"O Zofii, co zbierała kolory"


„O Zofii, co zbierała kolory”

Filia Publiczna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Choszcznie, wzięła udział w konkursie „Czytam sobie

w bibliotece. Moje miejsce – moja wolność!”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu zajęć dla dzieci, celebrujących rocznicę odzyskania niepodległości, inspirowanych jedną z czterech książek Wydawnictwa Egmont z serii “Czytam sobie z kotylionem”.

W czwartek 15 listopada do biblioteki przybyli uczniowie klasy IIc Szkoły Podstawowej Nr 1 w Choszcznie. Nasze spotkanie oparliśmy o książkę „O Zofii, co zbierała kolory” autorstwa Angeliki Kużniak. To pełna humoru i zwrotów akcji historii życia wybitnej polskiej malarki Zofii Stryjeńskiej, której początek wielkich sukcesów związany jest z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Zajęcia rozpoczęliśmy od głośnego czytania książki, później podczas zabawy w kapustę dzieci mogły sprawdzić zapamiętane informacje. Zaś krótka prezentacja dotycząca twórczości Zofii Stryjeńskiej, przybliżyła im sylwetkę malarki.

Drugą część spotkania poprowadziły Panie: Jolanta Ziółkowska, malarka i Prezes Klubu Plastyka „Impresja” w Choszcznie, oraz Pani Justyna Bzowa, rysowniczka i członkini wspomnianego klubu.

Pani Jolanta opowiedział o technice malarskiej, którą posługiwała się Zofia Stryjeńska, omówiła wybrane dzieła artystki zwracając uwagę na kolorystykę i kompozycje prac.Dzieci dowiedziały się, że są kolory podstawowe i pochodne, korzystając ze wskazówek obu pań samodzielnie tworzyły zupełnie nowe barwy.

Podczas zajęć stworzyliśmy także tzw. „żywy obraz", czyli odwzorowaliśmy jedno z dzieł Zofii Stryjeńskiej. Staraliśmy się jak najwierniej odtworzyć ubiór postaci, mimikę i wszelkie szczegóły działa. W rolę postaci z obrazu wcieliła jedna z uczennic, która wytrwale pozowała także przy kolejnym zadaniu plastycznym, gdy dzieci musiały namalować wybrany element stroju naszej modelki.

Dopełnieniem spotkania była wizyta uczniów w Małej Galerii Choszczeńskiego Domu Kultury, gdzie zwiedzili wystawę „Piękna Niepodległa”. Ta wyjątkowa wystawa powstała z okazji 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla większości dzieci była to pierwsza wizyta w tak niezwykłym miejscu, dlatego też z wielkim zainteresowaniem obejrzały prace rysunkowe, malarskie i fotograficzne, prezentujące piękno polskiego krajobrazu w tym ziemi choszczeńskiej.

https://www.facebook.com/Miejska-Biblioteka-Publiczna-im-Marii-Dąbrowskiej-w-Choszcznie

http://sp1.choszczno.edu.pl/

Galeria:

Utworzono: 11/23/2018
Zaktualizowano: 11/23/2018