Dlaczego pamiętamy o Józefie Piłsudskim?


Do przeprowadzenia tych zajęć została wykorzystana książka Jana Ołdakowskiego pt. „Mój pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego”. W trakcie spotkania uczniowie zostali zapoznani z lekturą (w całości). Dzięki temu, że książka była dostepna w wersji pdf, w trakcie głośnego czytania dzieci mogły oglądać przepiękne ilustracje Doroty Łaskot-Cichockiej wyświetlane na dużym ekranie. Przyczyniło się to dodatkowo do wzbudzenia zainteresowania lekturą.

Następnie uczniowie gromadzili informacje o Józefie Piłsudskim. W tej części zajęć dzieci obejrzały prezentację na temat życia i działalności Marszałka. Zostały im zaprezentowane również inne książki dotyczące postaci Józefa Piłsudskiego, aby zachęcić dzieci do ich przeczytania.

W ramach odpoczynku dzieci powtórzyły znaną im już wcześniej „Pieśń o Wodzu Miłym”. Z radością ją odśpiewały i odtańczyły z użyciem kukiełkowych koników, naśladujących Kasztankę Marszałka.

Po takim przerywniku nastąpił krótki quiz z pytaniami dotyczącymi treści lektury, jak również życia i działalności Józefa Piłsudskiego.

Na koniec zajęć uczniowie przygotowali czytanie najważniejszych fragmentów książki i z pomocą bibliotekarza i wychowawczyni przedstawili swoim rodzicom historię psa Marszałka w bardzo ciekawej dla wszystkich formie – papierowego teatru Kamishibai. Odsłaniajac kolejne obrazy – ilustracje z książki, uczniowie pięknie czytali wybrane przez siebie wcześniej fragmenty, z przejęciem prezentując historię, bo tym razem to one czytały rodzicom. Dzieci bardzo się starały, aby ich czytanie było ciekawe, ekspresyjne.

Przedstawienie historii w formie teatrzyku Kamishibai bardzo się wszystkim spodobało, dało szansę wszystkim uczniom zaangażowania się w równym stopniu, a wywołane emocje pozwoliły dzieciom więcej zapamiętać z poznanej historii i jednocześnie odkryć radość czytania.

Galeria:

Utworzono: 12/11/2018
Zaktualizowano: 12/12/2018