcami są mieszkańcy konkretnej gminy czy miasta.

Natomiast obszar Rozwój biblioteki i jej pracowników zawiera materiały związane z zarządzaniem instytucją.

Treść na portalu można również szukać poprzez autorów będących użytkownikami portalu i słowa kluczowe.

Przeszukując zawartość portalu przez wybrane słowo kluczowe otrzymamy wszystkie treści na portalu je zawierające.


O co chodzi z tymi punktami?

Dzięki swojej i innych aktywności na portalu LABiB otrzymujesz punkty. Więcej informacji znajdziesz w artykule o punktacji


Zapraszamy do testowania portalu!

A jeśli pojawią się jakieś wątpliwości lub błędy związane z funkcjonowaniem portalu prosimy o kontakt mailowy: .

Utworzono: 08-10-2013
Zaktualizowano: 25-10-2015

Komentarze:

Kochani, pomocy! Zaraz oszaleję! Nie jestem w stanie edytować swojego profilu. Jak tylko chcę zapisać naniesione informacje, wyskakuje informacja: "podany adres e-mail już istnieje". No pewnie, że istnieje! Chcę tylko uaktualnić wszystkie informacje :) Nie jestem w stanie ich zapisać Pozdrawiam Maria Jedlińska (WBP w Krakowie)

Komentarz z 15 października 2016 16:11:22