• Artykuł
  • Publikacja: 18.10.2015
  • Edycja: 19.11.2015
  • 1 
GET IT 2.0, czyli cyfrowy listopad na labib.pl

Zeszłoroczny listopad upłynął pod znakiem nowych technologii w bibliotece i cieszył się na tyle dużą popularnością, że postanowiliśmy i w tym roku podyskutować o bibliotece w kontekście szeroko rozumianej cyfrowości. Stąd GET IT 2.0, czyli cyfrowy listopad na labib.pl!

Ekspertami w listopadzie będą m.in.:

Remigiusz Lis – Kierownik Działu Mediów Cyfrowych „Digitarium” Biblioteki Śląskiej, koordynator Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, trener szkoleń z zakresu projektów digitalizacyjnych i bibliotek cyfrowych, autor szeregu projektów cyfryzacji, w tym „Społeczna Pracownia Digitalizacji” oraz „Śląska Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych”.

 

Mariusz Gabrysiak – Kierownik Działu Automatyzacji Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, bibliotekarz, trener, współtwórca i wieloletni koordynator projektu dostępu do książek elektronicznych w bibliotekach publicznych województwa dolnośląskiego.

 

Małgorzata Zbroszczyk – Kierownik Działu Informacji Regionalnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, członek sieci LABiB. Od wielu lat współpracuje z mieszkańcami regionu nad zbieraniem i prezentowaniem archiwaliów (księgi multimedialne-autoportrety miejscowości, Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej, blog regionalny, Chrzanowskie Centrum Informacji Lokalnych, warsztaty dla dokumentalistów społeczności lokalnej).Zapraszamy na cykl „webinariów czwartkowych”:

 

**Historia lokalna w globalnej sieci - ** jak efektywnie zbierać archiwalia i prezentować je w Internecie , Małgorzata Zbroszczyk / Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, 5 listopada, godz. 18:00

Podczas webinarium dowiecie się: kiedy warto w bibliotece zbudować archiwum historii lokalnej, jaki sprzęt i programy będą nam do tego potrzebne, jak prowadzić dokumentację i gdzie szukać partnerów do współpracy oraz jak można prezentować zebrane informacje.

 

Tworzenie i organizacja bibliotek cyfrowych, Remigiusz Lis / Biblioteka Śląska, 12 listopada, godz. 18.00

Na webinarium poruszone zostaną kwestie: Dlaczego biblioteka cyfrowa to dalej biblioteka? Co się w niej dzieje, z czego się składa i jacy ludzie w niej pracują? Jak współpracować z biblioteką cyfrową? Kiedy utworzyć własną? Czy można tworzyć cyfrową bibliotekę nie posiadając własnych zbiorów, sprzętu i oprogramowania? Jakie szanse i jakie problemy rodzi cyfryzacja tekstów? Czy cyfrowe biblioteki są zagrożeniem dla bibliotek tradycyjnych?

 

Czytanie na ekranie, Marta Kostecka / Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, 19 listopada, godz. 18.00

W ramach webinarium nasza ekspertka opowie o rozmaitych formach współczesnej książki, wskaże, gdzie można czytać online dla własnej przyjemności lub gdzie odsyłać naszych użytkowników, celem poszerzenia i uzupełnienia naszej oferty bibliotecznej. Opowie też o książkach interaktywnych na urządzenia mobilne, o aktywnym czytaniu w chmurze, o projektach Google Books, Wolne Lektury, Polona.

 

E-booki w bibliotece publicznej - gdzie ich szukać, jak budować ofertę, jak udostępniać czytelnikom? Mariusz Gabrysiak / Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, 26 listopada, godz. 18.00

Celem webinarium będzie przedstawienie informacji przydatnych przy podejmowaniu decyzji o włączeniu e-booków do oferty biblioteki publicznej. Metody pozyskiwania e-booków i udostępniania ich czytelnikom, przewidywane koszty i ich wpływ na kształt oferty, rodzaje (formaty) e-booków i urządzenia na których można je czytać.

 

W kolejnych tygodniach listopada pojawią się nowe inspiracje, których autorami będą praktycy i eksperci z Grupy LABiB Biblioteka Cyfrowy Świat. Dowiecie się więc, czym jest LoCloud (inspiracja Magdaleny Paul, doktorantki Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych na Uniwersytecie Warszawskim), jak działają wybrane warszawskie serwisy regionalne (tekst Katarzyny Urbanowicz, kierownik warszawskiej mediateki Przystanek Książka) oraz jakie są modele biznesowe udostępniania e-booków w bibliotece (artykuł Marii Cibickiej, kierownik Działu Społeczeństwa Informacyjnego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie).

 

Listopadowy miesiąc tematyczny GET IT 2.0 jest w pełni prowadzony przez społeczność labib.pl! Zachęcamy do śledzenia inspiracji oraz zadawania pytań ekspertom. A także do dzielenia się własnymi pomysłami i doświadczeniami tutaj i na naszym fanpejdżu na Facebooku: facebook.com/platformalabib.