Aplikacje edukacyjne na tablety


Tablety, wykorzystywane w edukacji formalnej i nieformalnej, zdobywają sobie coraz większą popularność wśród uczniów, studentów i nauczycieli. Także i biblioteki coraz częściej decydują się na wykorzystanie tych urządzeń, czy to w ramach lekcji bibliotecznych, poświęconych zagadnieniom edukacji medialnej i informacyjnej, czy po prostu włączają je w swoją ofertę w celu równania cyfrowych szans wśród użytkowników.

W Wielkiej Brytanii już ok. 70% szkół udostępnia tablety swoim podopiecznym (dane z 2014 r., na podstawie http://www.bbc.com/news/education-30216408), w Polsce liczba ta wciąż rośnie – wystarczy wspomnieć takie programy jak e-Tornister, czy Samsung Smart School. Ale nie tylko szkoły decydują się na zakup sprzętu; również biblioteki zaczęły dostrzegać duży potencjał, jaki drzemie w tych niewielkich urządzeniach. W Stanach Zjednoczonych coraz więcej bibliotek uczelni wyższych oferuje studentom usługę wypożyczania tabletu (w tym Princeton, czy Stanford); programy wypożyczania tabletów użytkownikom wprowadziły również biblioteki publiczne (np. w 2013 r. nowojorskie książnice zostały wyposażone w tablety Nexus 7, m.in. dzięki hojnej darowiźnie Google).

W polskich bibliotekach publicznych przełom nastąpił na początku 2015 r., kiedy to aż 318 placówek otrzymało od trzech do sześciu iPadów Air w ramach programu „Tablet w Twojej bibliotece”, prowadzonego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Doświadczenia bibliotekarzy – Tablet Masterów, którzy podjęli się wprowadzenia nowej usługi do swoich bibliotek, promowania jej i wykorzystania w pracy z użytkownikami, zainspirowały mnie do stworzenia krótkiej listy aplikacji, które sprawdzają się w edukacji nieformalnej dzieci i młodzieży. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z nimi.

Aplikacje wspomagające naukę przedmiotów ścisłych:

Anatomy 4D

Elements 4D

Starchart

Aplikacje wspomagające naukę przedmiotów humanistycznych:

Gniezno 3D

Aplikacje wspomagające naukę przyrody:

WWF (World Wide Fund for Nature)

Ptaki Wisły

Leafsnap

Aplikacje – serwisy wiedzy ogólnej

ITunesU

TED

Wikipedia

Aplikacje wspomagające uczestnictwo w kulturze:

Louvre HD

MoMA

Philharmonie deParis

Artykuł powstał jako inspiracja dla uczestników webinarium „Tablety w bibliotece, biblioteka w tablecie”, które odbyło się 30.09.2015 w ramach Bibliocampu.

Utworzono: 19-10-2015
Zaktualizowano: 19-11-2015

Komentarze:

Przejrzysta podpowiedź w gąszczu róznych aplikacji. Dzięki.

Komentarz z 10 listopada 2015 11:33:25