Biblioteka zorganizowała dzieciom 3-5 letnim zajęcia w ramach akcji ”DoMowy – rodzinne historie o słowach”. Dzieci razem z rodzicami poznały słowa homonimy, czyli wyrazy o takim samym brzmieniu, a innym znaczeniu, a czasem również pisowni.
Posługując się przykładami zaproponowanymi w scenariuszu warsztatów językowo-plastycznych autorstwa pani Aleksandry Mostowskiej, dzieci odsłaniały takie ilustracje jak: babka – w rodzinie oraz ciasto, klucz – do zamka i do śrub, kotki – na wierzbie i zwierzątka, mucha – do koszuli i owad, zamek – w drzwiach i budynek, piłka – do gry i do piłowania. Dzięki tej zabawie dzieci odkryły właśnie to co są homonimy.
Następnie przy pomocy trzech kostek, gdzie na jednej przyklejone były przyimki, na drugiej rzeczowniki, natomiast na trzeciej końcówki, uczestnicy zajęć tworzyli „Wynalazki słowne”. Podczas tej zabawy powstały takie słowa jak, „odgolfarnia, podkluczownia, zabalonownia, podgolfownik, zagolfarnia, ponadjęzykowy”. Dzieci wspólnie z rodzicami próbowali zdefiniować nowo powstałe słowa. Przy tym zadaniu było dużo śmiechu, ponieważ to rodzice wiedli prym w wymyślaniu definicji do wynalazków słownych, i tak np. podgolfownik – to ubranie noszone pod golfem lub może być także podwozie w samochodzie marki golf, odgolfarnia – to drynacja pola golfowego.
Ostatnim punktem spotkania był czas na tworzenie własnych słowników językowych ze słów, które są też pewnego rodzaju wynalazkami słownymi. Dzieci i rodzice wykorzystując własne słowa stworzyli Rodzinne słowniki, w których znalazły się takie słowa, jak: „kepucz, jechamy, boić się, zdjęciarka, bramkować.