"Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce - moja wolność!" w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu


Uczniowie kl. II z PSP Nr 1 w Żaganiu wzięli udział w zajęciach bibliotecznych „W świecie kolorów” na podstawie książki Angeliki Kuźniak O Zofii co zbierała kolor . Na początku kiedy zasiedli do stołu ujrzeli na nim kolorową chustę, która od razu skojarzyła im się z barwną tęczą. Każde dziecko przedstawiło się i wzięło do ręki swój ulubiony kolor. Kolejnym punktem było przeczytanie książki O Zofii, co zbierała kolory . Dzieci poznały z niej opowieść o małej Zofii Stryjeńskiej i jej marzeniach, krakowiankę oraz krakowiaka. Następnie odpowiadały na pytania dotyczące treści książki i dyskutowały na temat swoich zainteresowań. Z dostępnej literatury poznały kolory tęczy i zjawisko jej powstania. Potem, z wybranych kartek stworzyły obraz tęczy 3D.

Nasz region słynie z wielu kultur. Powodem tego jest napływ na ziemie odzyskane po II wojnie światowej przesiedleńców z różnych wschodnich terenów. Występują tu różne stroje ludowe, a jednym z nich jest strój Górali Czadeckich, który na spotkaniu zaprezentowała pani Zofia Delost – Sygutowska. Pani Zofia jest założycielką zespołu Górali Czadeckich „Jodełki” działającym na terenie miasta Żagania i pielęgnującym tradycje i wiarę katolicką Górali Czadeckich. Zespół powstał 28 sierpnia 2003 r.

z inicjatywy Pani Zofii i jej męża Macieja.

Na spotkaniu poznaliśmy krótką historię rodziny naszego gościa, od I wojny światowej po czasy współczesne. Życie nie rozpieszczało, okres wojen to czas głodu i tęsknoty za Polską. Patriotyzm przejawia się nawet w stroju, w którym dominują barwy biało – czerwone.

Ostatnim etapem spotkania było wyszukiwanie kolorów w wykreślance, malowanie strojów krakowskich

i ubioru pani Zofii, które dzieci wręczyły na pamiątkę spotkania.

Galeria:

Utworzono: 12/07/2018
Zaktualizowano: 12/07/2018