• Artykuł
  • PUBLIKACJA: 22.11.2018
  • EDYCJA: 22.11.2018
  • 0 
Konkurs dla bibliotek „Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce – moja wolność!”

Wszystkie biblioteki w Polsce (publiczne, szkolne, pedagogiczne, inne) serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie „Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce – moja wolność!” współorganizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Egmont z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

ZADANIE KONKURSOWE

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu zajęć dla dzieci, świętujących rocznicę odzyskania niepodległości, inspirowanych jedną z czterech książek Wydawnictwa Egmont z serii “Czytam sobie z kotylionem” (do pobrania w pdf poniżej) oraz miejscami, wydarzeniami lub postaciami ważnymi dla lokalnej społeczności. Zajęcia powinny promować samodzielne czytanie przez dzieci.

Przygotowując zajęcia można wykorzystać specjalnie przygotowane scenariusze nawiązujące do treści czterech książek z serii “Czytam sobie z kotylionem” (do pobrania poniżej). Scenariusze mogą być też inspiracją do odkrywania ważnych, miejsc, obiektów, wydarzeń historycznych w Waszej miejscowości. Książki i scenariusze dostępne są niżej do pobrania w wersji pdf.

Relację z zajęć - mogącą mieć formę filmu, fotorelacji lub zdjęć prac plastycznych - należy zamieścić na portalu www.labib.pl w formie artykułu lub inspiracji, a link do relacji przesłać przez formularz zgłoszeniowy online: https://goo.gl/forms/p393uPzg0eO9cT4D2

 

NAGRODY

30 bibliotek, które przygotują najciekawsze, najbardziej oryginalne i atrakcyjne relacje z zajęć, zostanie nagrodzonych zestawami 15 książek z serii “Czytam sobie” Wydawnictwa Egmont.

 

PRZEBIEG KONKURSU

  1. Biblioteki pobierają dostępne w wersji pdf książki z serii “Czytam sobie z kotylionem” wraz ze scenariuszami (do pobrania poniżej).

  2. Do 9 grudnia 2018 roku biblioteki mają czas na:

__przeprowadzenie przynajmniej jednego spotkania dla dzieci z wykorzystaniem jednej z czterech książek (wykorzystanie scenariusza nie jest obowiązkowe, możliwe jest zrealizowanie spotkania edukacyjnego według własnego pomysłu),

__przygotowanie i umieszczenie relacji ze spotkania w formie artykułu lub inspiracji na stronie www.labib.pl z tagami #czytamsobiezkotylionem i #100latniepodleglosci. W relacji można umieścić linki do strony www i/lub profili w mediach społecznościowych biblioteki zawierających informacje o zorganizowanym w ramach Konkursu przedsięwzięciu.

__przesłanie linku do relacji umieszczonej na platformie www.labib.pl za pośrednictwem formularza online: https://goo.gl/forms/p393uPzg0eO9cT4D2.

Do 21 grudnia 2018 roku organizatorzy konkursu wyłonią 30 najciekawszych relacji, za które biblioteki zostaną nagrodzone zestawem książek Wydawnictwa Egmont. Ocenie podlegać będzie zarówno kreatywność i pomysłowość w realizacji zajęć, oryginalność w wykorzystaniu technik wykonania prac, aktywizacja społeczności lokalnej, wykorzystanie lokalnych wydarzeń, postaci i miejsc, promocja samodzielnego czytania wśród dzieci.

 

O SERII CZYTAM SOBIE Z KOTYLIONEM

Książki z serii "Czytam sobie z kotylionem" to propozycja przygotowana specjalnie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Bohaterowie serii oprowadzają po tematach związanych z niepodległością i patriotyzmem. Opisują wydarzenia prawdziwe poprzez pryzmat ich uczestników, przedstawiają ludzi, którzy w ciągu tych 100 lat byli dla rozwoju niepodległej Polski istotni – czasem, jak marszałek Piłsudski – znani wszystkim, a czasem nieznani – jak bracia Jabłkowscy czy pan Bekker.

Bohaterowie książek z różnych warstw społecznych: pionierzy biznesu, budowniczowie gospodarki czy aktywiści społeczności lokalnej, przedstawiciele myśli naukowo-technicznej, artyści, policjanci, bibliotekarze – każdy uczestniczy w budowaniu wewnętrznej wolności społeczeństwa.

Seria "Czytam sobie z kotylionem" wyrasta z serii "Czytam sobie", której najważniejszą misją jest zarażanie dzieci miłością do samodzielnego czytania, a przez to – samodzielnego myślenia. Więcej na www.czytamsobie.pl, FB CzytanieToDziała.