• Artykuł
  • Publikacja: 27.01.2022
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
Historia Kłodzka widziana kocimi oczami

Uczniowie trzeciej klasy Szkoły Podstawowej w Ołdrzychowicach Kłodzkich przeżyli podróż w czasie z bohaterami książek Marty Zilbert i Łady Ponikowskiej. Okazją do tego było grudniowe spotkanie autorskie z Martą Zilbert w bibliotece centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich.


Niezwykła osobowość pisarki wzbudziła ogromną ciekawość wśród dzieci, które były dociekliwe i chciały poznać wiele szczegółów na temat Fusi, Burego i Glacelli. Zaprezentowana seria książek o kociej rodzinie znakomicie rozwija kreatywność, wyobraźnie i wrażliwość młodych czytelników. Dlatego też gość nie oszczędzał się i opowiadał, czytał fragmenty książek, odpowiadał na pytania i rozdawał autografy.


Historyk marzy o dwóch rzeczach: wehikule czasu, by „dotknąć” swego przedmiotu badań i talencie literackim, by zajmująco o nim opowiedzieć. Z zazdrością muszę stwierdzić, że taki wehikuł posiadły trzy koty, bohaterowie bajki. Podróżują swobodnie po dziejach stolicy Hrabstwa Kłodzkiego, które autorki książki potrafią w ciekawy sposób przybliżyć dzieciom. Glacella i jej potomstwo mogą stać się sympatycznymi kłodzkimi maskotkami, bardziej zasłużonymi dla spopularyzowania naszej historii wśród najmłodszych kłodzczan niż zastępy poważnych dziejopisów. – tak recenzuje książkę „Tajemnica i czary Glacelli” Małgorzata Ruchniewicz (polska historyk, specjalizująca się w najnowszej historii Polski).